Nyílt levélben követeli a PDSZ az iskolai mobiltelefon-használat korlátázásáról szóló rendelet visszavonását
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Az okoseszközök iskolai használatának korlátozásáról szóló kormányrendelet egyik leginkább kifogásolt pontja a mobiltelefonokra vonatkozott, e szerint minden reggel be kell őket szedni a tanulóktól, és csak tanítás után kaphatják vissza. Ezen kívül tételesen felsorolta azokat a tárgyakat is, amelyeket a 2024/2025-ös tanévtől kezdve tilos bevinni az iskolákba.
A PDSZ elsősorban a korlátozásról foglalta össze több pontban aggályait:
- A tulajdonhoz való jog megsértése: egyrészt sérti a diákok Alaptörvényben foglalt jogát, másrészt a mobiltelefonok jelentős anyagi értéket képviselnek, nem tartoznak olyan tárgyak közé, amelyek elkobzása ne volna indokolatlan és aránytalan beavatkozás ezen alkotmányos jogba. Kikapcsolásukkal elérhető ugyanaz a hatás, ehhez nem szükséges az eszköz leadása.
- A pedagógusok felelősségvállalásának kérdése: a pedagógusok számára jelentős anyagi és jogi kockázatot jelent az eszközökért való felelősségvállalás. Több millió forint értékű okostelefonért nem hárítható rájuk a felelősség, hiszen az intézmények nem rendelkeznek megfelelő biztosítással, ezért ha a telefonok megsérülnek vagy eltűnnek, a dolgozók nem tudják a károkat megtéríteni. Ezenkívül jogszabályi garancia sem szerepel a rendeletben, hogy a telefonokat megfelelően tárolják.
- Az oktatási autonómia és a pedagógiai szabadság korlátozása: az iskolák meglévő és működő házirendekkel rendelkeznek, ebből adódóan ez sérti az intézmények, valamint a pedagógusok szakmai autonómiáját. Az iskolák a digitális nevelés felelős használatára nevelnék diákjaikat, mely a 21. század egyik fontos készsége. Ezt hagyja figyelmen kívül a kormányrendelet, és korlátozza a tanárok hatékony nevelési módszereinek alkalmazását.
- Az iskolai semlegesség megsértése: a PDSZ szerint aggályos, hogy politikai nyomásgyakorlásról kaptak híreket, mely sérti az iskolák politikai semlegességét és az oktatási intézmények autonómiáját, valamint a pedagógiai munka szakmai függetlenségét.
A nyílt levél kiemeli, hogy a diákok nagy része jogilag cselekvőképtelen, kiskorú személy. Tulajdonukat a szülők megkérdezése nélkül korlátozná a kormányrendelet. A rendelet nem tartalmaz végrehajtási részt, az iskolákra bízza a megoldást. Végül pedig a PDSZ hangsúlyozza, hogy indokolatlan a mobiltelefon-használat korlátozása kormányrendelettel.
A rendelet egy hónappal az iskolakezdést megelőzően jelent meg, és nagy felháborodást váltott ki
Augusztus 9-én adta ki a kormány az iskolai mobiltelefon-használatot korlátozó rendeletet, mely részletezi, miként kell eljárnia a tanároknak, valamint az is szerepel a jogszabályban, milyen tárgyakat szabad az intézményekbe bevinni.
A rendelet szerint tehát az okostelefonokat és egyéb okoseszközöket ugyan a diákok magukkal vihetik az oktatási intézményekbe,
de a nap elején, a tanítási órák megkezdése előtt (vagy kollégiumban a foglalkozás megkezdése előtt) le kell adniuk azokat.
Az eszközöket – a házirendben meghatározottak szerint – a nap végén visszakapják a tanulók.
A szakértők és a pedagógusok szerint azonban a teljes tiltás nem vezet eredményre, annak ellenére, hogy a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke szerint egyetértenek a kormányrendelet bevezetésével.
Augusztus 19-én viszont a Madách Imre Gimnázium honlapján közölte, hogy nem fogják a diákjaiktól elvinni a digitális eszközöket a nap elején, mert azt életszerűtlennek tartják. Azt is megjegyezték, hogy házirendjük tartalmazza a mobiltelefonok iskolai használatát.
A Belügyminisztérium azonban augusztus 28-án felmentette a budapesti gimnázium igazgatóját, Mészáros Csabát, indoklása szerint azért, mert „egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt.”
A diákok és a szülők nem nyugodtak bele a Belügyminisztérium döntésébe, és több tüntetést is szerveztek tiltakozásképpen. Az elsőt már szerdán este 19 órakor megtartották az iskola előtt, míg a másodikra szeptember 2-án este a minisztérium előtt kerül sor.
(Borítókép: A Madách Imre Gimnázium 2024. augusztus 28-án. Fotó: Papajcsik Péter / Index)