Beparancsolta a Volvóba Ballát a titokzatos emberrabló
További Belföld cikkek
- Havazás várható Magyarország egy részén
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
A somogyi emberrablás történetével Almássy Kornél állt először a nyilvánosság elé, amikor váratlanul beszélni kezdett arról, hogy miért lépett ki a pártelnökségért folyó küzdelemből. Dávid Ibolya elbukott kihívójának szeptember 25-án felsorolt furcsa történetei közül a meglehetősen összefüggéstelenül felvezetett Balla-ügy kapta a legnagyobb figyelmet: az ellenfelek és nemzetbiztonságiak nevetségesnek minősítették, a Nemzeti Nyomozó Iroda emberei pedig vizsgálni kezdték.
NBH-snak látszó jelvény
Almássy egy hónapja annyit mondott el, hogy tudomása szerint Balla Györgyöt, az MDF Somogy megyei elnökét az országos választmány szeptember 13-i tisztújító ülése előtti péntek este valaki elvitte otthonról, és egészen szombat reggelig nem tudták, mi történt vele. Almássy is csak később tudta meg, hogy Balláék családi vállalkozásába zárás előtt belépett egy fegyveres, kommandós-egyenruhát viselő, NBH-s jelvénnyel rendelkező férfi, és felszólította, hogy kövesse. Nem vihetett magával semmilyen kommunikációs eszközt, egy idegen lakásra mentek, ahonnan a fegyveres férfi csak reggel hat órakor vitte haza, és az aznapi választmányi ülésre vezető úton is követték.
A pártból időközben kizárt egykori elnökjelölt azt azonban nem részletezte, hogy a sztori miként függ össze a közte és Dávid Ibolya között folyó meccsel. Ezért Boross Péter egyenesen a fantázia művének nevezte a "borzalmas" sajtótájékoztatót, amelyen szerinte Almássy a "krimijelenségek, üldözöttség, fenyegetettség" hatását akarta kelteni. Könnyedén lesöpörték az esetleges érintettség vádját az NBH-nál is. A polgári nemzetbiztonsági szolgálatoktól egy "neve elhallgatását kérő illetékes" nyugtatta meg a nyilvánosságot: az NBH-nak nincs se kommandós, se más egyenruhája, következésképpen ezen az egyenruhán nem is viselhetnek semmiféle kitűzőt.
A kommentárokkal egyidőben a nyomozók hét órán át hallgatták Balla tanúvallomását a szeptember 12-én és 13-án történtekről, sőt azóta volt egy újabb, négyórás kihallgatás is.
Szembetűnően jól informált
Úgy tudjuk, hogy a nyomozati jegyzőkönyvben szereplő történet szerint a férfi hosszabb ideje bejáratos volt a család balatonmáriafürdői éttermébe, és az MDF-es elnökválasztás előtti hetekben elkezdte Ballát intenzívebben látogatni. A fiatal politikusnak és szüleinek többször is azt mondta, információi vannak arról, hogy párt belső harcai miatt az Almássyt pártolók testi épsége is veszélyben foroghat.
Az ismerős azzal tudta meggyőzni a somogyi elnököt, hogy szembetűnően jól informált volt a párt ügyeiről, és segítő szándékát bizonyítva azt is felajánlotta, hogy beavatja Ballát, milyen alapvető óvintézkedéseket kell megtennie ahhoz, hogy megvédje magát és a birtokában lévő iratokat, információkat.
Az ismerős szeptember 12-én, az Almássyt és támogatóit pillanatok alatt lehetetlen helyzetbe hozó országos botrány kirobbanása után néhány órával jelent meg a családi étteremben. Több vendég jelenlétében közölte: parancsa van, hogy elvigye, mert otthon veszélyben van, nem töltheti otthon az éjszakát. A férfi, akinek személyazonosságát is ismerik a rendőrök, ismét beszélt a politikus szüleivel is, és nekik is az MDF körüli eldurvult helyzettel indokolta, miért akarja biztonságba helyezni fiukat.
Lassan esett le
A pisztolyt viselő férfi este 21 körül egy Volvo V70-essel vitte magával az ifjú almássystát, órákon át autózott vele Zala megye útjain több benzinkútnál is megszakítva az utazást, majd végül a kiinduló ponthoz közel, egy nyaralóban "bújtatta el" éjszakára. Információink szerint a rendőrök megkapták annak az útközben, egy töltőállomásnál vásárolt mobilnak a számláját is, amelyről az ismerős nyomatékos kérésre felhívta Lasztovicza Gábort, a párt elnökségi tagját, hogy figyelmeztesse őt is, és rajta keresztül Almássy budapesti körét, menjenek el otthonról, sőt legjobb lesz, ha eldobják a telefonjukat is. Balla a telefonbeszélgetésben nem nevezhette meg az információ forrását.
A "védőőrizetben" töltött éjszaka után a férfi szombat hajnalban visszavitte a családi házhoz Ballát, de felszólította, hogy ne a saját autójával induljon a fővárosba az akkor még sorsdöntőnek tűnő választmányi ülésére, mert azt "ismerik", és azzal történhet bármi. A férfi egy Opel Zafirát adott kölcsön Ballának, aki a korábban megbeszéltek szerint több választmányi tagot vitt volna kocsijával Budapestre. Most ők is az Opellel utaztak, sőt néhányan közülük találkoztak a titokzatos jóakaróval is. A választmányi ülésen egyébként valódi NBH-sok is megjelentek, hogy biztosítsák a helyszínt, és lehetetlenné tegyék a beszédek lehallgatását.
A rendőrségen elhangzott tanúvallomás szerint Balla számára annyira hitelesnek tűnt a férfi fellépése az UD Zrt.-s ügy csúcsán, amikor saját pártelnöke kémkedésre való felbújtással vádolta meg ország-világ előtt Almássyt, hogy napokig tartotta magát a megállapodásukhoz, és nem szólt senkinek a történtekről. Almássy emberei először a számukra totális vereséget hozó választmányi ülés után négy nappal ültek össze. A társaság akkor próbálta rekonstruálni, mi történt körülöttük az elmúlt időszakban.
A szűkkörű beszélgetésen végül Balla is mesélni kezdett, de miután elemezték a véresen komolynak hitt kalandot, és összevetették más részletekkel, arra a következetésre jutottak, hogy a férfi nem védte, hanem tudatosan megfélemlítette őket.