További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A BKV-nak hosszabb ideje tartozó és nem fizető bliccelők novembertől arra számíthatnak, hogy a közlekedési társaság követeléskezelő cégekre bízza kintlévőségei behajtását. Akik viszont októberben rendezik tartozásukat, azoknál elengedik az adósság 20 százalékát, jelentette be Regőczi Miklós, a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) kommunikációs vezetője csütörtökön. Regőczi Miklós már csütörtökön reggel jelezte, kedvezményt nyújt a BKV azoknak, akik egyben befizetik tartozásukat.
Több mint 15 milliárd forinttal tartoznak bliccelők a BKV-nak. 1,2 millió azoknak a potyautasoknak a száma, akikről biztos adatokat lehet tudni, ezen felül még 3 millió elkapott bliccelő van, aki nem mutatott igazolványt az ellenőröknek csak bemondta az adatait. Van olyan potyázó, akit az utóbbi években 159 esetben kaptak el, egyszer sem fizette ki a büntetést, így a tartozása több mint 2,5 millió forint.
Végső esetben behajtót küldenek
Eddig a pótdíjbehajtás úgy zajlott, hogy az elkapott bliccelő 8 napon belül bemutathatta bérletét, ha nem tette 30 nap múltán felszólító levelet kapott, majd ha erre sem reagált, a BKV bírósághoz fordult, ami végső esetben végrehatót küldött a nem fizető potyautasra, mondta Lucza Mihály a BKV pótdíjbehatási osztályának vezetője.
Mivel ez a folyamat igen költséges volt, csak a nagyon nagy adósoknál alkalmazták a bírósági illetve végrehajtási eljárást. A pótdíjbehajtás októberi, illetve novemberi szigorítása azt jelenti, hogy valamennyi nem fizető bliccelőnél, azoknál is, akik évekkel ezelőtt buktak le, alkalmazzák a folyamatot. Sőt, a BKV végső esetben eladja a tartozást követeléskezelő, adósságvásárló cégeknek. Hozzátette, az a céljuk, hogy 2 év alatt a BKV valamennyi kintlevőségét behajtsák.
Előzetes kontroll
A BKV járatokon márciusban indított szigorítás először a metró, majd a HÉV vonalait érintette, szeptember közepéig már a kisföldalatti peronját is teljesen lezárják, tehát jegy nélkül senki sem szállhat fel, mondta Regőczi Miklós. Augusztus óta az éjszakai buszjáratokon is fokozott a kontroll, ezen kívül szerda óta 150 jegyellenőr dolgozik folyamatosan a Combino villamosokon is.
A kommunikációs vezető hozzátette, A BKV nem akar büntetni, ezért is teszik a hangsúlyt az előzetes kontrollra, arra, hogy olyan rendszert dolgozzanak ki, amelyben a tömegközlekedési járatokra senki sem szállhat fel jegy nélkül.