Megvesztegette Orbánékat vagy Medgyessyéket a Gripen?
A Népszabadság szerint 2001-ben, amikor az Orbán-kormány Magyarország harcigépvásárlásáról döntött, nem tudni hogyan, de a legesélyesebbnek tartott F16-osokat rapid módon kiütötték a Gripenek.
A részletekről annyi tudható, hogy Szabó János akkori honvédelmi miniszter 2001 júniusában még azt nyilatkozta, hogy a Lockheed gyártmányai a befutók, de néhány nappal később Orbán Viktor a BAE-Systems-SAAB brit-svéd konzorcium által gyártott és forgalmazott Gripenek győzelmét jelentette be. A Lockheed-dal való kapcsolata az akkori kormánynak már előtte sem volt felhőtlen. Selmeczi Gabriella és Balsay István államtitkároknak azért kellett távozniuk a kormányból, mert lobbilevelet küldtek az amerikai szenátus külügyi bizottságának, amelyben a budapesti amerikai nagykövet eltávolítását, és egy Lockheed-alkalmazott kinevezését kezdeményezték.
Nézzenek utána mindennek
A lapnak nyilatkozó Tóth Károly szocialista politikus szerint akkor támogatnák a KDNP által kezdeményezett parlamenti vizsgálóbizottság megalakítását, ha a gépek kiválasztásának részleteit is ellenőriznék. A KDNP ugyanis egy napvilágra került vesztegetési gyanú kapcsán azt firtatja, a Grippenekről szóló döntés után a Medgyessy-kormány miért módosította úgy a szerződést, hogy az többletterheket rótt a költségvetésre.Az SVT svéd televízió szerint ugyanis két helyen, Ausztriában és Csehországban már bizonyíthatóan vesztegetési pénzek is bekerültek a harcigépek megvásárlásába, és erős a gyanú, hogy Magyarországon sem volt ez másképpen. Úgy tudni, Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban kifejtett közvetítői tevékenységével nyolcmillió dolláros kenőpénzre tehetett szert.
A kedden sugárzott műsor a Gripen gépeket gyártó BAE Systems-SAAB brit-svéd konzorcium titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta állítását. Mensdorff-Pouilly és cége a BAE Systems két offshore vállalatán keresztül jutott állítólag a többmilliós kenőpénzhez, illetve közvetlenül is fizettek neki évi illetményt.
Magyarország egy 2003-ban kötött megállapodás értelmében több mint 210 milliárd forintért lízingel Svédországtól 14 Gripen vadászgépet, amelyek tíz év után magyar tulajdonba kerülnek.