További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Nyolcezer hajléktalan lehet
Mindenkit nem tudtak megszámolni, a több mint száz önkéntes és a negyven szociális munkás kevés volt a munka elvégzésére. Akadtak kerületek (például a IX. vagy az V.), ahová nem jutottak el a számlálók. Becslések szerint háromezer ember töltheti az éjszakáit fedél nélkül, a menhelyeken pedig négyezer-hatszáz ember húzhatja meg magát, vagyis összesen körülbelül nyolcezer hajléktalan élhet Budapesten.
A hajléktalanszámlálók egy térképszelvényt és néhány adatlapot kaptak a Menhely Alapítványtól. A regisztrálás szemrevételezéssel történt, vagyis a hajléktalanokkal nem feltétlenül kellett szóba állni. Az üresen hagyott rubrikákba a megtalálás időpontját, a hajléktalan becsült életkorát, nemét és a pontos helyszínt kellett feljegyezni. A hajléktalan kérésére el lehetett tekinteni a regisztrációtól. Az Index munkatársai a X. kerület 5-ös körzetében több tucat embert számoltak össze.
Megszámoltuk a hajléktalanokat>>>
Az erdőkben kétszázan
Az önkéntesektől és a szociális munkásoktól ötvenkilenc segélyhívás érkezett a számlálás hétvégéjén. Többnyire azonnali orvosi ellátásra szoruló emberek miatt csörgött a Menhely Alapítvány diszpécserszolgálatának telefonja (338-41-86, éjjel-nappal hívható), de olyan eset is akadt, amikor egy utcára került édesanyát és három és fél éves gyermeket kellett sürgősen elhelyezni. A Pilisi Parkerdőgazdaság munkatársainak köszönhetően terepjáróval a budai erdőkbe is eljutottak a számlálók, ahol kétszáz embert regisztráltak.
Fotó: Barakonyi Szabolcs
"Sokan kis háztartást vezetnek az erdőben összeeszkábált kalyibáikban, érthető, hogy ezt nem akarják feladni" - említett egy, a hajléktalanszállók elleni érvet Győri Péter, aki szerint helyzetüket egy szükséglakás oldaná meg. Az erdőkben élők közül vannak, akik naponta dolgozni járnak és külsejük alapján senki sem gondolná róluk, hogy hajléktalanok. (Egy ilyen emberrel az Index munkatársai is találkoztak számlálásukon, ő például havi nyolcvanezer forintot keres aszfaltozással.)
Győri Péter elmondta, hogy a hajléktalanszámlálás eredményeire is támaszkodva a 2006-os választás után megalakuló kormány asztalára tesznek egy hajléktalan-ellátásról szóló komplett programot. A regisztrációban részt vett önkéntesek egy része egyébként vállalta, hogy a jövőben folyamatosan együttműködik a Menhely Alapítvánnyal a lakóhelyéhez közeli hajléktalanok segítésében.