A Magyar Tudományos Akadémia sajtótitkárságának közleménye szerint az aeroszoloknak, a légkörben lebegő mikroszkopikus szilárd részecskéknek vagy folyadékcseppecskéknek meghatározó szerepük van a Föld sugárzási mérlegének alakulásában.
Az éghajlat mellett az aeroszolok az emberi egészségre is hatással vannak. Különösen a tüzelés során felszabaduló vagy a dízelüzemű gépjárművek által a levegőbe juttatott nanoszkopikus koromszemcsék okozhatnak légúti és keringési megbetegedéseket. Nagy töménységű vagy tartós belélegzésük növeli a rák kialakulásának kockázatát is.
Az aeroszolok légköri koncentrációját egyéb légszennyezőkkel együtt 12 állomás méri Budapest területén. A légszennyezés finomabb felbontású "térképezésére" az MTA KFKI Atomenergia Kutatóintézet és a Technoorg Linda Kft. a Nemzeti Kutatásfejlesztési és Technológiai Hivatal támogatásával légszennyezést mérő eszközökkel szerelt fel egy kutató-repülőgépet, amely kis sebességgel és alacsony magasságon is biztonságos manőverezésre képes.
A közlemény szerint a repülőgép törzsébe és szárnya alá telepített műszerekkel gázok és lebegő részecskék légköri koncentrációjának mérését oldották meg részben saját fejlesztésű optikai készülékekkel. A légi mérések a légszennyező anyagok horizontális kiterjedése mellett a szennyeződés vertikális eloszlásáról is információt nyújtanak.
Pénteken és szombaton (január 9-10-én) észak-déli irányban végeztek repüléseket a Duna mentén, illetve a budai és pesti oldal fölött, 300-tól 600 méterig terjedő tengerszint feletti magasságokban. A repülések mérési adatai azt bizonyítják, hogy a kora délutáni órákban a talajtól számított kb. 500 méter vastagságú légrétegben a szállópor koncentrációja mindenütt igen magas volt, így a város síkvidéki és hegyvidéki területei egyaránt érintettek voltak.
"A légköri korom koncentrációja az egészségre legveszélyesebb 1 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék számszerinti koncentrációjával korrelált. A város területét elhagyva a légszennyezők koncentrációi gyorsan csökkentek. Az energetikai kémények csóvamagasságában a források közvetlen közelében a koromkoncentrációk kiugró értékeket mutattak, ami olaj, illetve szilárd tüzelésre utal" - áll az MTA közleményében.