További Belföld cikkek
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
- Óbuda vezetése szerint Kiss László a börtönben is dolgozik, járnak neki a juttatások
- Csökkent a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben
A nyilvánossá tett iratok elsősorban operatív nyomozások jegyzőkönyvei a 90-es évekből, eredeti minősítésük szigorúan titkos. A hét jelentés, jegyzőkönyv, illetve határozat alapvetően olajügyekkel foglalkozik, de szervezett bűnözői csoportok egyéb bűncselekményeiről is beszámol: nagy kárt okozó csalásról és vesztegetésről egy telekvásárlás kapcsán, adócsalásról, pénzmosásról.
Hézag akció, avagy rés a pajzson
A dokumentumok többségének - a fejlécek szerint - már évek óta lejárt a titkos minősítése. A rendőrség oldalán azonban az is olvasható, hogy a minősített irat minősítésének megszűnése, érvényességi idejének lejárta nem jelenti azt, hogy az iratok teljes tartalma automatikusan nyilvánosságra hozható. A törölt minősítésű iratokat csak teljesen anonimizált formában hozhatják nyilvánosságra, vagyis az iratokból minden személyes adatot kihúztak.
A Hézag fedőnevű akció a Pénzügyminisztérium vezető tisztségviselői ellen folyt hivatali visszaélés alapos gyanúja miatt. Az Index ide vonatkozó cikkének megjelenésekor Kuncze Gábor az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta az egyik televíziónak, hogy ő, mint akkori belügyminiszter tudott a Q8 ügyről, és csak azért nem történtek meg a felelősségre vonások, mert nem tudták bizonyítani a pénzátadását, átvételét.
A projekt
A most nyilvánosságra hozott iratok közül a Projekt fedőnevű akciót a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság végezte. Az iratok szerint egy budapesti bejegyzésű cég, tisztázatlan eredetű üzemanyagot forgalmazott, amit saját kiépített hálózatán és brókereken keresztül, többségében mezőgazdasági végfelhasználóknak értékesített. Nem volt azonban akkoriban annyi traktor és kombájn Magyarországon, ami az összes ilyen végfelhasználói hellyel megjelölt olajmennyiséget el tudta volna használni. A Bt. feltehetően az Energol perből megismert Joanta Bt. lehet, hisz a rendőrségi papírok szerint az országos sajtó által reflektorfénybe került Rt. segítségével működött. A nyomozás akkori állása szerint a Bt. működéséhez szükséges tőkét az Energol Rt. biztosította.
Honvéd fedőnév alatt
Az új dokumentumok tanulsága szerint az ORFK KBI Honvéd fedőnevű akciójában azt vizsgálták, miben mesterkedik éppen az a korábban olajból meggazdagodott szervezett bűnözői csoport, mely jövedelme egy részét rosszul fektette be, és az így keletkezett hiányt újra illegális üzletekből kívánta fedezni. A jegyzőkönyv szerint az „üzletemberek” erősen korrupciógyanús körülmények közt részt vettek egy privatizációs ügyletben, ahol egy volt állami ingatlant vásároltak meg, amiből bevásárlóközpontot szerettek volna építeni.
Az Index információi szerint is volt egy olyan olajjal és fiktív gyémántkereskedelemmel foglalkozó kft., amelynek ügyvezetője valóban részt vett egy honvédségi ingatlan privatizációjában. Információink szerint viszont ebből bevásárlóközpont később nem épült.
A fuvaros
A rendőrség 1995-ben kezdett nyomozni egy olyan cég ellen, amelynek ügyvezetője érdekesebbnél érdekesebb emberekkel beszélgetett telefonon. A híváslista elsőként említett személye egy volt hivatásos tiszt, akit fegyelmivel bocsátottak el, és akiről tudták, hogy kapcsolatot tart magyar, olasz, és orosz bűnözőkkel.
Az ügyvezető többi telefonhívása olyan emberekhez vezetett, akikkel szesz, zárjegy nélküli cigaretta, gyógyszer és műszaki cikk szállítmányokról egyeztetett, amiket gyakorta elraboltak a velük kapcsolatban álló orosz gengszterek Moszkva környékén, ám a hazai biztosítók egy ideig fedezték a kárt.
Az ügyvezető telefonbeszélgetéseiben vámos kapcsolatokra hivatkozik, majd szóba kerül egy vélhetően nagyobb privatizációs ügylet is. Az ügyvezető beszélt valaminek az elnökével is, ennek nevét is ismeri a rendőrség, de most kihúzták az iratból. Volt honvédségi olajtározók bérletéről is szó esett a lehallgatott telefonbeszélgetésekben. Ezekben az ügyvezető megnyugtatóan ecsetelte, hogy ők akadályozták meg, hogy a gigászi tározókapacitás a maffia kezére kerüljön.
Élénkül a kétütemű folyamat
Az Index olajbűnözéssel kapcsolatos egyik videó riportjában is bemutattuk már, hogy az olajbűnözés egyik ága kerozinnal üzletelt. A repülőtereket olajbűnözésre üzemben tartó cégvezetők, kerozint hoztak be - papíron - a repülőgépeikhez. A kerozinhoz csak kétütemű Trabantokhoz, Wartburgokhoz adható Arol2T-t kellett keverni, és az így kapott elegyet már el is lehetett adni gázolajként a benzinkutaknak.
Ezzel a biznisszel a rendőrség honlapján nyilvánosságra hozott új dokumentumok szerint többen foglalkoztak. Volt, aki a Tolna megyei Szekszárdra és Bátaszékre hozta be a kerozint, majd a kész üzemanyagot az ország déli részén működő benzinkutaknak értékesítette.
Hosszabbítást kértek az akták feloldásához
A kormány június végén hozott létre munkacsoportot a mintegy 80 ezer oldalnyi, olajügyekkel foglalkozó anyag vizsgálatára, illetve titkosításának felülvizsgálatára. A munkacsoportban a Nemzetbiztonsági Hivataltól a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságáig valamennyi titokgazda képviselteti magát. A testületnek december 31-ig volt mandátuma, de hosszabbítást kértek.
Az eddig nyilvánosságra hozott iratok szerint, egyre nyilvánvalóbb, hogy a rendőrség tudott arról, hogy az olajbűnözés szerteágazó és legmagasabb szintekig nyúló hatósági kapcsolatokkal működő nemzetközi üzlet volt, különböző országok állampolgárainak szerves közreműködésével.