Házidolgozatot írtak a szocialista elnökjelöltek

2004.08.31. 21:05
Hat jelölt indul a teljes megújulást ígérő szocialista párt elnöki pozíciójáért. Az MSZP új vezetőjének már nem elég csak joviálisan mosolyognia a végső győzelemhez: október 15-én több mint hatszáz küldött szavaz az elnökjelöltekről, akiknek az új szabályok szerint programot kellett írniuk, mit tennének, ha őket választanák a leköszönő Kovács László helyére. Az elképzeléseket kedden hozták nyilvánosságra, az Index mindent elolvasott.
Toller szerint "mindent újra kell gondolni". Noha a polgármester szerint hibáik emberarcúak voltak, ő más stílust, más tartalmat ígér. Az írás nagy része kritika az eddigi vezetésnek, amelynek két héttel ezelőtti kilépéséig egyébiránt Toller is tagja volt.

Toller önmegtartóztatást, szerénységet kér az állam vezetőitől, akiknek cseréje új pártvezetést kíván, fordít egyet a polgármester az eddigi renden.

Toller jó alapnak tekinti Hiller Istvánnak a szintén a kongresszusra készült vitaanyagát (ez egy bővebb anyag, mint ami most olvasható). A dokumentum végén csak felsorolás-szerűen ismertetett program a foglalkoztatottság növelését, munkahelyteremtést, a reálbérek, reálkeresetek GDP arányos emelését, szociális igazságot, és a Medgyessy-kormány által hangoztatott "prioritások" megvalósítását követeli.

Szekeres Imre: Útelágazáshoz érkeztünk

Szekeres Imre
Útelágazáshoz érkeztünk, állapítja meg Szekeres Imre programjának címében, amely szerint fordulóponthoz érkezett Magyarország és a párt is. Most már a "fejlett Nyugathoz tartozunk, ezért újfajta viselkedésre, politizálásra van szükség", állapítja meg a párt jelenlegi alelnöke. A párt "jövendő elnökeként" Szekeres teret adna a különböző nézeteknek, szociáldemokrata politizálást folytatna, mozgósítást és egységes pártot ígér. Programja a baloldali politizálás jegyében fogant, amire Szekeres értelmezésében a sokszínűség, a társadalmi szakadék szűkítése a jellemző. A MeH politikai államtitkára hisz a versenyben, de úgy véli a vesztesek felkarolásával együtt "nem szabad mindent korlátlanul a versenyre, piacra bízni".

"Nyerjük meg a 2006-os választásokat" - adja ki a jelszót a pártelnökjelölt, akinek útmutatása szerint a szocialistáknak újra meg kell szerezniük a magyar választópolgárok bizalmát, a baloldali értékekre támaszkodva hiteles választ kell adniuk, jövőt biztosítaniuk, a kormányt segíteniük a sikeres kormányzásban. "Szervezzük újjá a pártot, és hatékonyan működtessük" - szól a felhívás, majd negyedik tennivalóként erős, egységesen fellépő pártelnökséget, "csapatot" vizionál.

Szekeres, aki a koalíciós koordinációért felelős államtitkár, a kisebbik koalíciós partnerrel való együttműködést, és saját munkakörét is programszintre emelve rendszeres egyeztetést tart fontosnak a kormánypártok frakcióvezetői között.

Szekeres az MSZP 2006-os választási győzelméhez stratégiai feladatnak tekinti, hogy még ebben az évben felmérjék saját erejüket "vidéken és Budapesten mind a 176 egyéni választókerületben." "Legyünk tisztában minden emberi, infrastrukturális, anyagi és szellemi erőforrással". 2005 végére készen kell állnia a pártnak a választásokra, ehhez a pártelnökjelölt a tapasztaltabb és a fiatalabb pártolókat, tagokat is be kívánja vonni a munkába, utóbbiaknak a politikai karrier lehetőségét felcsillantva. "Aktív kapcsolatot" akar a helyi, a civil társadalommal.

Az intenzív pártélet érdekében Szekeres pártparlament intézményében gondolkodik, amely félévente ülésezhetne, hogy a pártvezetők megtudják, mit gondolnak a választókörzetekben a "mezei" párttagok. Igaz, ez a kommunikáció Szekeres elmélete szerint visszafelé is működik, ugyanis "ez egyben garancia arra is, hogy az elnökség által meghatározott központi stratégia eljusson minden szervezethez, hogy a döntéseket gyorsan, pontosan és fegyelmezetten hajtsák végre". Szekeres ugyanis közös véleménykialakítást és közös végrehajtást hirdet. "Megszervezem a munkát, folyamatosan mérve a szervezet teljesítményét", ígéri Szekeres. "Legyen a pártunk megnyerő és modern", karrierlehetőségekkel, teszi hozzá később. Szekeres olyan csapatban akar dolgozni, ahol bíznak egymásban, és amelyben bízik a tagság is. Kulcsszavak még a hasznosság, eredményesség, amihez szükségük van kreatívokra, ideológusokra is.

Jánosi György: Olcsóbb, hatékonyabb és szolgáltató államot

Jánosi György
Jánosi György négy oldalas dokumentuma a folyamatosság ígéretét hordozza, építene az elmúlt két év eredményeire. Jánosi egyszerre beszél a támogatások szükségességéről, hogy "minél több ember számára" legyen állás, jövedelem, tisztes megélhetés. Jánosi az adók és járulékok csökkentésétől várja a foglalkoztatottság bővülését. 15 év szűkmarkúság után elegendő pénzt kér a kutatás-fejlesztésre, emellett az autópálya-építések folytatását, szolidaritást, egészségesebb társadalmat, elegendő költségvetési pénzt az iskoláknak, szövetkezést és vidékfejlesztést emleget programjában. A szocialisták választmányi elnöke olcsóbb, hatékonyabb és szolgáltató államot akar. A régiók, kistérségek híveiként a magyar szocialisták Jánosi tolmácsolásában elvárják, hogy a polgármesterek is aktívan dolgozzanak a párt hitelének megerősítésében. Az önkormányzatok erősödése a kulcs a lakosság életminőségének nagymérvű javításához - fejtegeti a választmányi elnök. "Ez az, amiben mi itt a baloldalon hiszünk".

Szó esik a párt szervezeti és működési változtatásainak szükségességéről a programban. "Összhangba kell hoznunk a néppárti és a tömegpárti jelenlétünket". Jánosi "méltó rangra emelné szervezeteik helyi tevékenységét", amelyeknek az önkormányzati munka tartalmára, a helyi civilekkel kialakított munkakapcsolatra és a választások "jó előkészítésére, sikeres lebonyolítására" érdemes koncentrálniuk. Számtalan régi ötletének egyikével, az MSZP etikai kódexe megfogalmazásának igényével zárja programját a választmányi elnök.