Kókának sem tetszik Horn kitüntetése
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Kóka János, az SZDSZ elnöke az Indexnek nyilatkozva Horn Gyula kitüntetésének kezdeményezéséről azt mondta, nem tartja tisztének, hogy a miniszterelnök kitüntetési javaslatait véleményezze, hiszen a kormányfőnek alkotmányban biztosított joga a kezdeményezés.
Nem helyénvaló
A pártelnök ugyanakkor megjegyezte, az SZDSZ-nek nem is volt alkalma hivatalosan véleményt alkotnia az elképzelésről, mert a kitüntetési bizottság előtt nem járt a javaslat. A pártelnök leszögezte azt is: "Nem tartom helyénvalónak, hogy aktív kormánypárti politikusok kapjanak kitüntetést".
Mint mondta, az SZDSZ-nek is van olyan politikusa, aki megérdemelné érdemeiért az állami elismerést, ilyen szerinte például Kuncze Gábor pártelnök is, miután azonban Kuncze is aktív kormánypárti politikus, az SZDSZ-ben fel sem merült, hogy kezdeményezze a volt pártelnök kitüntetését.
Amint arról az Index is beszámolt, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levélben azt javasolta Sólyom László köztársasági elnöknek, hogy tüntesse ki Horn Gyulát 75. születésnapja alkalmából, a külügyminiszterként és a miniszterelnökként az ország érdekében végzett tevékenységéért.
Sólyom László reakciójában jelezte, a döntéssel megvárja az Alkotmánybíróság állásfoglalását arról, hogy a köztársasági elnök visszautasíthat-e kitüntetési kezdeményezéseket. Azt is jelezte, aggályosnak tartja Horn Gyula kitüntetését, mert 1956-os tevékenysége ellentétes a magyar köztársaság alkotmányának értékrendjével. Az államfő sajtófőnöke felhívta a figyelmet arra, hogy 2006 októberében a Die Welt című német lapnak Horn azt nyiltakozta: 1956-ban a pufajkás osztagban a törvényes rendet védte.
Különösen fájó
Sólyom László tavaly decemberben, a salgótarjáni sortűz 50. évfordulóján tartott megemlékezésen azt mondta, "Salgótarjánban a helyi és a Budapestről hozott karhatalmisták, valamint a szovjet katonák lőtték a fegyvertelen tömeget. Különösen fájó, hogy a forradalom ötvenedik évfordulóján a külföldön legismertebb magyar politikusok egyike azt tudatta a világgal, hogy a pufajkások csak a törvényes rendet védték – hiszen a bűnözőket kiengedték a börtönökből." "Nem lehet erről a nyilatkozatról hallgatni, nehogy beleegyezésnek tűnjön" - mondta akkor Sólyom, majd hozzátette, hogy ilyen alapon azt is lehetne mondani, hogy a törvényes rendet védték azok a bírák is, akik az embereket szinte üzemszerűen ítélték halálra.
Öt évvel ezelőtt, 2002-ben Medgyessy Péter akkori miniszterelnök fordult levélben Mádl Ferenc akkori köztársasági elnökhöz annak érdekében, hogy Horn Gyula 70. születésnapja alkalmából magas állami kitüntetést kapjon. Mádl Ferenc akkor levélben visszautasította a kérést, és a volt szocialista kormányfő kitüntetése ellen több civil szervezet is tiltakozott.
Horn Gyula 1989-90-ben volt Magyarország külügyminisztere, 1994-98-ban pedig miniszterelnök. A német egység létrejöttéhez történt hozzájárulását számos külföldi kitüntetéssel ismerték el. A szocialista politikus, jelenleg parlamenti képviselő július 5-én lesz 75 éves.