Viola
-6 °C
-2 °C

Távozik Petrétei József is

2007.05.20. 13:22
Vasárnap a miniszterelnök bejelentette: elfogadja a rendészeti miniszter lemondását. Gyurcsány Ferenc szombaton felmentette az országos és a budapesti rendőrfőkapitányt is, velük távozik a Rebisz vezetője is.

Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter benyújtotta felmentési kérelmét vasárnap Gyurcsány Ferenc kormányfőnek, amelyet a miniszterelnök elfogadott. (Petrétei az őszi zavargások idején is felajánlotta lemondását, de akkor a miniszterelnök ezt nem fogadta el.)


Bene, Gergényi, Petrétei távoznak

Kondorosi Ferenc, az igazságügyi és rendészeti tárca államtitkára vasárnap kora délután arról tájékoztatta az Indexet, hogy Petrétei József maga ítélte meg úgy, hogy be kell adnia lemondását. A miniszter összehívta legközelebbi munkatársait és tájékoztatta őket döntéséről. Mint mondta, május 31-ig hivatalában marad, addig döntés is születik utódjáról.

Felmentették tisztségükből május 31-i hatállyal Bene László országos és Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt is, jelentette be Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő közölte: távozik posztjáról Dobozi József, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) vezetője is.

A miniszterelnök azt mondta: ezek a döntések nem egy konkrét ügy miatt születtek. Úgy fogalmazott: "Az események együttesen, egy időben, konkrét egyedi tartalmuk és azok végső jogi megítélésétől függetlenül alkalmasakká váltak arra, hogy a korábban csak politikai természetű vita (...) általános társadalmi vitává (váljon) és társadalmi közbizalom-gyengüléshez vezessen". A rendőrség az elmúlt közel egy évben nagyon sok vita középpontjába került, mondta Gyurcsány Ferenc.

Dobozi József az ORFK pénteki válság-sajtótájékoztatóján
Dobozi József az ORFK pénteki válság-sajtótájékoztatóján

A Fidesz tisztújító kongresszusán folyó szavazást Szijjártó Péter szakította meg a rendkívüli hírrel, a küldöttek üdvrivalgással, "szép volt fiúk" kántálással köszöntötték a bejelentést.

Szijjártó felelevenítette, hogy szombaton több szónok is követelte a rendőri vezetők és a miniszter távozását, vasárnapra pedig teljesültek a Fidesz követelései. "Kár hogy nem háromnapos a kongresszus" - tette hozzá a szóvivő.


Petrétei József pénteken magához kéretette a rendőri vezetőket

A rendőri vezetés pénteken került a támadások kereszttüzébe, miután csütörtökön az ügyészség öt rendőrt is nemi erőszakkal gyanúsított meg. A bíróság az ügyészség előterjesztésére szombaton elrendelte a gyanúsítottak előzetes letartóztatását. És ez csak a legdurvább az utóbbi idők rendőröket is érintő bűncselekményei közül. Pénteken erősítették meg hivatalosan, hogy a móri bankrablás legújabb gyanúsítottja is rendőr volt, és pénteken helyezték előzetes letartóztatásba azt a 13 autópályarendőrt is, akiket vesztegetéssel gyanúsítanak.

A rendőrségen belül megmutatkozó válság viszonylag gyorsan, három nap alatt vezetett a felelős vezetők eltávolításához, noha csütörtökön és pénteken még többnyire azt hangoztatták az illetékesek, hogy nincs szükség felelősöket keresni a felsőbb szinteken. Kondorosi Ferenc, az igazságügyi tárca államtitkára csütörtökön este még úgy fogalmazott az Indexnek, hogy "a jelenlegi helyzetben külön válságértekezletre, a rendőri vezetők, kormánytagok rendkívüli összehívására nincs szükség".

Az eddigi szakminiszterek 1949 óta:
  • 1949.06.11.- 1950.07.17.: Ries István igazságügy-miniszter
  • 1950.07.17.- 1952.11.14.: Molnár Erik igazságügy-miniszter
  • 1952.11.14.- 1953.02.02.: Décsi Gyula igazságügy-miniszter
  • 1953.02.02.- 1953.07.04.: Kovács Béla igazságügy-miniszter
  • 1953.07.04.- 1954.10.30.: Erdei Ferenc igazságügy-miniszter
  • 1954.10.30.- 1956.10.31.: Molnár Erik igazságügy-miniszter
  • 1956.12.29.- 1957.05.09.: Nezvál Ferenc, az igazságügyi minisztérium megbízott vezetője
  • 1957.05.09.- 1966.12.07.: Nezvál Ferenc igazságügy-miniszter
  • 1966.12.07.- 1978.04.22.: Korom Mihály igazságügy-miniszter
  • 1978.04.22.- 1988.06.29.: Markója Imre igazságügy-miniszter
  • 1988.06.29.- 1990.05.23.: Kulcsár Kálmán igazságügy-miniszter
  • 1990.05.23.- 1994.07.15.: Balsai István (MDF) igazságügy-miniszter
  • 1994.07.15.- 1998.07.08.: Vastagh Pál (MSZP) igazságügy-miniszter
  • 1998.07.08.- 2002.05.27.: Dávid Ibolya (MDF) igazságügy-miniszter
  • 2002.05.27.- 2004.10.04.: Bárándy Péter (MSZP) igazságügy-miniszter
  • 2004.10.04.- 2006.06.09.: Petrétei József (MSZP) igazságügyi és rendészeti miniszter
  • 2006.06.09.- 2007.05.20.: Petrétei József (MSZP) igazságügyi és rendészeti miniszter

Köszönjük, hogy olvasol minket!

Ha fontos számodra a független sajtó fennmaradása, támogasd az Indexet!