További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai–magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
Nincs bizonyíték a hárommillió forint átvételére
A napilap értesülése szerint a rendőrség a nyomozás lezárását megelőzően egyeztetett a Fővárosi Főügyészség illetékeseivel, akik szerint Torgyán Attila esetében a nyomozati anyag nem vádképes. Noha egyes vallomások valóban arra utalnak, hogy Benczéné dr. Tóth Judit közvetítésével Torgyán Attila egy vállalkozástól kapott hárommillió forintot, a pénz átvételét azonban semmi nem támasztja alá, és közvetett bizonyítékok sem utalnak rá.
Az úgynevezett kazettaügyet januárban robbantotta ki a Népszava. A laphoz eljuttatott iratok és egy titokban készült hangfelvétel ugyanis arról szólt, hogy vállalkozók 2000 tavaszán hárommillió forintot kívántak eljuttatni Torgyán Attilához abban a reményben, hogy az FKGP elnökének a fia közbenjár apjánál cégük érdekében. A szóban forgó vállalkozás az Agropark Kht. volt, amely előzőleg egy százmilliós nagyságrendű projekthez kért, de nem kapott támogatást a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztériumtól.
"Az Agropark Kht. sorsa a Torgyán család szponzorálásától függött"
Később a társaság egy tanulmány megírásáért ötmillió forintot kapott az Agrárinnovációs Kht.-től. Deésy Géza, aki egykor Torgyán József, később az Agropark Kht. gazdasági tanácsadója volt (egyidejűleg vádlott a Stadler-perben), titokban rögzítette azt a beszélgetést, amikor az Agrárinnovációs Kht. egyik irodájában megállapodtak arról, hogyan juttatják el Torgyán Attilának a hárommillió forintot. A közvetítői szerep Benczéné dr. Tóth Juditra várt, aki Deésy szerint az előzőleg gondosan egyeztetett virágnyelven visszajelezte, hogy a pénzt átadta a címzettnek. Deésy később úgy nyilatkozott, világossá vált számára, hogy az Agropark Kht. előmenetele attól függ, vállalja-e a társaság a Torgyán család valamelyik tagjának szponzorálását.
A hatóságok a Népszava által közölt, bűncselekményre utaló adatok alapján nyomozást rendeltek el. Gyanúsítottként hallgatták ki Benczénét, Torgyán Attilát, Mittermayer Ferencet és feleségét, az Agropark Kht. vezetőit, majd később az ügyet kirobbantó Deésy Gézát is. Valamennyiük ellen befolyással üzérkedés alapos gyanúja miatt indult eljárás. A rendőrség szerint bizonyítható, hogy a Mittermayer házaspár megbízást adott a kenőpénz továbbítására, és az is, hogy az ügylet lebonyolításában közreműködött Deésy és Benczéné is. Nem bizonyítható ugyanakkor, hogy Torgyán Attilához eljutott a neki szánt pénz.