– Ezt a meccset megnyertük – fordul az egyik MSZP-szimpatizáns a másikhoz.
– Az MTK? – kérdezett a másik vissza.
– Nem, ezt – tekint a székházra a kérdező. Mire a másik a hídfőállások fontosságáról beszél, majd a szűkös többségre utalva azt mondja, négy évig nem lehetett dolgozni.
Nem sokon múlt, hogy az MSZP egyedül szerezzen abszolút többséget. A koalíció az eddiginél kényelmesebb többséggel folytathatja a következő négy évet. Orbán közölte, hogy a Fidesz elnölksége benyújtja a lemondását, és azt is egyértelművé tette, hogy minden felelősség őt terheli. Az MSZP már a koalíciós kormányzásra és az önkormányzati választásra készül. Kuncze nem akar miniszter lenni, de egy miniszterelnök-helyettesi poszt szerinte létrejöhet.
A két héttel ezelőtt rendezett első forduló után száztíz körzetben nem dőlt el az egyéni választókerületi mandátum sorsa. Ötvenöt harmadik helyen álló SZDSZ-es jelölt lépett vissza az MSZP javára, három MSZP-st a szabad demokraták javára léptettek vissza. Két szocialista politikus független képviselőjelöltet támogat. Az MDF és a Fidesz között nem született központi döntés a visszalépésekről. Negyvennyolc demokrata fórumos jelölt maradt állva, huszonketten önként visszaléptek. Az országos listán az MSZP 43,21, a Fidesz-KDNP 42,03 százalékot szerzett. A parlamentbe bejutott még az SZDSZ (6,5 százalék) és az MDF (5,04 százalék).
Egyéni választókerületéből 42 MSZP-s, 4 MSZP–SZDSZ-es, 20 Fidesz–KDNP-s jelölt jutott már az első fordulóban a parlamentbe.
Az MSZP köztársaság téri székházánál többen vannak, mint két héttel ezelőtt ugyanekkor. 18.18-kor megérkezett a székházhoz Gyurcsány Ferenc, kiszállt a kocsiból, majd nem a székház, hanem a sátor felé indult el, és az ott gyülekezőkhöz ment. Az ingujjban lévő kormányfő kezet fogott néhány emberrel, és adott egy rövid interjút a köré csoportosult újságíróknak. Gyurcsány nem tudja, hogy kinek a támogatói nem mentek el szavazni, megérzése szerint nem történt fordulat. Elmondta, hogy 55-65 mandátumra számít.
Tudósítónk szerint 17.30-kor meghozták az MSZP-székházhoz az ünneplésre szánt pezsgőket. Két (!) palack Törley édest vittek fel a VIP-részlegbe.
„Hát én nagyon pánikolok”, válaszol hogylétét firtató kérdésünkre a liberálisok házánál az egyik szervező. Attól tart, hogy az MSZP egyedül is abszolút többséget szerez. Kérdésünkre, miszerint a liberális szavazók kiszavazzák az SZDSZ-t a kormányból, nagyot sóhajt. „Ne is mond!” – és otthagy.
Horn Gábor a részvételi adatok alapján még nem vállalkozott az eredmény megtippelésére. „Az alacsonyabb részvétel a szocialisták híres fegyelme miatt inkább a kormánynak kedvezhet, de a Fidesz jól mozgósít. Horn nem tartja kizártnak, hogy a szocialisták abszolút többséget szereznek, abban az esetben az SZDSZ nem lép koalícióra. Mivel a szocialisták abszolút többsége egyáltalán nem biztos, ezért nem is kívánta minősíteni pártja visszaléptetési taktikáját.
– Ezt a meccset megnyertük – fordul az egyik MSZP-szimpatizáns a másikhoz.
– Az MTK? – kérdezett a másik vissza.
– Nem, ezt – tekint a székházra a kérdező. Mire a másik a hídfőállások fontosságáról beszél, majd a szűkös többségre utalva azt mondja, négy évig nem lehetett dolgozni.
Hétszázhúsz fogvatartott élt választójogával huszonhárom büntetés-végrehajtási intézetben és egy intézményben az országgyűlési képviselő-választás vasárnapi második fordulójában.
A büntetés-végrehajtási intézetekben a választójoggal rendelkező fogvatartottak tájékoztatást kaptak arról, hogy a szavazás napján az illetékes szavazatszámláló bizottság előtt titkosan szavazhatnak, amennyiben a lakóhelyük szerinti helyi önkormányzat jegyzője nekik az igazolást megküldte.
A parancsnokok az intézet székhelye szerint illetékes helyi önkormányzat jegyzőjével vették fel a kapcsolatot, hogy biztosítsák a mozgóurnás szavazást az arra jogosultaknak a szavazás napján, előre egyeztetett időpontban.
Az Országos Választási Bizottság még péntek délután tizenegy panaszt bírált el, amelyek az MSZP által terjesztett szórólapokkal kapcsolatban nyújtottak be. A kampányanyagon egy szavazólapminta is szerepelt, amelyen csak a helyi szocialista jelölt nevét tüntették fel.
Az OVB az összes ilyen panaszt elutasította. A testület indoklása minden esetben az volt, hogy a szórólap csak a hivatalos szavazólap egyes formai elemeit használja fel, egyértelműen és világosan megjelöli, hogy azt az MSZP adta ki, így nem alkalmas a választópolgárok megtévesztésére.
Az OVB ugyanakkor pénteken elmarasztalta Orbán Viktort, aki április 20-án a TV2 Mokka című műsorában arra buzdította párttársait, hogy a választásra nem önszántukból induló állampolgárokat bírják rá a szavazáson való részvételre. A határozat szerint Orbán nyilatkozatával megsértette a választás tisztaságának megóvására és a választási csalás megakadályozására vonatkozó alapelvet.
Az Országos Választási Bizottság állásfoglalása szerint a szavazás titkosságának elvét sértheti meg az a szavazatszámláló bizottság, amelyik a külképviseleti szavazatok bekeverése előtt megszámlálja a szavazókörben leadott szavazatokat.
Az OVB minden esetben büntetőfeljelentést tesz, ha a külképviseleti szavazatok megszámlálására kijelölt szavazatszámláló bizottság a külképviseletekről érkező szavazatokat a szavazókörben leadott többi szavazattól elkülönítve számolja meg.
A választások végeredménye várhatóan a második forduló után két héttel, május elején születik meg, ugyanis mind a 110 egyéni választókerületben van 1-1 kijelölt szavazókör, amelyben a vasárnapi urnazárás után nem kezdik el rögtön a szavazatok megszámolását, hanem megvárják a külföldről érkező urnákat. Ezekben a szavazókörökben április 29-én összesítik a szavazatokat.
Eörsi Mátyás koalíciós győzelemre számít, de érdeklődésünkre hajlandó volt eljátszani az abszolút szocialista többség gondolatával. Szerinte, ha az SZDSZ nem lesz kormányon, akkor „a lehető legjobb indulatú ellenzék lesz”. Mint mondta, az SZDSZ már a Fidesz kormány idején is hajlandó volt megszavazni a kormány jó javaslatait.
Amúgy szerinte az ellenzékiségnek is van előnye, például megerősödhet a párt, igaz, jó elképzeléseit viszont nem valósíthatja meg. Eörsi azonban bízik pártja kormányra kerülésében, szerinte összes egyéni jelöltjük nyer körzetében.
Mind a 110 egyéni választókerületben érvényes az országgyűlési választások vasárnapi, második fordulója; este fél hatig a választásra jogosultak 57,63 százaléka adta le szavazatát. A második forduló akkor érvényes, ha a választókerület választópolgárainak több mint az egynegyede szavazott. Ennek a feltételnek már a 15 órás részvételi adatok szerint minden választókerület eleget tett. Az első forduló után szombatig 86 visszalépés történt (SZDSZ 56, MDF 22, MSZP 5, MIÉP-Jobbik 2, független 1).
A választás végére beszivárogtak a Parlament Caféba a fórumos vezetők. Dávid Ibolya pártelnököt csak az eredmény környékére várják, de itt van Herényi Károly frakcióvezető, Hock Zoltán elnökhelyettes és számos fiatal a párt felfrissített képviselőjelölt-gárdájából.
Pettkó András nyolcvandarabos mignontortával érkezett, szerinte ugyanis meg kell ünnepelni, hogy az MDF-nek nyolc év után most újra önálló képviselőcsoportja lesz. A süteménykompozíció piros-fehér-zöld mázzal van befedve, és a tetején „Csak így tovább!” felirat buzdítja a pártot.
Két, koreai származású sörkedvelő Fidesz-drukkert bámulok éppen, amikor pontban 18.51-kor feltűnik az első tántorgó ember zászlóval. Narancssárga esőkabátot hord, és milyen érdekes jelenség, hogy aki e pillanatban ebben a ruhadarabban tartózkodik a Halászbástyán, az mind többé-kevésbé be van nyomva. Az esőkabátosoknál mind van magyar zászló van, itt árulják a téren.
Fiatal baráti társaság ül az előttem lévő asztalnál, az egyik fiúnak V alakú, narancsszínű arcfestése van, egy alacsonyabb barna lány arcán viszont narancssárga medvekarmolás. Orbán, a férfias vérmedve, dünnyögöm magamban, aztán benézek a gótikus főhadiszállásra.
Azonnal kiderül, hogy mi is az az átok, ami a magyar jobboldalt annyi éve sújtja. Az álomkórról van szó. A Fidesz melegkonyhásai ezt a jelek szerint felismerték, és elképesztő mennyiségű kávéscsészével várják a nemzeti érzelmeket alacsony vérnyomással kombináló szavazópolgárokat.
Említést érdemel még a fiatal Kerényi Imre-hasonmás, aki ún. művészies nyári vászonzakót hord és félhosszú, ún. művészhajat. Követem az épületbe, és mit tesz isten, három perc múlva már Bayer Zsolt karjaiban kötünk ki. Én sajnos nem abban az értelemben, de az igazság szerint a fiatal Kerényi sem, így egyelőre szerény keretek között folytatódik a választási este. Az irgalom vagy a feszültség jelét egyelőre senkin sem észleltük.
Az épületben kétszáz, a Szent István-szobor tövénél ötszáz ember lehet, az átlagéletkor 18-35 év között van.
Az MDF 48 helyen szerzett az első fordulóban 3. helyett, ezek közül 22 körzetben visszalépett a második forduló előtt. Az MDF-szavazók viselkedése számos körzetben meghatározó lehet a végeredmény szempontjából. A pártelnök Dávid Ibolya Tamásiban az első fordulós, 10 százalék feletti eredményéhez képest most 4,8 százalék körül áll, a szavazatok közel negyedének feldolgozotságakor. A Fideszes jelölt 60 százalékos eredménnyel vezet, és várhatóan nyer.
A Balatonbogláron Herényi Károlyra leadott 2,9 százaléknyi szavazat azonban még fontos lehet, 34 százalékos feldolgozottság mellett a Fideszes jelölt éppen csak vezet, a szavazatkülönbség azonban minimális.