Kiírta az államfő a kórházprivatizációs népszavazást
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor bejelentkezett a Karmelitából, Szoboszlai Dominik BL-mérkőzése is előkerült
- Az ünnep szempontjából kulcsfontosságú dologra figyelmeztet a katasztrófavédelem
- Ingyen utazhatnak a kutyák, és a kerékpárszállítás is díjmentes lesz a MÁV budapesti járatain
- Ellopták a kiállított adventi dekorációt egy magyar nagyvárosban
- Népszava: a gyerekek vallásának rögzítésére kérték a szülőket az egyik állami iskolában
Az államfő azt követően határozott a népszavazás napjáról, hogy a Munkáspárt, a Baloldali Front - Munkás Ifjúsági Szövetség és a Társadalmi Demokráciáért Mozgalom kórházak privatizációját ellenző népszavazási kezdeményezéséhez mintegy 240 ezren csatlakoztak aláírásukkal. A népszavazás elrendeléséről a parlament is határozott.
Hiányosak a törvények
A köztársasági elnök ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy az Alkotmánybíróság (AB) egy korábbi határozata értelmében alkotmányellenes helyzetet eredményeznek a népszavazás lebonyolítását szabályozó törvények hiányosságai. A szabályozás ugyanis nem teszi lehetővé a külföldön tartózkodó, választójogosultsággal rendelkező magyar állampolgárok számára a népszavazáson való részvételt. Hiányoznak emellett a külképviseleti szavazás titkosságát biztosító garanciális rendelkezések is. Az AB ezért felhívta az Országgyűlést, hogy jogalkotási kötelezettségének haladéktalanul tegyen eleget.
A köztársasági elnök a vonatkozó jogszabályok alapján köteles a népszavazást kiírni, és ezt a kötelezettségét az Alkotmánybíróság határozata sem érinti. Az államfő ugyanakkor felhívja az Országgyűlést, hogy tegyen meg mindent a taláros testület döntéseinek megfelelő törvények meghozatala érdekében. "Ezeknek a törvényeknek az elfogadása minden országgyűlési képviselő és valamennyi országgyűlési képviselőcsoporttal rendelkező párt felelőssége" - áll a köztársasági elnöki hivatal közleményében.
"A Mikulás elviszi a hűségjutalmat
Az MSZP tudomásul veszi a kórházprivatizációval kapcsolatos népszavazás kitűzését, mondta Kárpáti Zsuzsa, az MSZP-frakció egészségügyi munkacsoportjának tagja szerdán. Hozzáfűzte, ezáltal azonban "elviszi a Mikulás az ápolói hűségjutalmat, hiszen az arra szánt összeg mintegy négy-öt milliárd forint lett volna, gyakorlatilag ennyit tesz ki a népszavazás költsége".
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke azt mondta, mindenkit arra biztatnak, hogy szavazzon nemmel a kórház-privatizáció leállítására.
A döntést az AB december 15-én megsemmisítette a köztársasági elnök alkotmányértelmezési beadványa nyomán, ugyanis az államfő által a Háznak megfontolásra visszaküldött jogszabályt az OGY még aznap újratárgyalta, majd változatlan formában elfogadta.
Az AB érvelése szerint az OGY nem teremtette meg a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött kórháztörvény érdemi újratárgyalásának feltételeit. Az AB közjogi érvénytelenségre hivatkozva semmisítette meg a törvényt, tehát tartalmában nem vizsgálta a jogszabályt, habár számos indítvány érkezett pártoktól és szakmai szervezetektől a törvényben foglaltak miatt is.