További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Elképesztõ színvonalú vita, zárt ülés, aztán ügyrendi és törvényességi problémák megtárgyalása után, továbbá pártcsatározásokat lezárva végre csütörtökön létrejött a Fõvárosi Közgyûlés mellett a pénzügyi és közbeszerzési bizottság. A testület felállása a fõvárosi önkormányzat mûködésének törvényessége miatt fontos, más kérdés, hogy a bizottság összetétele megdöbbentette a bennfenteseket is. A pénzügyi testületet egyébként mind az öt közgyûlési párt támogatta végül.
Egy milliárdos élettársa a testület élén
Érdekesség, hogy a sokmilliárdos közbeszerzésekrõl ítélkezõ testület elnöke Leisztinger Tamás szocialista nagyvállalkozó élettársa, Tüttõ Katalin lett, aki az MSZP budapesti alelnöke. Korábban õt a Fidesz akkor emlegette, amikor Molnár Gyula budapesti szocialsita pártelnököt, XI. kerületi polgármestert és a Lágymányosi-öbölben zajló Leisztinger-beruházást támadta Schneller Domokos, az ellenzéki párt egyik helyi vezetõje.
A pénzügyi és közbeszerzési fõvárosi testületbe bekerült a fideszes Papcsák Ferenc is, róla is nagyon sok hír érkezett korábban különbözõ ügyek kapcsán, ám végül tisztázódtak a vele kapcsolatos vádak, egy esetben felmentette õt a bíróság, egy másikban ügyben pedig éppen õ nyert személyiségi jogi pert Nyakó István MSZP-szóvivõ ellen.
A Kõbányáról távozó Andó bekerült a közbeszerzési testületbe
Szintén érdekes személy Andó Sándor: a szocialisták volt kõbányai polgármestere nem indult újra a X. kerületben, most viszont közbeszerzésekrõl dönthet a fõvárosban. Andó Sándor volt a polgármester Kõbányán akkor, amikor Kulcsár Attila, a K&H-ügyben elhíresült exbrókerrõl forgatta a X. kerületi önkormányzat pénzeit. Andó ellen soha nem emeltek vádat, viszont a Kulcsár-perben az egyik vádlott egy volt kõbányai szocialista képviselõ. Andó egyik helyettesét, Kaszab Csaba alpolgármestert is gyanúsítottként vitték el hivatalából korábban, vesztegetés gyanúja miatt.
Székely Gábor, a testület SZDSZ-es tagja mindehhez képest szolid pályafutást tudhat maga mögött, õ is Demszky Gábor kegyvesztettje volt korábban, 1994-ben el kellett köszönnie a fõpolgármester-helyettességtõl, de azóta megkapaszkodott egy ideig a fõvárosi tulajdonosi bizottság elnökeként, jelenleg pedig a nem túl hálás BKV felügyelõbizottsági elnöki posztot tölti be az önkormányzat környékén. Székelynél álldogált sokáig például a nagykörúti villamosok felsõvezetékeinek felújításáról szóló jelentés, amely csak a választások után került nyilvánosságra. Székely nem mellékesen a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója is.
A legeladósodottabb honatya is bent van
Szintén a fõvárosi testület tagja a szocialista Élõ Norbert. Egyes hírek szerint õ az elõzõ országgyûlés egyik legeladósodottabb tagja volt. Egy magánszemélynek 30 millióval tartozott akkoriban, és ezen kívül - vagyonnyilatkozata szerint - még 36,3 milliós adóssága is volt egy bank felé. Élő - aki Kovács László helyére került idõközben az Országgyûlésbe, amikor Kovács az Európai Bizottság magyar biztosa lett - lakáshitelének összege 37 millió forint volt.
A pénzügyi bizottságban szerepel még Nyíri Csaba, aki MDF-es alpolgármester volt egy korábbi ciklusban Óbudán, de volt Tarlós István ottani polgármester kabinetfõnöke is. Rajtuk kívül bekerült a testületbe Hock Zoltán az MDF országos alelnöke, aki sokáig Derce Tamás mellett volt alpolgármester Újpesten. Hock ellen egyébként a IV. kerületben Fidesz-MSZP koalíció kezd kibontakozni az Index információi szerint, ezzel próbálják megakadályozni, hogy újra alpolgármester legyen belõle.
Alelnök a bizottságban Várhegyi László is, õt az SZDSZ jelölte, a tagok között van a szocialista Havas Szófia, aki a János Kórház orvos igazgatója. Szintén bekerült a testületbe a szocialista Pelyva György, az SZDSZ-es Fiedler Péter, az ellenzék delegáltjai mellettük még: Ughy Attila és Wertán Zsolt.