"Ma délben a miniszterelnök azt mondta, hogy nem hamisították meg a gazdasági adatokat és nem tévesztették meg a választókat. Vagyis, ha rajtuk múlik, minden úgy folytatódik, ahogy eddig. Ezt nem fogadhatjuk el. Szégyen, hogy az országgyűlésben napról napra hazugságokat kell hallgatnunk, hogy a miniszterelnök hetente tart nekünk hazug erkölcsi prédikációkat."
"Most már nekünk, politikusoknak is tennünk kell valamit. A bűnben nem az a legrosszabb, ha elkövetjük, hanem ha elviseljük. Példamutatással kell segíteniük a politikusoknak az erkölcsi megtisztulást. Ezért elindítjuk az Igen, Magyarország! chartát" - mondta Orbán Viktor.
"Mi, a charta aláírói úgy gondoljuk, Magyarország azért került morális és gazdasági válságba, mert az ország vezetői nemet mondtak végső soron az országnak. Pedig igent kell mondani. Hiszünk abban, hogy a megoldás az erkölcsi rend helyreállítása. Ezért mi igent mondunk minden magyar emberre tekintet nélkül politikai és vallási hovatartozására" - mondta.
Csak az európai uniós forrásokból 1500-1600 milliárd forinthoz juthat a hét magyar régió 2007-2013 között. Ehhez jöhetnek a hazai decentralizált területfejlesztési források, ezek összege az elmúlt két évben 100 milliárd forint volt. Ennyi, több mint 500 kilométernyi autópályára vagy 13-14-15 havi nyugdíjakra elég pénzrõl dönthetne a Fidesz, amelynek minden régióban többsége van. És ezért szeretné az önkormányzati miniszter az állam szerepét erõsíteni - utóbbira részben épp a Fidesz miatt van lehetõsége.
A zárszámadásról (a tavalyi költségvetési törvény végrehajtásáról) is egyeztettek a szocialisták megyei vezetői hétfő délelőtt a Képviselői Irodaházban. Az ülés után újságírók Gyurcsány Ferenctől akarták megtudni, hogy pontosan miről volt szó, de a kormányfő némasági fogadalmat tett, és hosszú, gyors léptekkel lerázta a sajtót.
Simon Gábor az MSZP választmányi elnöke hétfőn azt mondta, megindult az MSZP belső vizsgálata annak kiderítésére, hogy hogyan szivároghatott ki Lamperth Mónika beszéde. A választmányi elnök reméli, hogy a vizsgálat minél hamarabb konkrét eredménnyel zárulhat, ezután megalkotják azt a szabályrendszert, ami megakadályozza majd, hogy a szocialista párt zárt tanácskozásairól információk szivárogjanak ki. Úgy vélekedett, nem lehet nem tendenciát látni a történtekben, hiszen ez már nem az első eset. Az Index azon kérdésére, hogy a hatóságokat is bevonják-e a vizsgálatba, azt mondta, előbb a saját vizsgálatukat folytatják le.
Az MSZP-nek újra kell fogalmaznia kapcsolatát a szabad demokraták pártjához, mivel az SZDSZ elvesztette országos jelentőségét, és újra kell fogalmaznia kapcsolatát az MDF-hez is, mivel a Magyar Demokrata Fórum 11 megyében jutott jelentős pozícióhoz, mondta Szekeres Imre az MSZP szombati választmányi ülésén, amelyről a Magyar Rádió tett hétfőn közzé újabb részleteket.
Volt mit tanulnia Gyurcsány Ferencnek és Orbán Viktornak az elmúlt hetek eseményeiből, írja a német FAZ. A Figaro szerint Gyurcsány csatát nyert, de még nem ért szenvedéseinek végére.
Az SZDSZ-nek nincs oka arra, hogy újrafogalmazza Szekres Imréhez fűződő viszonyát, mondta Gusztos Péter.
Szerencsének tartjuk, hogy a hadsereg stratégiáját nem Szekeres Imre alkotja meg, mert akkor Timur és csapatától sem tudnánk megvédeni az országot, reagált Kuncze Gábor SZDSZ-es pártelnök Szekeres Imre szavaira. Arra a kérdésre, hogy mit szól Szekeres azon kijelentéséhez, miszerint az SZDSZ budapesti középpárt lett, azt válaszolta, minden értelmes felvetéssel érdemes foglalkozni, de szerencsétlenül megfogalmazott, zárt ülésen elhangzott és kiosztott felvételekkel nem törődnek.
Mesterházy Attila szocialista elnökségi tag szerint Szekeres Imre csak tényeket állapított meg.
Az ellenzék bölcsességére van bízva, hogy hogyan dolgozik, reagált szűkszavúan Gyurcsány Ferenc arra, hogy a Fidesz negligálni fogja a jövőben.
Okbóber 23-ig biztosan, mondta Orbán Viktor munkatársunknak arra a kérdésére, hogy meddig tartanak a Kossuth téri tüntetések.
A Horváth Balázs halála után Veszprémben mandátumot szerzett Horváth Zsolt egyhangú szavazás után teheti le képviselői eskűjét. Horváth elfoglalta helyét a Fidesz frakciójában.
Az ülés kezdete előtt lobbisták és képviselőkl álltak sorban Veres János pénzügyminiszternél, némely honatyák helyi ügyekben próbálkoztak nyomást gyakorolni. Lamperth Mónika Boross Péter jobbján érkezve zárkózott el a nyilatkozatoktól.
Juhász Ferenc MSZP-alelnök szerint, ha a teljes Szekeres-beszédet tennék közre, kiderülne belőle, hogy az MSZP elnökhelyettese arról beszélt, hogy a helyi koalíciók megalakításában az MDF lehet a mérleg nyelve.
Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter nem bánja, hogy kiszivárgott az MSZP hétvégi országos választmányán elmondott beszéde. "Tartalmát most is felelősséggel vállalom, és örülök neki, hogy a parlamentben is beszélhetek róla" - jelentette ki a parlament hétfői ülésének nyitó hozzászólásában. Lamperth felsorolta, hogy milyen elvek alapján, mennyi pénzt oszthatnak ki a következő hat évben.
Mint mondta, a pénzosztásban a Regionális Fejlesztési Tanácsoknak lesz döntő szava, bár az MSZP eredeti tervei szerint ez a választott regionális önkormányzatokra hárult volna, ám ezek felállítását sem a Fidesz, sem az MDF nem szavazta meg. "Így a fő felelősség továbbra is a kormányé, ezen nem kívánunk változtatni. Tehát természetes, hogy a mindenkori kormány meghatározó szerephez jut a tanácsokban" - zárta beszédét Lamperth.
A képviselők 99 százaléka sötét öltönyben/ruhában van, mintha gyásznap lenne.
A Fidesz a régiós elképzelésekről három szövegváltozatot kapott, amely egymásnak ellentmondó, vállalhatatlan, az uniós elveknek ellentmondó kitételeket tartalmazott, ezért nem támogatta őket, mondta Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. A Fidesz szerint a kormány delegáltjait a Regionális Fejlesztési Tanácsokban pártkatonákká minősíti le a szabályozás.
Országgyûlési határozatot fogadtatna el Kóka János, amelyben mind az öt parlamenti párt hitet tenne a stabilizáció és a befektetések biztonsága mellett. A gazdasági miniszter összehívta a versenyképességi és a befektetõi tanácsot, utóbbiban Matolcsy Györggyel, Varga Mihállyal vagy "bárki mással" együtt ülne le a befektetõkkel. A GKM-nek szóló ÁSZ-bírálatok szerinte elsõsorban technikai kérdésekben születtek, az ellenzéki politikusok viszont azt mondják, kozmetikázták a valóságot.
Lamperth Mónika kiszivárgott beszédét idézve Dávid Ibolya, az az MDf elnöke azt mondta: "tessék megmagyarázni, hogy orwelli alapon milyen az erős és gyenge mandátum a regionális fejlesztési tanácsokban. A politikus szerint ezek a megoldások csak a bizalmatlanságot növelik tovább. Az MDF ezért országos, helyi és regionális szinten is igényt tart a fejlesztési pénzek ellenőrzésére.
"Igazi gyásznap volt október 6-án, viharos történelmünk utolsó 16 évének legmegrázóbb pillanata" - jelentette ki Latorczai János KDNP-képviselő. Mint mondta, a kormánypártok leváltották a népet. Szerinte azért, mert kiszámolták, ha országgyűlési választás lett volna, akkor most 300 jobboldali képviselő ülne a parlamentben.
"Pénteken mi a demokráciát védtük, szombaton a szocialisták a választmányi ülésen két lábbal tiporták az alkotmányt" - mondta, hiszen szerinte kiderült, hogy az MSZP-nek azért kell a hatalom, hogy pénzt osszanak. "Pénzügyi pártálamot hirdettek" - hangoztatta. "Az önök számára az alkotmány nem védendő érték, csak hivatkozási alap" - jelentette ki.
Dávid Ibolyára reagálva Kuncze Gábor arra emlékeztetett, hogy volt olyan időszak, amikor Alcsútdoboz több fejlesztési pénzt kapott mint Budapest.
Az országos választmány egyik delegáltja vitte be a rádióst, aki majdnem mindent felvett.
"Aki az alkotmányban előírt eljárásokat mellőzi, a négyévenkénti választás eredményét lebecsülve, a kormány legitimitását kétségbe vonva fenyegeti az alkotmányosságot. Aki ócska trükknek nevezi a bizalmi szavazást, aki a politikai akcióit törvénytelenül megszerzett bizonyítékokra építi. Aki közvetlen politikai támogatást nyújt szélsőjobboldali, az alkotmány megdöntésére készülő szervezeteknek, akik forradalomnak nevezik a köztörvényes bűncselekményeket. Aki képtelen elfogadni a választási eredményeket, aki népszavazásnak nevezi az önkormányzati választásokat. Aki kétségbe vonja a közvetett demokrácia intézményrendszerét, aki nem hajlandó együttműködni a miniszterelnökkel."
Az igazságügy-miniszter hozzászólása nyitányaként mindenkit biztosított róla, hogy a kormány betartja az alkotmányt.
Mintha másként viszonyulna a gazdasági nehézségekhez a Fidesz az önkormányzati választások óta, vélekedett Veres János pénzügyminiszter. "Szükséges megszorító intézkedésekről, szükséges reformokról beszélnek" - mondta. Most, hogy bekövetkezett a "megvilágosodás", Veres szerint a szükséges lépésekről kellene tárgyalni. "Most már van értelme annak, hogy a szükséges feladatokról beszéljünk" - mondta, majd az alkotmányra hivatkozva az Országgyűlést javasolta egyeztetési terepnek. "Lehet a reformalap gondolatáról beszélni, ez akár még létre is jöhet. Ha van erre vonatkozó javaslat, tárgyaljunk róla" - javasolta a pénzügyminiszter.
Akik az utóbbi időben figyelték a tüntetéseket a Szabadság téren majd a Fidesz nagygyűlését, láthatták, hogy most egy a tábor, de kettő a zászló – utalt a tüntetéseken feltűnő árpádsávos lobogókra Fodor Gábor. A szabaddemokrata politikus szerint a nemzeti lobogót sem szabadna használni egy politikai tüntetésen, hiszen az a nemzet egységét jelképezi, így azokat, akik tüntetnek, de azokat is akik ellen tüntetnek.
Fodor szerint az árpádsávos lobogó a harmincas években a szélsőjobb szimblóma, majd 1944-ben egy tragikus korszak jelképe volt. Bár a jelképtörvény nem tiltja, Fodor szerint amikor a Fidesz politikusai nem szólítják fel híveiket az árpádsávos lobogók elrakására, akkor óhatatlanul is politikai közösséget vállalnak a veszélyes eszmékkel.
Navracsics Tibor – Fodor szavaira reagálva – azt mondta, sem a Fidesz, sem elődpártjai nem vállalnak közösséget a nyilas eszmékkel. Navracsics szerint az SZDSZ-es politikus felszólalása alapján a történelmi zászlók közül is ki kellene tiltani az árpádsávos zászlót, amely előtt Gyurcsány Ferenc kétszer is esküt tett.
"Az előző hetek történései nem használtak Magyarország megitélésének" - állapította meg Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője. Az MDF, mint mondta, tudomásul veszi a pénteki bizalmi szavazás eredményét. (A háttérben Boross Péter a fejét fogja, Eörsi Mátyás palmtopját bütyköli.)
Herényi hét pontot javasol a válság megoldására. 1; Kisebb de erősebb államot, de a leépítéseket ne fűnyíró-elv szerint valósítsák meg. 2; Hatástanulmányok alapján indított reformokat. 3; A reformok felgyorsítását. 4; Új, lényegesen egyszerűbb adórendszert teljes szemléletváltással. 5; A privatizáció folytatását. 6; A piac és kapitalizmusellenes hangulatkeltés helyett megerősített fogyasztóvédelmet és a tiszta kezek hivatalának létrehozását. 7; Új fejezetet a pártok közti párbeszédben. (Boross Péter a fejét fogja, Eörsi Mátyás lerakta palmtopját.)
A Fidesz egy része kivonult, amikor Gyurcsány Ferenc szólásra emelkedett a Parlamentben. A beszéd végén elkezdtek visszaszállingózni képviselőik az ülésterembe. A Fidesz hétfő reggeli nyilatkozata szerint Gyurcsány Ferenc előre bejelentett beszédei alatt kivonulnak az ülésteremből. Gyurcsány mostani felszólalása előre be nem jelentett viszontválasz volt.
Gyurcsány Ferenc Herényi szavaira reagálva azt mondta, felelős, racionális kérdésfelevetésnek gondolják az MDF-es politikus szavait. Elmondta, határozottan nemet mondanak azokra a törekvésekre, amelyek túlmutatnak az alkotmányos, demokratikus kereteken. A fő elvekben célokban nincs különbség, az ördög a részletekben lakik.
"Egy saját műfaját lánclevélként definiáló írás kering az interneten a köztársasági elnök és a nagyobbik ellenzéki párt elnökének felelősségéről a Magyarországon kialakult közállapotokkal összefüggésben. Aláíróként »Klubrádió Fórum Közösség« szerepel. Ezúton tájékoztatjuk a közvéleményt, hogy az íráshoz sem szerzőként, sem terjesztőként a Klub rádiónak nincs köze. A levél tartalmával nem foglalkozunk, feladatunknak továbbra is a kiegyensúlyozott, pártatlan tájékoztatást és a vélemények nyilvános ütköztetését tekintjük" - áll a Klub rádió közleményében.
Lamperth Mónika beszéde után kiderült, a kettős beszéd él tovább – mondta Kósa Lajos fideszes képviselő, aki szerint – idézve Blikket - a Mónika-show után a Mónika-botrány következett. A debreceni polgármester szerint ezek után nem lehet megbízni a területfejlesztési miniszterben, az együttműködés sem az országgyűlésben, sem Brüsszellel nem valósulhat meg.
A fejlesztési pénzeket nem a szocialisták vagy a Fidesz osztja, hanem a választott testületek, s a pénzeket nem pártok, hanem az ország kapja, hangsúlyozta. „Mindekit át akarnak verni: a választókat és a választott politikusokat is. Ezek után nem lehet komolyan venni egyetlen szocialista politikustól sem az együttműködés szándékát. Ezért kell mennie a Gyurcsány-kormánynak.”