Halálra ítélhetik a melaminbotrányban érintett cég elnökét

2008.12.26. 11:14
Halálbüntetést kaphat a melaminbotrány középpontjában álló cég vezetője, mert tisztában volt azzal, hogy mérgező anyaggal szennyezett ételeket készítenek. A vesekövet okozó anyaggal szennyezett termékektől a kínai hatóságok adatai szerint hat gyerek halt meg, és majdnem 300 ezren megbetegedtek. A Sanlu elnökének bírósági tárgyalása december 31-én kezdődik.

Akár halálbüntetéssel is sújthatják a melaminos tejbotrányban elhíresült kínai cég, a Sanlu volt vezetőjét, akinek a jövő héten kezdődik a tárgyalása, közölte a nő ügyvédje pénteken.

A hivatalos kínai kormányzati adatok szerint hat gyerek halt meg, és majdnem háromszázezren betegedtek meg a vesekövet okozó vegyi anyaggal szennyezett termékektől.

A Sanlu elnöknője, Tien Ven-hua akár halálbüntetést is kaphat, miután az ügyben halálos áldozatok is vannak, mondta el a vádlott pekingi ügyvédje. Egy Hebei tartománybeli bírósági tisztségviselő közölte, hogy a nő pere december 31-én kezdődik a Sanlu cégnek otthont adó városban. A kínai büntetőjog szerint kivégzésre lehet ítélni azokat, akik tudják, hogy mérgező anyaggal szennyezett ételeket készítenek, vagy árulnak.

A kínai melaminbotrány szeptemberi kirobbanásakor a Sanlu cég állt az ügy középpontjában, mivel a tejipari vállalat tejporában bukkantak először a vesekövet okozó vegyi anyagra. Korábbi sajtóhírek szerint a cég tudott a szennyezésről, de helyi kormányzati tisztségviselőkkel együttműködve titkolni próbálták az esetet.

A Sanlun kívül később 21 másik cégről derült ki, hogy szintén melaminnal dúsítottak élelmiszereket. A botrány után a kínai származású tejtermékeket világszerte visszahívták az üzletekből.

A nagy mennyiségben fogyasztva vesekövet okozó vegyi anyagot azért adták a tejtermékekhez, hogy azok fehérjében gazdagnak tűnjenek. Pénteken megkezdődött két ember pere, akik a vád szerint hatszáz tonna, melaminnal szennyezett fehérjeport készítettek 2007 szeptembere és 2008 októbere között, amit a tejtermékekhez adtak.

A hivatalos kínai adatok szerint hat gyerek halt meg, és 294 ezren betegedtek meg a szennyezett tejtermékektől. Az áldozatok főleg kisgyerekek, akiket rendszeresen a szennyezett tápszerekkel etettek.