További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A tudat átformálása
Ha 2003-2004 a kutyapiszok eltakarításával való próbálkozás éve volt, 2005-re az ebtartók szemléletének megváltoztatását ígéri a főváros és a kerületek. A nagy tudatformálást ingyenesen osztogatott ürülékgyűjtő zacskókkal és lapátokkal, a kutyásoknak eljuttatott szórólapokkal, lakossági fórumokkal, illetve tavaszi, kutyás rendezvényekkel képzeli a fővárosi önkormányzat.
Zacskókat, lapátokat kérem
Az igazán hatékony tudatformálást valószínűleg azonban az egyes kerületek közterület-felügyelői gyakorolhatják majd azokon a kutyásokon, akik vagy nincsenek tisztában azzal, hogy jogsértést követnek el, ha nem takarítanak kedvencük után, vagy tesznek az egészre.
A VIII. kerületben például novemberben szigorították az ebrendeletet, ami szerint akár pénzbírságra is büntethető az, aki kutyasétáltatás közben nem tud felmutatni kislapátot és nejlonzacskót a maradékok eltüntetésére.
A vasszigorról terjedő rémhírekre rácáfolt a Józsefvárosban a VIII. kerületi közterület-felügyelet vezetője, Biál Csaba, aki az Indexnek elmondta, "nem a büntetés a cél, egyelőre figyelmeztetjük az ebtartókat, és mi osztogatunk nekik lapátot és zacskót, valamint megismertetjük a jogszabállyal".
Jövőre azonban már büntetnek is. A szabálysértési törvény, illetve egy kormányrendelet (218/1999) már 1999 óta szabja meg a büntetés mértékét. Helyszínen 500-10 000 forintig terjedő pénzbírságot, feljelentés esetén akár 50 000 forintot büntetést lehet lenyelni, ha az ebtulajdonos "az állat által közterületen okozott szennyezés megszüntetéséről nem gondoskodik".
A párizsi kemény, a pesti folyékony
A nyugati tapasztalatokat (nem a takarítás, hanem a tudatformálás segít) más szempontból is nehéz hasznosítani Budapesten. A VI. kerületi önkormányzat sajtóreferense elmondta, a kerületnek van ugyan több utcaporszívója, de a Párizsban egyébként bevált gépek nem tudnak megbirkózni a nyúlós, folyékony kutyaürülékkel, amit a pesti állatok azért hagynak maguk után, mert nem olyan jó minőségű kutyatápot esznek, mint gazdagabb francia társaik.
A kerület egy másik próbálkozását - a kutyapiszkot megvásárolta volna az önkormányzat - az ÁNTSZ torpedózta meg mondván, a kutyapiszok veszélyes hulladék. A kerületben jövőre minden parkolóórára kerül tasakadagoló, a zacskókhoz ingyen lehet majd hozzájutni. A Terézvárosban - hasonlóan Budapest más kerületeihez - jelenleg is vannak helyek, ahol térítésmentesen lehet zacskóhoz juti, de a sajtóreferencs elmondása szerint szórványos az érdeklődés.
A járdák tisztítását ezért a jóval költségesebb, 25 millió forintos locsolókocsiknak kell elvégezniük, amik csak minden harmadik nap jutnak el a mellékutcákba. Hasonló a helyzet a VII. kerületben is, ahol éppen a napokban döntenek az ebrendelet szigorításáról. Erzsébetváros kapta egyébként a kerületek közül a legtöbb pénzt, a 2005-ös keretből 40 milliót költhetnek a kutyapiszok elleni harcra.
A közeljövőben látványos intézkedéseket ígérnek tehát a városi vezetők, a legtöbb kerületben ingyen fogják osztogatni a gyűjtőzacskókat, egyre több sarokra, park mellé került gyűjtőedény és a tervek szerint szaporodik a futtatók, kutyaszigetek (köztéri alom), illetve a takarítógépek száma is.