További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Nem ígért a jelenleginél több, illetve további konkrét támogatást az állam a BKV mûködéséhez, egyebek közt errõl is szól az a Kiss Péter kancelláriaminiszter által aláírt levél, amely a fõpolgármester és két helyettese múlt heti megkeresésére válaszol, tudta meg az MTI közigazgatási forrásokból csütörtökön.
Ezzel némileg ellentétes tartalmú közleményt adtak ki csütörtökön Hagyó Miklós és Ikvai-Szabó Imre fõpolgármester-helyettesek: az állam tanulók és a nyugdíjasok után járó árkiegészítést 4,5 milliárd forinttal megemelik, az évi 32,5 milliárd forintos normatív támogatást azonban nem.
Demszky Gábor, Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) fõpolgármester-helyettesek múlt pénteki levelükben a pénzügyi, a gazdasági és a kancelláriaminiszternél szorgalmaztak ez évre 18,5 milliárd forintos plusz állami támogatást, ami 2010-ig évente az inflációval emelkedne.
A városvezetõk egyebek közt kifogásolták, hogy az állami támogatások reálértéken évek óta csökkennek, s szorgalmazták a tanuló-nyugdíjas bérletek állami árkiegészítésének inflációkövetõ emelését, a gázolaj jövedéki adójának visszaigényelhetõségét és az olcsóbb villamosáram-vásárlási lehetõséget. (A fõváros kérésének jogosságáról, a finanszírozás hátterérõl bõvebben)
A pénzügyminiszter még hétfõn a parlamentben zárta ki a BKV további pénzügyi támogatásának lehetõségét. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pedig az Indexnek adott interjújában egyértelmûsítette ezt.
Újabb nem a járatritkításra
Csütörtöki ülésén a BKV felügyelõbizottsága elutasította a 2 milliárd forintos megtakarítást célzó, de megkérdõjelezhetõ eredményeket hozó járatritkítási terveket.
A kancelláriaminiszternek a város vezetõihez írt levelébõl kiderül, hogy a BKV állami normatív támogatását nem kívánják emelni. Szerintük ugyanis a normatív támogatás mértéke megfelel az állam és a fõváros között ez ügyben kötött 2003-as szerzõdésnek.
A kancelláriaminiszter hangsúlyozta: készen állnak tárgyalni, hogy áttekintsék a BKV helyzetének javítása érdekében tehetõ erõfeszítéseket. Jelezte, hogy készek bemutatni a kormány lehetõségeit is.
Mint ismert, a 2007-ben felálló BKV-menedzsment határozott ígérete volt, hogy gatyába rázzák a BKV-t. Eltelt egy év, a közlekedési cég környéke korrupciós botrányoktól hangos, az éves veszteségszint pedig nem csökkent. Nyilván ez sem segített a fõvárosi plusztámogatási igény befgadásán.
Nyáry Krisztián, a fõpolgármesteri hivatal kommunikációs igazgatója az MTI-nek nem kívánt nyilatkozni ez ügyben. Csupán annyit jegyzett meg, hogy ismeretei szerint úton van a kancelláriaminiszter levele a Városházára.