Félszáz áldozata volt egy amerikai sorozatgyilkosnak
További Bulvár cikkek
Az 53 éves Robert Charles Browne 1991-ben Coloradóban elrabolt és meggyilkolt egy 13 éves lányt. Négy évvel késõbb letartóztatták, majd elítélték.
Egyre több áldozatra derült fény
A férfi azonban nemrégiben vallomást tett arról, hogy 1970 és 1995-ös letartóztatása között 47 másik embert ölt meg az Egyesült Államok különbözõ részein, egyet pedig Dél-Koreában - számolt be róla rendõrségi források alapján a The Gazette of Colorado Springs (Gazette).
A rendõrség nem kételkedik a vallomásban, mivel az abban szereplõ 48 gyilkosság közül 19 esetében már korábban is Browne-ra terelõdött a gyanú. Ha az állításokat a bíróság is bizonyítottnak találja, akkor Browne lesz az Egyesült Államok történetének egyik legtöbb emberéletet kioltó sorozatgyilkosa.
Szülõvárosában is gyilkolt
Az 53 éves férfi azt állítja, hogy Washington, Kalifornia, Új-Mexikó, Colorado, Oklahoma, Texas, Arkansas, Mississippi államokban gyilkolt meg embereket. Szülõhelyén Louisianában állítólag szintén ölt, sõt még szülõvárosában Coushattában is van áldozata. Az amerikai sajtó szerint Coushatta lakóit sokkolta a hír.
A sorozatgyilkosságra abban a büntetõperben derült fény, amelyben Browne-t elítélték egy Colorado Springsben történt 1987-es gyilkosság miatt. Ekkor egy nõ esett áldozatul a 11 éve letartóztatott férfinek.
Már most is az életfogytiglanját tölti
Browne jelenleg életfogytiglani börtönbüntetését tölti amiatt, hogy 1991-ben elrabolta és meggyilkolta a 13 éves Heather Dawn Church-öt Colorado államban, a Black Forestben (Fekete-erdõ). Letartóztatása és elítélése 1995-ben történt meg.
A férfi idõközben 18 másik gyilkosságról adott részletes leírást, de azt állítja: 28 további emberölést is õ követett el. Ezzel az amerikai kriminalisztika történetében az egyik legszörnyûbb és legnagyobb számú gyilkosságsorozat fûzõdik hozzá.
A legelvetemültebb sorozatgyilkosok az USA-ban
Browne-hoz hasonló bûnözõ csupán Gary Ridgway volt, õt a seattle-i Green River Killer (a Zöld-folyó gyilkosa) néven emlegetik, miután 48 ember életét oltotta ki nagy valószínûséggel. John Wayne Gacy Illinois-ban gyilkolt meg 33 embert (férfiakat és fiúkat), míg Juan Corona 25 vándormunkást ölt meg Kaliforniában.
A hatóságok most hat, eddig felderítetlen esettel hozzák kapcsolatba Browne-t. Így például egy katona 15 éves feleségét, egy három hónapos csecsemõ édesanyját, Rocio Sperry-t is õ ölte meg valószínûleg 1987-ben.
Sajátos vádalku?
Browne a hírek szerint azért vallotta be a további gyilkosságokat, mert így az összevont életfogytiglanra vonatkozó ítéleteket úgy róhatják ki rá, hogy 40 év múlva esetleg szabadlábra helyezhetik. Ekkor 93 éves lesz.
A büntetõperben Browne szenvtelenül jelentette ki: "én okoztam az egyén halálát". A per az El Paso megyei seriff hivatalának négyéves nyomozását zárta le, a hatóságoknak ennyi idõbe tellett, amíg felderítették az 53 éves férfi cselekményeit. Eközben Browne fokozatosan ismerte el felelõsségét az ügyekben.
Ugyanakkor a seriff hivatala - Hetaher Church és Rocio Sperryn kívül - "csupán" hat további esetben véli bizonyítottnak Browne szerepét a gyilkosságokban. Három nõt Louisianában, kettõt Texasban és egyet Arkansasban ölt meg a sorozatgyilkos.
Hol és hogyan?
Browne viszont azt állítja: egy személyt Washington államban (nem keverendõ össze a fõvárossal, ez az állam az USA északnyugati csücskében található), kettõt Kaliforniában, kilencet Coloradóban, kettõt Új-Mexikóban, kettõt Oklahomában, hetet Texasban, ötöt Arkansasban, hármat Mississippiben és 17-et Louisinában gyilkolt meg.
A bűntetteket a legkülönbözőbb eszközökkel és módszerekkel, többek között késsel, csavarhúzóval, kloroformmal, éterrel vagy éppen kézifegyverekkel követte el. Elõfordult, hogy áldozatait feldarabolta, aztán tavakba, folyókba, kukákba dobta, vagy egyszerűen sziklákról a mélységbe hajította õket.
Minderről Terry Maketa seriff beszélt egy sajtótájékoztatón. Maketa szerint Browne segítette a vizsgálatokat, amelyhez hozzájárultak más szövetségi államok bűnüldöző hatóságai is.