További Belföld cikkek
- Tömeges elbocsájtás zajlik a Főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
- Óbuda vezetése szerint Kiss László a börtönben is dolgozik, járnak neki a juttatások
"Ami a polgári köröket megilleti"
Szemkeő Judit, a Szövetség a Nemzetért Polgári Kör szóvivője pénteken a napilapnak úgy nyilatkozott, hogy tudomása szerint a törvényjavaslat ugyan még pontosításra szorul, de hamarosan a T. Ház elé terjesztik.
Mint ismeretes, a polgári televízió ötlete először a polgári körök augusztus 30-ai, Szabadság téri tüntetésén hangzott el. Orbán beszédében új médiatörvény kidolgozását javasolta a parlamentben "vitézkedő" jobboldali pártoknak. Orbán szerint olyan törvényre van szükség, amely két egyenrangú csatornára osztja a közszolgálati televíziót. Mint mondta, nem elég egy szocialista, hanem szükség van egy nemzeti értékrend talaján álló csatornára is. A volt miniszterelnök bejelentette, hogy amennyiben az ellenzék törvényjavaslatát nem fogadja el az országgyűlés, akkor egy tavaszi népszavazást kell kiharcolni, hogy "hozzájuthasunk ahhoz, ami a polgári értékrend követőit megilleti".
Még a jobboldal sem támogatja az ötletet
A pihentetés oka az lehet, hogy szeptember közepén közepén kiderült, hogy a televízió megosztását még a jobboldali szavazók sem támogatják egyöntetűen. A lakosság nagy többsége elutasítja Orbán Viktor felvetését a két közszolgálati televízióról - derült ki a Medián közvélemény-kutató cég felméréséből. Az ellenzékre szavazók 47 százaléka támogatja az ideológiai alapon megosztott közszolgálati televízió gondolatát, 40 százalékuk azonban nem ért egyet a volt miniszterelnök javaslatával. A kormánypárti szavazók egyöntetűen elutasítják a televízió megosztását. 90 százalékuk nem rokonszenvezik az ötlettel. Összességében a megkérdezettek 68 százaléka utasította el a köztévé megosztását.
Médiafigyelő csoportot alakítottak
Szemkeő beszámolt arról is: az általa képviselt polgári kör koordinálásával médiafigyelő csoportot hoztak létre, miután számos jelzést kaptak arról, hogy az elektronikus médiumok és az írott sajtó sok esetben nem az események súlyának megfelelően közli a polgári oldallal kapcsolatos híreket.
Szemkeő a Népszabadságnak úgy nyilatkozott: sokan szóvá tették, hogy a hírközlés általában nem felel meg a kiegyensúlyozott és pártatlan tájékoztatás kritériumainak. A Szövetség a Nemzetért Polgári Kör - amelynek tagja Orbán Viktor, Martonyi János és Makovecz Imre is - úgy kíván segíteni a 30-50 tagú monitoringcsoportnak, hogy felhívja figyelmüket azokra a jogi lehetőségekre, amelyek alapján eljuttathatják kifogásaikat az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) panaszbizottságához.