Kevesebben fordultak drogambulanciákhoz
A három szakmai szervezet a nyilatkozatban rámutat arra: a Btk. 1999-ben érvénybe lépett szigorítása óta kevesebben fordultak segítségért, becslések szerint jelentős azoknak a száma, akik a jogi következmények miatt nem merik felfedni, hogy drogfogyasztók. A professzor szerint a szigorú szabályozás ellenére sem csökkent a kábítószerekkel élők száma: ma Magyarországon mintegy 11-12 ezer embert kezelnek drogfüggőség miatt. A rendszeres használók száma azonban ennél nagyságrendekkel többre tehető.
Az új szabályozás humánusabb
A várható új - humánusabb, a gyógyítást, a segítségnyújtást előtérbe helyező - törvényi szabályozás révén valószínűleg sokkal több páciens jelentkezik majd a kezelőhelyeken, és ez még inkább felveti a fejlesztés szükségességét. A szakmai szövetség elnöke szerint növelni kell a drogambulanciák számát, hiszen mindössze 18 városban van ilyen, Budapesten csupán kettő található, és valamennyi igen rossz feltételek között működik.
Több pénzt!
Gerevich József szerint jelentősen növelni kellene a drogkezelés finanszírozását, és a nyilatkozat szerint sürgős megoldásra vár, hogy a páciensek társadalombiztosítási támogatással juthassanak hozzá a legkorszerűbb gyógyszerekhez.