Két évet is kaphatnak a kismamáktól pénzt kérő orvosok

2008.11.20. 15:08
Két év szabadságvesztést is kaphatnak azok az orvosok és kórházi dolgozók, akik az Állami Egészségügyi Központban pénzt kértek az epidurális érzéstelenítésért a szülő nőktől. Az állami kórházak az érzéstelenítésért semmilyen körülmények között nem kérhetnek pénzt, mert ezért megkapják a finanszírozást, közölte az OEP az Indexszel.

Egy teljes évre visszamenőleg vizsgálják azt, hány kismamától kértek pénzt a szülés előtt az epidurális érzéstelenítésért az Állami Egészségügyi Központban. Mint szerdai cikkünkben elsőként beszámoltunk róla, az ügyben a Budapesti Katonai Ügyészség nyomoz, miután a kórház a honvédséghez tartozik.

Az elmúlt egy évben több száz nő szült a kórházban. Az ügyészség részletes dokumentációból dolgozhat, a pénzt kérő dolgozók ugyanis egy naplót vezettek az érzéstelenítésért alkalmanként kifizetett 5-10 ezer forintokról, mondta Ács Tibor alezredes. A Független Hírügynökség jelentése szerint akik kértek epidurális érzéstelenítést, és pipa volt a nevük mellett, azok fizettek is azért. A katonai ügyészség őket kereste és keresi meg tanúként. Mint Ács Tibor elmondta: többen már alátámasztották a feljelentésben leírtakat.

Az ügyészség költségvetési szerv dolgozója által elkövetett vesztegetés miatt indított nyomozást. Ilyen cselekményért alapesetben két év szabadságvesztés szabható ki. Ez abban különbözik a hagyományos értelemben vett vesztegetéstől, hogy itt a pénzt odaadó kismamák nem követtek el bűncselekményt.

Állami kórházban a társadalombiztosítás által finanszírozott ellátásért a kórház semmilyen körülmények között nem kérhet pénzt a betegtől, közölte az Index kérdésére az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője. Ha mégis ilyen történik, a beteg az Egészségbiztosítási Felügyelethez fordulhat.

Molnár Barbara közlése szerint a szüléseket – az alkalmazott módszerektől függően - különböző kódok alapján kell jelenteniük a kórházaknak az OEP-nek, amelyért az intézmények megkapják a megfelelő finanszírozást.

Egy hüvelyi szülésért így 94 390 forintot fizet a biztosító a kórháznak, egy epidurális érzéstelenítéssel végzett hüvelyi szülésért 104 366 forintot, egy császármetszésért pedig 193 173 forintot. Ha tehát epidurális érzéstelenítésre van szükség, akkor a szolgáltatónak ez alapján kell jelentenie az ellátást az OEP-nek, és az így kifizetett összegben benne van az érzéstelenítéssel járó költség is.

Tegnapi cikkünkre reagálva egy olvasónk azt írta: van olyan kórház, ahol a szülésznőkkel azt közölték, nincs elegendő készlet az epidurális érzéstelenítésekhez (EDA), ezért azt javasolták nekik, ne reklámozzák a szülő nőknek, csak abban az esetben alkalmazzák, ha nagyon nagy szükség van rá. Előfordul ezért, hogy a kórházi dolgozók saját zsebből veszik meg a megfelelő EDA-készletet, s ha a szülő nő kéri, kifizettetik vele.