A K&H-jegyzőkönyv megnevezi a Britton 'nagypolitikusát'
További Belföld cikkek
- Magyar Péter: Vogel Evelin nyakláncának a medáljában volt a lehallgatótechnika
- A havas tájakon kemény mínuszokra ébredhetünk
- Kigyulladt egy raktár a IV. kerületben, a tűzoltók megfékezték a lángokat
- Hadházy Ákos a Kelenföldi pályaudvaron ragadt, durva szavakkal támadt neki Lázár Jánosnak
- Kihúzták az Eurojackpot pénteki nyerőszámait
Közbeiktatott számlán
Mint arról az Index elsőként beszámolt, augusztus 18-án Szász Károly PSZÁF-elnök pénzmosásgyanús ügyekben feljelentés tett az ORFK-n. A dokumentum szerint a Balmoral és a Montrade nevű offshore cégek 6,2 milliárd forintot utaltak át két szír állampolgárnak. Egyikük, az előzetes letartóztatásban lévő El Abed Hasan ügyvédje szerint a rendőrségen azt állította, hogy román és kínai ügyfelek közötti áruvásárlás ellenértékét közvetítette. Rendőrségi források alapján azonban korábban az is megjelent a sajtóban, hogy a Britton számláját is közbeiktatták a milliárdok vándorlásába.Műanyagháló
A Figyelő kutatásai szerint a Britton szocialista kötödését ugyan cáfolta a cégcsoport két magyarországi vezetője, Kerék Csaba és Mészáros János, ám pályafutásuk során mégis olyan bankok, cégek és vállalkozások élén tűntek fel, amelyek erős kapcsolatokat ápoltak az MSZP-vel. Kerék Csaba többek között az állami kézben lévő Ipari Fejlesztési Bank (IFB) Rt. tulajdonában lévő Infobridge Vállalkozásszervező Kft.-nél volt ügyvezető, de ugyanitt 1991 és 1995 között szerepelt a tulajdonosok között is. Az Infobridge fő részvényese, a 1997-ben a Konzumbankba beolvadó IFB, amelynek vezetőségében Kerék Csaba kinevezésekor számos jól ismert név olvasható.A bank vezérigazgatója például Pázmándi Gyula vegyészmérnök, mérnök-közgazdász, aki jelenleg is tagja a Britton-érdekeltségből adódóan Kerék és Mészáros mellett a Pannonplast igazgatóságának. Az IFB irányításában részt vett még a műanyagipari cég jelenlegi elnöke, Fehér Erzsébet; az erős szocialista kapcsolatairól ismert jelenlegi Malév-elnök, Huszty András; továbbá a Horn kormány későbbi ipari minisztere, majd a Mol elnöke, az MVM jelenlegi vezérigazgatója, Pál László. A felügyelő bizottságban pedig 1994 és 1996 között az MSZP egykori vállalkozói tagozatát vezető Hujber Ottó is helyet foglalt.
Kiteljesedés Erdélyben
Az Orbán-kormány idején "visszahúzódó" Kerék Csaba 2000-tôl ismét számos vállalkozásban megjelenik: ekkortól fb-tag a Kulcsár Attila által alapított, a K&H Bankhoz csak a nevében kapcsolható KH Invest Kft.-ben (amely később a Forró Tamás újságíró által ügyvezetőként és tagként is jegyzett, 2001 és 2003 nyara között a Britton többségi tulajdonában lévő Tízezer Kft. érdekeltségébe került), de szintén fb-tagként lelhető föl 2001 áprilisától a Synergon Számítástechnikai Rt.-ben is. Az igazi ugrás azonban a homályos hátterű Britton Kft. megalakulásával, 2001 júliusában kezdődik.A társaságot 2003 februárjáig az Egyesült Államokban bejegyzett Britton Interinvest Llc. jegyezte fő tulajdonosként, ezután Kerék Csaba és társa, Mészáros János is tulajdonosként szerepel. A tanácsadói üzletágból érkező, 2000-2001-ben a K&H Bank corporate finance igazgatójaként működő Mészáros János, a Britton tulajdonában álló Kartonpack elnöke, szintén nem ismeretlen a politika világában: korábban a BKV Rt. felügyelő bizottsági tagja volt, SZDSZ-delegáltként. A Britton 2001 nyarától kezdett lázas terjeszkedésbe, ekkortól datálódik a kapcsolat a Betonút Rt.-vel, s az végül a nagyváradi Lotus Plaza építésével ért be.