- Belföld
- Önkormányzati választás 2024
- holoda attila
- ellenzék
- közös lista
- mszp
- aláírásgyűjtés
- jobbik
- önkormányzati választás
- európai parlamenti választások
- választás
- összefogás
Üzentek az ellenzéki pártoknak: Ha meg akarják verni a Fideszt, össze kell fogniuk
További Önkormányzati választás 2024 cikkek
- A Kúria sem változtatott: továbbra is Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere
- Tényleg megismétlik a főpolgármester-választást?
- Karácsony Gergely kúriai beadványában többségében baloldali vezetésű kerületeket vádol
- Karácsony Gergely a vesztébe rohan, vagy még jobban is járhat a tervével?
- Vitézy Dávid: Karácsony Gergely a lemondásával az új választást maga is el tudja érni
Mellár Tamás országgyűlési képviselő és Trencsényi László, a Hálózat a Tanszabadságért alapítója mellett a második Orbán-kormány egykori energetikai helyettes államtitkára, Holoda Attila is Kunhalmi Ágnesnek, az MSZP társelnökének kérdésére válaszolva beszélt arról, hogy a győzelemhez megfelelő taktikát, illetve eszközöket kell választani, ezért az ellenzéki pártoknak össze kell fognia a június 9-i választásokra.
Holoda Attila kiemelte, hogy a jelenlegi választási rendszer egy kétpólusú működésre van berendezve, ezért ehhez kell igazodni, vagyis az erőforrásokat össze kell vonni. Az energetikai szakértő szerint jelen helyzetben teljesen felesleges az egyes ellenzéki pártoknak a különbözőségüket hangsúlyozni egymással szemben, inkább azt kellene elmondaniuk, hogy miben különböznek az Orbán-kormánytól.
Ha meg akarják verni a Fideszt, akkor a legcélravezetőbb ehhez az, ha összefognak
– szögezte le Holoda Attila.
Az MSZP oldalán megjelent videóban az energetikai szakértő kijelentette, támogatja az MSZP kezdeményezését, hogy mind az európai parlamenti, mind az önkormányzati választásokon együtt induljanak a demokratikus ellenzéki pártok képviselői.
A szocialista párt nemrégiben aláírásgyűjtést indított: március 15-ig százezer támogató aláírását szeretnék összegyűjteni az ellenzéki pártok közös önkormányzati és európai parlamenti indulása érdekében. Az MSZP azt is szeretné, ha az ellenzéki pártok és azon társadalmi szereplők, „akik a megosztottság helyett az együttműködésben és az összetartásban hisznek”, közösen ünnepelnék március 15-ét. Ezért az MSZP levélben fordult az ellenzéki pártok vezetőihez.
Ellenszélben az ellenzéki közös lista
Az Index megkérdezte az ellenzéki pártokat, hogy mi az álláspontjuk az MSZP aláírásgyűjtésével kapcsolatban, támogatják-e, illetve ha nem, akkor miért nem. Mint megírtuk, az LMP csak röviden válaszolt, sok sikert kívántak a szocialista pártnak, de hozzátették: nem tartják az LMP szempontjából relevánsnak a kezdeményezést.
A Párbeszéd – Zöldek (amelynek élén éppen vezetőcserék voltak, többek között Mellár Tamás lett a párt frakcióvezető-helyettese) közölte: nyitottak minden olyan felvetésre és együttműködésre, amelynek célja a többségi választói akarat érvényre juttatása Budapesten, ezért támogatják a közös listát. A Demokratikus Koalíciótól, a Momentumtól és a Jobbiktól cikkünk megjelenéséig nem kaptuk választ, utóbbi azonban végül küldött egy válaszközleményt.
A Jobbik – Konzervatívok értelmezhetetlennek tartja az MSZP közös európai parlamenti listára irányuló aláírásgyűjtési kezdeményezését, mert szerintük olyan nézetkülönbségek vannak a különböző pártok között, amit százezer, de még egymillió aláírás sem tudna áthidalni.
Hogyan is lehetne közös EP-lista egy olyan párttal, amelyik deklaráltan a tagállami önállóság teljes feladását és egy szuperállam létrehozását támogatja az általunk képviselt nemzetállamok Európájával szemben. Véleményünk szerint minden pártnak egyénileg kell elérnie az Európai Parlamentbe történő bejutáshoz szűkséges 5 százalékos küszöböt
– közölte a Jobbik – Konzervatívok sajtóosztálya.
Az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorában Donáth Anna, a Momentum nemrégiben újra megválasztott elnöke egyértelművé tette, hogy nem támogatnak közös ellenzéki listát. Sőt azt is mondta: neki már a 2022-es országgyűlési választás éjszakáján is az fájt a legjobban, hogy maga is elhitte, az ellenzéki összefogás azon formája működőképes lehet. Donáth Anna hangsúlyozta: a 2022-es választási kudarcból tanulnia kell a politikusoknak, ők ez tették, ezért állt elő a Momentum egy új, alternatív együttműködési ajánlattal az ellenzéki választók számára.