További Belföld cikkek
- Kiabálás és kirohanás után sikerült megegyezniük a világ vezetőinek
- Szombattól már online is kitölthető a nemzeti konzultáció
- Hack Péter megszólalt Orbán Balázs doktorijának ügyéről: Ez volt a kommunista gyakorlat is
- Meghalt a 2,2 milliárdos korrupciós ügy egyik vádlottja
- Újabb időközi választást hagyhat ki a Tisza Párt
Még van lehetőség bekerülni |
Csak kétezer-háromszáz támogatott hely maradt üresen
|
A felsőoktatási intézmények zöme nem tart augusztusban felvételi vizsgát, hanem az idén elért felvételi eredményeket vagy a hozott pontszámokat veszi figyelembe. Egyes intézményekben a ponthatár 10 százalékos leszállítása, elbeszélgetés, ritkábban pedig új felvételi vizsga dönti el, ki tanulhat tovább a kiválasztott épület falai között szeptembertől. Ha az adott szakon nincs meghatározott ponthatár, akkor az általános szabály szerint a hatvan százalékos, tehát a százhúsz pontos rendszerben 72 pontos határt kell figyelembe venni.
Szinte minden szakon akad még hely
A legtöbb üres hely a Gábor Dénes Főiskola műszaki és gazdasági informatikai szakjaira van, ide 2500-2500 jelentkezőt várnak. Itt nincs felvételi vizsga, egy félév azonban 102 ezer forintba kerül.
|
A miskolci bölcsészkar egyébként majd minden szakon várja a pótfelvételizőket. A szegedi egyetem kommunikáció szakán még 100 betöltetlen hely van.
Aki a jog vagy az államigazgatás iránt érdeklődik, mind az Államigazgatási Főiskolán (ÁF), mind a Pécsi Egyetemen szerencsét próbálhat. Az ÁF igazgatásszervező szakán még 100 betöltetlen hely van, és egy szemeszterért 90 ezer forintot kell fizetni. Pécsen ötven jogi asszisztensjelöltnek van még államilag finanszírozott hely, igazságügyi ügyintézőnek pedig még 220 jelentkezőt vesznek fel. A budapesti Pénzügyi és Számviteli Főiskolán pénzügyi és számviteli szakügyintéző szakon van még 120-120 államilag finanszírozott üres hely.
A pótfelvételizés szabályai
A pótfelvételire való jelentkezés beadási határideje augusztus 7-e, hétfő. Az egyetemek és főiskolák csak azok jelentkezését fogadják el, akik idén nem nyertek felvételt egyik felsőoktatási intézménybe sem. A határidők rövidsége miatt minden felvételiző csak egy intézménybe és egy szakra jelentkezhet. A jelentkezési lapot közvetlenül a felvételit meghirdető felsőoktatási intézménybe kell beadni. További információkért az érintett intézmények tanulmányi osztályaihoz kell fordulni.
A jelentkezést a külön erre a célra készült ,,A" típusú valamint egy darab ,,B" jelű jelentkezési lap beadásával kell kérni. A lapokat a pótfelvételit meghirdető felsőoktatási intézménynél lehet beszerezni. A ,,B" laphoz csatolni kell a felvételi tájékoztatóban felsorolt iratokat, illetve a felvételi eredményeket. Mindkét lapot közvetlenül a kiszemelt felsőoktatási intézménybe kell küldeni.
Jövőre megváltozik a felvételi rendszer
A felvételi rendszert jövőre megváltoztatják, és minden intézményben egységesen 120 pontot lehet majd szerezni. Az előzetes tervek szerint az új rendszerben nagyobb súlyt kap az általános műveltség. A hallgatók, a szakok és az intézmények közötti egészséges verseny kialakulása érdekében előreláthatóan a mintegy 500 engedélyezett szakot 14 szakcsoportra osztják majd be. Az oktatási miniszter ezekre vonatkozóan létszámokat állapít meg, mind szint, mind szakcsoport szerint. Ezt követően a legjobban szereplő hallgatókat veszik majd fel az összehasonlított pontszámok alapján.