Józsika nem bocsát meg a börtönre ítélt Mortimernek
További Bulvár cikkek
Elsőfokú ítélet született a nagy port felvert Moszkva téri kardos szurkálás ügyében. A bíróság nem jogerősen három év tíz hónap letöltendő börtönre ítélte a 17 éves Gy. Mihályt. Az ügyész keddi vádbeszédében letöltendő börtönt kért Gy. Mihályra, Vaskuti András bíró ennek helyt adva csütörtökön kihirdetett ítéletében bűnösnek találta az emberölés kísérletével vádolt, Mortimer néven ismertté vált fiatalembert. (Az ügy elsőrendű vádlottja az eset óta nem használja a Mortimer nevet.)
A Mortimerről készült fantomrajz
A vád szerint a 17 éves Gy. Mihály társaival a Normafához indult harcművészetet gyakorolni 2005. május 8-án. A Moszkva téren felszálltak a 21-es buszra, ahol Gy. Mihály szóváltásba keveredett a 15 éves P. Józseffel, akit a sajtó az eset után csak Józsikának hívott. Mortimer egy karddal átszúrta vitapartnerét, és súlyos, maradandó sérülést okozott ezzel: Józsika lépét később el kellett távolítani. A fegyvert a vádlott testvére - Gy. László - feldarabolta és elrejtette.
A fiú a tárgyaláson korábban beismerte bűnösségét annyiban, hogy sérülést okozott ugyan áldozatának, de hangsúlyozta, hogy nem szándékosan szúrt, hanem baleset történt. Az ügyész szerint azonban a kard az emberölés eszköze mióta világ a világ, ezzel a vádlottnak is tisztában kellett lennie.
Karddal a buszon
A bíró az ítélet indoklásában rámutatott: nem áll meg a védelem érvelése, hogy a vádlott szelíd természetű és a hagyományőrző fegyverforgatás csupán a hobbija volt. Vaskuti András szerint az, hogy Gy. Mihály nem a balettet, nem a fotóművészetet, hanem a harcművészetet választotta, igenis agresszív jellemvonásra utal. Mint ahogy az is, hogy a fiú családja körében, a vallásos összejöveteleken "a halál mesterét", "az isteni seregek vezetőjét" alakította, akinek mindenki engedelemmel tartozott.
Vaskuti András hangsúlyozta: kevés agresszívebb bűncselekményt ismer, mint egy buszon keresztül döfni valakit egy karddal. "Kardos emberölési ügy nem volt még ennek a 15 éve működő bírói tanácsnak a gyakorlatában. Volt már véső, nuncsaku, balta, holdjáró cipő a gyilkos fegyverek közt, de kard még soha" - emlékezett vissza korábbi ügyekre a bíró.
Az indoklás rövid ismertetésében a bíró kitért rá, hogy miért emberölési kísérlet, és miért nem gondatlanságból elkövetett testi sértésről van szó Mortimer esetében: "hüvelyéből kihúzott, éles kardot tartani valaki felé nem lehet gondatlanság". Többek között az emberölési szándékot jelzi, hogy az elkövetés eszköze egy emberi élet kioltására alkalmas fegyver volt, hogy a döfés létfontosságú szerveket ért, és hogy a felsőtestre irányuló, nagy erejű szúrás következtében a kard áthatolt a sértett testén. Ilyen eset, hogy valakit átdöfjenek egy karddal, nem volt még eddig az életellenes ügyekben igencsak jártas bírói tanács praxisában, tette hozzá a bíró, aki szerint az emberölési szándékot jelzi az is, hogy a támadó nem tett semmit az áldozat életének megmentésére.
A vádlottak, a sértett és a tanúk vallomásai, illetve a helyszíni rekonstrukciós kísérlet eredménye alapján a bíróság elvetette azt, hogy Gy. Mihály önvédelmi helyzetben szúrt volna. A sértettnél nem találtak végül kést, és a bíró szerint az is furcsa, hogy ha Gy. Mihály fenyegetve érezte magát, akkor miért nem a nála és társainál lévő pajzsok egyikét vette elő, hogy védekezzen. A bíróság mérlegelte azt is, hogy kinek lehetett félnivalója a buszon: a kissé elhízott testalkatú P. Józsefnek és két cingár társának (egyikük 33 kilogrammot nyomott), vagy a hat tagú, felfegyverkezett, hagyományőrző társaságnak, a nyolcvan centis pengéjű szamurájkardot rántó Mortimernek.
A rendőrség május 8. után kiadott fantomrajza a keresett társaságról
Nem fogadta el a bíróság azt a védekezést sem, hogy a busz hirtelen elindulása miatt szúródott a kard a Józsikába, a tanúk egybehangzó vallomásai szerint a busz még állt, amikor Mortimer döfött.
Gy. Mihály testvérét is bűnösnek találta a bíróság, és egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Gy. Lászlót bűnpártolással vádolták, amiért a kardot feldarabolta és eldugta a rendőrök elől.
Nincs bocsánat!
A bíróság ítéletét az ügyész elfogadta, a vádlottak védői azonban fellebbezést jelentettek be, Mortimer védője elsősorban a jogos önvédelem megállapításáért, másodsorban enyhítésért folyamodik a Fővárosi Ítélőtáblához. Gy. Mihály a bíróság előtt nyilvánosan bocsánatot kért P. Józseftől.
A folyosón Mortimer tévések és újságírók kérdéseire válaszolva elmondta, hogy súlyosnak tartja az ítéletet, de elfogadja, azt azonban reméli, hogy másodfokon enyhítenek a büntetésén. Szerinte nem volt elég alapos az ügy feltárása és továbbra is fenntartja azt, hogy nem szándékosan szúrt. Elmondta azt is, hogy beszélgetett azóta párszor Józsikával, aki még mindig haragszik rá. Ha börtönbe, kerül azt üzeni barátainak, hogy nagyon számít a támogatásukra és köszöni, hogy eddig is olyan sokat segítettek neki. Kicsit szomorkásan tette hozzá, hogy az eset óta mindenki szörnyű gyilkost lát benne, miközben ő egyáltalán nem az.
A távozófélben lévő Józsikát és családját is faggattuk az ítéletről, de semmit nem akartak semmit mondani. Józsika csak annyit mondott kérdésünkre: "nincs bocsánat!"
Rasszista, Nem rasszista
A 2005. május 8-án történt bűncselekmény nagy nyilvánosságot kapott és közfelháborodást keltett (lásd keretes kronológiánkat). A történtek utáni napokban több százan tüntettek a rasszizmus ellen a tetthelynél, a Moszkva téren amiatt, hogy a sértett roma. Rövidesen azonban rendőrkézre került Gy. Mihály, aki szintén romának vallotta magát.
- 2005. május 8. vasárnap: a bűncselekmény napja, az áldozatot kórházba szállítják.
- Május 10. kedd: Budapest rendőrfőkapitánya félmillió forint nyomravezetői díjat ajánl fel a nyomravezetőnek
- Május 15. vasárnap: az ügy miatt rasszizmus-elleni demonstráció a Moszkva téren
- Május 17. kedd: meghallgatja a rendőrség az áldozatot, aki ezt követően a sajtónak is nyilatkozik. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Parlamentben napirend előtti felszólalásában azt mondja, hogy fajgyűlöletből ered a roma fiú elleni támadás
- Május 19. csütörtök: A rendőrfőkapitány 1 millió forintra emeli a nyomravezető jutalmát
- Május 20. péntek délelőtt: megtalálják az elkövetőt, az áldozat elhagyja a kórházat, délután: az elkövető a kihallgatás során romának vallja magát
- Május 22. vasárnap: a rendőrség elrendeli a támadó előzetes letartóztatásba helyezését, az RTL Klub vasárnap esti beszámolója szerint a támadó rendőrségi vallomásában arra hivatkozott, hogy áldozata megfenyegette, hogy elvágja a torkát.
- Május 23. hétfő: a gyanúsított jogi képviselője azt nyilatkozza, hogy az áldozat a támadás előtt késsel fenyegetőzött, a Fővárosi Bíróság vádirat-ismertetése szerint súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás miatt áll a Pesti Központi Bíróság előtt az áldozat
- Május 29. hétfő: anti-antirasszista tüntetés a Moszkva téren