- Belföld
- madách imre
- gimnázium
- iskola
- digitális eszközök
- telefon
- tiltás
- rendelet
- madách imre gimnázium
Ellenáll egy budapesti gimnázium, nem veszik el a tanulóktól az okoseszközöket szeptembertől
További Belföld cikkek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
- Ellepi a karácsonyi vásárokat a TEK a magdeburgi támadás után
- Ujhelyi István: Megérintette a Fideszt a bukás szele, olyan folyamatok indultak el, amikre 30 éve nem volt példa
- Dúl a kommentháború: Menczer Tamás, Kocsis Máté és Magyar Péter esett egymásnak a magdeburgi tragédia miatt
Mint ismert, augusztus 8-án megjelent a rendelet az okoseszközök használatának iskolai korlátozásáról. A budapesti Madách Imre Gimnázium nevelőtestülete azonban közleményben tudatta a szülőkkel és a diákokkal, hogy szeretnének mindenkit megnyugtatni:
a digitális eszközöket – (iskolai) laptop, mobiltelefonok – a tanítás előtt (a rendelet 5. §-át alkalmazva) nem veszik el.
Közölték, hogy az iskola pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás. Bármelyik órán sor kerülhet az eszközök alkalmazására, így életszerűtlen lenne az állandó beadás-kivétel – írták.
Megjegyezték, hogy a mobiltelefonok iskolai használatát, a kép- és hangrögzítés korlátait házirendük már régóta tartalmazza, amit eddig is betartattak, ennek érvényesítése szigorúbb lesz. Minden diákot arra kérnek, hogy órai magatartásával senki se kockáztassa azt, hogy az okoseszközöket a tanítás előtt el kelljen venni.
A rendelet szerint le kell adni a telefonokat
Ahogy arról az Index is beszámolt, 2024. augusztus 9-én jelent meg a Magyar Közlönyben az iskolákba be nem vihető és korlátozottan bevihető tárgyakra vonatkozó egységes szabályozás. Használatban korlátozott eszköznek minősülnek a telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok –, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök. Tanítási nap folyamán az általános iskola 1–8 évfolyamán, a gimnázium 5–12. évfolyamán, a szakgimnázium 9–13. évfolyamán.
A rendelet szerint az okostelefonokat és egyéb okoseszközöket a diákok magukkal vihetik az oktatási intézményekbe,
de a nap elején, a tanítási órák megkezdése előtt (vagy kollégiumban a foglalkozás megkezdése előtt) le kell adniuk azokat.
Az eszközöket – a házirendben meghatározottak szerint – a nap végén visszakapják a tanulók. A rendeletben ezen kívül konkrétan szerepel az is, hogy „A használatában korlátozott tárgyat az átvételt követően a nevelési-oktatási intézmény által a házirendben meghatározott elzárt helyen kell tárolni”, és e tárgyat „a házirendben meghatározott személy veszi át és tárolja visszaadásáig”.
A szakemberek és a Nemzeti Pedagógus Kar is egyetértenek a diákok telefonhasználatának iskolai korlátozásával. A rendelet helyességét gazdasági és pszichológiai érvekkel támasztották alá, míg az NPK arra mutat rá, hogy várhatóan technikai nehézségek adódnak a rendeletben foglaltak alkalmazása során. Arról, hogy mik lehetnek ezek, itt olvashat.
Lapunk egy oktatáskutatót is megkérdezett az ügyben, Ercse Krisztina szerint a probléma korszerűbb pedagógiai módszereket és megközelítést kíván.
Mint írtuk, nemcsak a diákok, de a pedagógusok számára is korlátozzák a mobiltelefon-használatot , emellett a Nemzeti alaptantervből [NAT], valamint az Óvodai Alapprogramból is vizsgázniuk kell .