Itt a mentőöv azoknak, akik most nem nyertek felvételt a felsőoktatásba
További Belföld cikkek
- Beindult a szájkarate Hadházy Ákos és Magyar Péter között
- Dupla záróvonalnál egyszerre két autót előzött a sofőr Budapesten, csoda, hogy nem lett baleset
- A korábban tervezettnél többet költhet a kormány irodaházakra
- Több magyar városban is veszélyessé vált a levegő minősége
- Orbán Viktor személyesen fogadja az európai vezetőket, megérkezett Volodimir Zelenszkij is
A pótfelvételi eljárás keretében régebben jellemzően önköltséges képzésekre lehetett jelentkezni, a 2020 óta kibővített listán évente kétezer ösztöndíjas képzést lehetett találni. Azóta átlagban kétezer diák állami térítéses, négyezer költségtérítéses formában nyert felvételt augusztusban a felsőoktatási intézmények szeptemberben induló képzéseire.
Tavaly azonban megduplázódott az utolsó pillanatban felvettek száma.
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a 2024. július 24-ei ponthatárok kihirdetése utáni napon ismertette, hogy idén 90 334 jelentkezőt vettek fel valamelyik egyetemre vagy főiskolára. Az Oktatási Hivatal közlése szerint a február 15-ei határidőig 120 990-en adták be jelentkezésüket a felsőoktatási felvételi eljárásban. Ez azt jelenti, hogy ebben az évben 30 656-an nem kerültek be egy képzési helyre sem, ami csaknem azonos a tavalyi számmal. Ebből adódóan ugyanakkora eséllyel nyerhetnek felvételt a pótfelvételin jelentkezők, mint a 2023. augusztusi eljárásban részt vettek.
Tavaly a 17 456 pótfelvételiző közül 11 844-en jutottak be valamely szeptemberben induló képzésre. Azaz nagyobb eséllyel indulnak az augusztusi eljárásban jelentkezők, az elmúlt évek tapasztalatai szerint kétharmaduk felvételt nyerhet.
A pótfelvételi szabályai
Az E-felvételi oldalon azok nyújthatják be jelentkezésüket július 30. és augusztus 7. között, akik július 24-én egy felsőoktatási intézménybe sem nyertek felvételt, vagy sehova sem jelentkeztek. Csak egyetlen intézményi szakot lehet most megjelölni – állami finanszírozott és költségtérítéses formáját is, ha mindkettőt meghirdették –, a szükséges dokumentumokat pedig ezzel egy időben kell feltölteni, nincs utólagos hiánypótlás.
Azoknál a szakoknál, ahol alkalmassági, gyakorlati, felvételi vizsgát írnak elő – elsősorban mesterképzéseknél –, a pótfelvételi hirdetményben jelzik annak időpontjával, külön értesítést nem küldenek az intézmények erről.
Akik a hagyományos eljárásban nem vettek részt, fontos tudniuk, hogy a hitelesítés csak ügyfélkapus regisztrációval működik. Ha a pályázó nem rendelkezik ilyennel, még van pár napja intézkedni – figyelmeztet a felvi.hu.
A pótfelvételi ponthatárhúzás várhatóan augusztus 29-én lesz. A hagyományos eljárásban is meghirdetett szakokra nem lehet kevesebb ponttal bekerülni, a tavalyi pótfelvételi ponthatárok is ehhez igazodtak. A Felvi pontszámító kalkulátora irányadó lehet még az esélyeket illetően, amit a jelentkezők száma, és hozott pontjaik is befolyásolnak.
Aki felvételt nyert, határozatot kap erről a rendszerben, a felsőoktatási intézménytől a beiratkozással kapcsolatos tájékoztatást szeptember első napjaiban kapják meg. Jogorvoslatra a besorolási határozat kézhezvételét követő 15 napon belül van lehetőség.
Hova lehet jelentkezni?
A felsőoktatási intézmények azokat a szakokat hirdetik meg a pótfelvételin, amiket a rendelkezésre álló kapacitásszám során a hagyományos felvételi eljárásban nem sikerült feltölteni. Alap-, osztatlan vagy mesterképzési szakokra is lehet jelentkezni, többnyire költségtérítéses formában, de sok ösztöndíjas képzést is lehet találni a rendszerben.
A legnagyobb egyetemek rendszerint hirdetnek pótfelvételit, a hiányszakmáknak számító területen állami ösztöndíjas képzésekre is be lehet ekkor kerülni:
idén 32 intézmény agrár-, hitéleti, műszaki, informatikai, természettudományi, tanári, orvos- és egészségtudományi, valamint sporttudományi képzésére. Önköltséges formában egyes intézményeknél a legnépszerűbb képzésekre is van lehetőség felvételt nyerni, például jogász, közgazdász vagy kommunikáció szakra. Költségtérítéses szakok közül 15 képzési területen 48 főiskola és egyetem kínálatából lehet válogatni. Olyan képzéseket is lehet találni, amire nem lehetett jelentkezni a hagyományos eljárás során, mivel azokat később akkreditálták. Majd négyszáz képzésre vonatkozóan közel ötezer meghirdetés közül lehet választani. Tavaly pedagógus-, gazdaságtudományi, műszaki képzésre jutottak be legtöbben az augusztusi pótfelvételin.
A felvi.hu-n lehet böngészni a szakok között, az országban a legnépszerűbb gazdálkodási és menedzsment szakot költségtérítéses formában több felsőoktatási intézmény is meghirdeti, például a Budapesti Corvinus Egyetem, a Kodolányi János Főiskola, a Budapesti Gazdasági Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem. Többek között az Óbudai Egyetem budapesti és székesfehérvári telephelyein, a Műegyetemen, a Miskolci- és Pannon Egyetemen gépész- és villamosmérnöki szakot is meg lehet jelölni a pótfelvételin. A gépészmérnöki képzést sok helyen államilag finanszírozott formában is meghirdetik, ahogy a mérnökinformatikus szakot is, és ezekre a képzésekre rendre nagy arányban nyernek felvételt augusztusban.
Több egyetem is rekordot döntött tavaly
A Széchenyi István Egyetem közlése szerint a pótfelvételi eljárás keretében a 2022-es évhez képest 2023-ban kétszer annyian jelentkeztek, de kétszer több hallgató is jutott be tavaly a meghirdetett 68 szak alap-, osztatlan vagy mesterképzésére, illetve 6 felsőoktatási szakképzésre. „Míg 2022-ben 418-an, addig 2023-ban 797-en adták be pótjelentkezésüket az intézménybe. Közülük egy évvel korábban 280-an, az idén pedig 534-en nyertek felvételt, így a gólyák száma a júliusban felvettekkel együtt kis híján elérte az 5 ezret (2022-ben ez a szám 3500 volt) – úgy, hogy közben a ponthatárok nem csökkentek” – írták honlapjukon.
A Debreceni Egyetemen 11 ezer elsős hallgató kezdte meg a 2023/2024-es tanév őszi szemeszterén tanulmányait. A 2023-as pótfelvételi eljárás során az 1720 jelentkező közül 1039-en nyertek felvételt, ami tíz év óta először haladta meg az ezres hallgatói létszámot, és majdnem duplázta a 2022-es 573-at. Az intézményt megjelölők sorában a legnépszerűbb a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar volt, ahova 256 pótfelvételiző iratkozhat be 2023 szeptemberében, akkor a második legtöbb diákot 211-es létszámmal a Gazdaságtudományi Karra vették fel az augusztusi határidőig benyújtott jelentkezésük után – számolt be róla a felsőoktatási intézmény.
Tavaly pótfelvételivel ide kerültek be legtöbben:
- a Debreceni Egyetemre 1912 jelentkező közül 1039-en,
- a Szegedi Tudományegyetemre 1265 jelentkező közül 880-an,
- a Budapesti Gazdasági Egyetemre 974 jelentkező közül 823-an nyertek felvételt.
(Borítókép: Alberto Ortega / Europa Press / Getty Images)