Az adatvédelmi biztos szerint nem éri hátrány a nácivadászokat
Az adatvédelmi ombudsman arra reagált, hogy az Utolsó esély elnevezésű nácivadász akciót elindító Simon Wiesenthal Központ keményhangú nyilatkozatban utasította vissza azon véleményét, miszerint nem lehet jogszerűen Izraelbe küldeni a központ náciavadász akciójának keretében Magyarországon gyűjtött adatokat. A zsidó szervezet közleményében úgy fogalmazott, vannak Magyarországon olyanok, akik kétségbeesetten védeni próbálják a helyi náci háborús bűnösöket és kollaboránsokat.
Törvénymódosítást kezdeményezett
Péterfalvi Attila megjegyezte, hogy az adatvédelmi törvény vonatkozó szabálya nagyon szigorúan kezeli az ilyen adattovábbításokat. Kitért arra, hogy az ügyben, egy törvénymódosítás érdekében már konzultációkat kezdeményezett az igazságügy-miniszterrel. Szólt arról is, hogy az adatok külföldre történő továbbítására egy, a két ország kormánya közti nemzetközi szerződésben is meg lehetne állapodni, de Izrael esetében ez sem lenne elegendő, mivel a zsidó állam adatbiztonsági szabályai nem érik el az uniós szintet.
Efraim Zuroff, a központ igazgatója július közepén jelentette be hivatalosan Budapesten, hogy az intézmény Magyarországon is elindítja akcióját a még élő náci háborús bűnösök felkutatására. Ennek keretében tízezer euró "kompenzáció" fejében adatokat vár a még élő náci háborús bűnösökről. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos egy televíziós nyilatkozatban azt mondta minderről, hogy az ilyen adatokat csak akkor lehet jogszerűen Izraelbe továbbítani, ha "ahhoz az érintett hozzájárul, törvény elrendeli vagy nemzetközi szerződés lehetővé teszi, feltéve, hogy a harmadik ország biztosítja azt a megfelelő védelmet, amit az Európai Unió meghatároz".