Orbán -Torgyán találkozó kezdődött a Parlamentben
További Belföld cikkek
- Vörösbe borul a Lánchíd vasárnap este, fontos problémára hívják fel a figyelmet
- Kigyulladt egy autószállító kamion az M7-es autópályán
- Megmozdult a föld Pest vármegyében
- Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a műemlékvédelemről kitálaló főtanácsos miatt
- Számos munkavállalójától válhat meg az ELTE kancelláriája karácsonyig
A Fidesz és az MDF sorait ugyanakkor a 14 független honatya közül legalább 11 képviselő (a korábban hűségnyilatkozatot tett ,,reformkisgazdák") erősítené, ehhez pedig hozzá jön a kisgazda frakció maradéka, csaknem 32-37 potenciális koalíciós szavazat. Így a kormányoldalnak csaknem 200 voksa lenne a házban, a feles törvények elfogadásához pedig - ha mind a 385 képviselő jelen van, legalább 193 ,,igen" szükséges. A napilap hozzáteszi: szakadás esetén a koalíciós frakciókban a jelenleginél sokkal nagyobb jelenléti fegyelemre lesz szükség a szavazásoknál.
Orbán elhatárolódik, Torgyán vádol
A koalíciós szerződés felbontását egyelőre sem Torgyán, sem Orbán nem tartja lehetséges alternatívának. A miniszterelnök szerdán egy dabasi választási fórumon mindent megtett, hogy jelentéktelennek láttassa a kérdést. ,,Volt egy javaslat, amit nem fogadtam el. Az ügyet lezártnak tekintem" - fogalmazott Orbán, aki most leginkább arra törekszik, hogy minél távolabb tartsa köreitől a ,,kaotikus formációt". ,,Nem örülnék neki, ha engem a kisgazdapárt képviselne a Parlamentben" - mondta a miniszterelnök Dabason.
|
A második legnagyobb kormánypárt első embere azonban másképp kommunikálja a konfliktust. Torgyán szerdán nyilatkozatban emlékeztette a kormányfőt: a koalíciós megállapodás értelmében a kisgazdapártot illeti meg a PHARE-ügyekért felelős tárca nélküli miniszter jelölésének joga, és elvárja, hogy ezt a jogát "maradéktalanul érvényesíthesse".
Csúcs: ,,elképzelhető a szakadás"
Csúcs László, a kisgazdapártból még a botránysorozat első napjaiban kizárt független honatya az Indexnek adott nyilatkozatában ,,nem kívánatosnak", de ,,elképzelhetőnek" tartotta a koalíció széthullását. Mint fogalmazott, ebben az esetben sem történne ,,tragédia", hiszen a Parlamentben a 2002-es választásokig elsősorban EU-jogharmonizációs törvényeket kell meghozni, ezeket pedig a legnagyobb ellenzéki párt, az MSZP is támogatja.
Az ellenzék szerint Orbán a felelős
Szerdai nyilatkozatukban mind az MSZP, mind az SZDSZ úgy foglalt állást, hogy Orbán Viktort személyes felelősség terheli az agrártárca vezetése körül hónapok óta tartó bizonytalanság és az agrárválság miatt. Orosz Sándor, a szocialisták agárszakértője az FVM Kossuth téri épülete előtt tartott sajtótájékoztatón kijelentette: a miniszterelnök az ,,FKgP homokozójának tekinti az agráriumot és a vidékfejlesztést".
Kis Zoltán, az SZDSZ frakcióvezetője pedig a kérdést kommentálva leszögezte: ,,A kisgazdapárt körüli botrányok csak az időhúzást szolgálják, egyben elterelik a figyelmet az állami gazdaságok csendes privatizációjáról, az üzletrésztörvény okozta több tízmilliárd forintos kárról".
Vonza érkezik, Tamás Károly távozik az FVM-ből
A minisztériumban időközben a szabolcsi állatorvos, Vonza Andás hatalomátvételére készülnek. A földművelésügyi tárca közigazgatási államtitkára, Tamás Károly például - lapértesülések szerint - nem marad tovább. Közleményben tudatta: Vonza András miniszterjelölt hamarosan esedékes beiktatása után az FVM új vezetéséhez nem adja nevét. ,,Az ágazat irányításában a minisztériumban végzett szolgálatnak is vannak határai, amelyeket részben külső erők határoznak meg. Agyam és a szívem együttesen súgja, hogy most kell felállnom" - fogalmazott Tamás Károly a Magyar Hírlap szerkesztőségébe eljuttatott nyilatkozatában. Tamás ugyanakkor sietett leszögezni: ,,Az agrártárca új vezetőjének személye ellen semmi kifogásom sincs".
|