SZDSZ az oroszokról: Úgy tűnik, nincsenek közös értékeink
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Az SZDSZ szerint nem lehet szó nélkül elmenni amellett, hogy Oroszországban egyre nagyobb veszély fenyegeti a gyülekezési- és szólásszabadságot. Kóka János szerint fontosak a gazdasági kapcsolatok Oroszországgal, de fel kell szólalni az emberi jogok gyakorlásának erősítése érdekében és az energerikai monopoltörekvések ügyén.
Pénteken Budapestre érkezik az orosz kormány több tagja, hogy magyar partnereikkel tárgyaljanak. (Gyurcsány Ferenc miniszterelnök rendkívül jó kapcsolatban áll az orosz elnökkel, többször találkozott Putyinnal Oroszországban, és tavaly Putyin Budapestre is eljött.) Úgy tudjuk, az SZDSZ tiltakozása eredményeképp a találkozó nem lesz hivatalosan magyar-orosz közös kormányülés. Információink szerint az is elképzelhető, hogy bár a tervek közt szerepel, mégsem vesz részt liberális miniszter a találkozókon.
"Oroszország gázmonolópiuma megdönthető a Nabucco-projekttel, amit maximálisan támogatni kell" - mondta Kóka János egy csütörtöki háttérbeszélgetésen, és utalt arra, hogy ebben az ügyben tájékozódott nemrégi közép-ázsiai körútján. Szerinte Magyarország külpolitikájában világosnak kell lennie, hogy mi az Unió tagja, NATO-tagállam vagyunk, és elmúlt az az idő, amikor elsősorban közvetítenünk kellett az orosz blokk és a Nyugat között.
Aligha demokrácia
"Nagy aggodalommal tölt el minket, ami a választásokon történt, csak a választás napján több mint tízezer kifogás érkezett" - nyilatkozta Szent-Iványi István liberális EP-képviselő az Indexnek. Megjegyezte, hogy ráadásul a fő problémák nem is a választás napján, hanem azt megelőzően jelentkeztek. "Megnehezítették a pártoknak a parlamentbe jutást, ellehetetlenítették a sajtó működését, zaklatták az ellenzéki vezetőket és a civil szervezetek választási megfigyelőit. - Összességében olyan hatalmi struktúra van kialakulóban Oroszországban, amit aligha lehet demokráciának nevezni".
Példaként emelte ki, hogy a nemzetbiztonsági bizottság élére azt az Alekszandr Lugovojt akarják kinevezni, akit Nagy-Britanniában Litvinyenko meggyilkolásával vádolnak. "Kezdenek szertefoszlani azok az európai remények, hogy Oroszországgal a közös értékek mentén lehet együttműködést kezdeni", hiszen úgy tűnik, nincsenek közös értékeink.
"A magyar külpolitikának reflektálnia kell a folyamatokra - mondta Szent-Iványi. Örülök Németh Zsolt és Göncz Kinga állásfoglalásának, mert ez azt jelzi, hogy kezd kialakulni egyfajta konszenzus a pártok között a magyar külpolitika helyes irányáról".
Szerinte is téves felfogás a hídszerep, mert Magyarország nem a Nyugat és Oroszország között helyezkedik el, hanem a Nyugat része. Ráadásul a hídszerep amúgy is rendszerváltás előtti emlék, hiszen ha valaki Oroszországgal akar tárgyalni, az Moszkvába megy, nem Budapestre. Azt mondta, Magyarországnak ki kell állnia az egyetemes emberi jogok mellett, ezért hibás a "pragmatista" felfogás. ami az elmúlt években jellemezte a magyar külpolitikát.
Hasonló fideszes mondatok
A Fidesz is nyilatkozott a pénteki kormányközi találkozóról. Németh Zsolt szerint Gyurcsány Ferencnek egyértelművé kell tennie, hogy Magyarország prioritásként kezeli a Nabucco gázvezetéket és aggályosnak tartja az oroszországi választások lebonyolítását. A Fidesz azt is elvárja a magyar miniszterelnöktől, hogy orosz partnerének, Viktor Zubkovnak szögezze le: Magyarország támogatja a közép-európai országokba telepítendő rakétavédelmi rendszert, továbbá kezdeményezze az Oroszországba hurcolt magyar műkincsek visszaszolgáltatását.
"Az Oroszország-politika a magyar külpolitika leggyengébb láncszeme" - fogalmazott a politikus. Hozzátette: a Fidesz szerint Magyarország nem híd Kelet és Nyugat között, hanem Európa hídfője.
Megkerülhetetlen tényező
Magyarország számára és az Európai Unió (EU) egységes álláspontja szerint is Oroszország változatlanul megkerülhetetlen tényező a politikában, és sem rövid, sem pedig középtávon nincs alternatívája - jelentette ki csütörtökön újságírók előtt Daróczi Dávid. A kormányszóvivő szerint ezért is fontos Viktor Zubkov orosz miniszterelnök pénteki budapesti látogatása.
Kéz a kézben
Daróczi leszögezte, Oroszország az egyik legfontosabb tényező az energiapolitikában és az EU, valamint Magyarország keleti szomszédsági politikájában is.
A kormányszóvivő ugyanakkor elismerte, hogy a magyar kormány aggályosnak tartja, hogy az orosz parlamenti választásokon nem, vagy csak nagyon korlátozott számban vehettek részt nemzetközi megfigyelők. Magyarország ezért arra kéri Oroszországot, hogy vizsgálja felül ezt a gyakorlatát, és a márciusi elnökválasztásra hívjon meg megfigyelőket - mondta Daróczi Dávid.
Az oroszok több mint fele szívesen venné a szovjet típusú gazdaság visszatérését
Az oroszok több mint fele szívesen venné a szovjet típusú gazdaság visszatérését, és úgy véli, hogy a demokrácia feláldozható a rend fenntartása érdekében - tűnik ki egy közvélemény-kutatás csütörtökön közzétett eredményéből.
A megkérdezettek 52 százaléka mondta azt a független Levada Központ nevű intézet által végzett felmérésben, hogy jobbnak tartja a tervgazdálkodást és az állami elosztást, mint a piacgazdaságot. Egy tíz évvel ezelőtt végzett hasonló felméréshez képest 11 százalékkal nőtt a tervgazdálkodás mellett állást foglaló oroszok száma. (MTI)