További Bulvár cikkek
Szeged szárazon maradt
Az ország legszárazabb területe Csongrád megye volt, Szeged környékén augusztus eleje óta kevesebb mint 10 mm csapadék hullott. Ugyanakkor jó hír a Balatonért aggódóknak, hogy a tó vízszintjének csökkenése megállt, sőt már 1 centit emelkedett, és a Zala vízgyűjtőjén újabb csapadék várható. A légörvény a Tisza vízgyűjtője felé vonul, ezért az is elképzelhető, hogy a Tiszán is árhullám indul el.
Csak a szokásos extrém helyzet
A meteorológus szerint a mostani rendkívüli időjárásnak nincs globális oka, a mérsékelt éghajlati övön, így a Kárpát-medencében is gyakran fordulnak elő extrém helyzetek. Nem így gondolják a külföldi tudósok. Ebben az évben a Földünket eddig fenyegető kozmikus sugarak és különböző kisbolygók után most az időjárás jelent újabb kihívást a bolygót benépesítő populációnak.
A kisded, mi más
Az okot már mindenki ismeri - az El Nino tehet mindenről. Mi más? A tudósok ismét a Csendes-óceán keleti vizeinek melegedését okolják a világ egyes részein szárazságot, másutt özönvízszerű esőzéseket okozó különös időjárásért. Az idei El Nino - bár ciklusa állítólag gyengébb, mint a legutóbbi - világszerte közel kétezer áldozatot követelt. Az elmúlt napok esőzései okozta árvizekben közel százötven ember vesztette életét Európa-szerte, miközben az Egyesült Államokban és Dél-Ázsiában az aszály okozott jelentős károkat.
Oroszországban legalább ötvennyolc nyaralót sodort el az ár, és közel másfélezer embert kellett kitelepíteni a fekete-tengeri nyaralóhelyekről. Csehországban is hat áldozatot követelt eddig az ár. Olaszországban és Nagy-Britannia északkeleti partvidékén több házat, üzletközpontot öntött el a víz. Bajorországban és Baden-Württembergben szükségállapotot rendeltek el a hétvégi esőzések után, mert a víz házakat és utakat öntött el, több helyen földcsuszamlásokat is okozott.
|
Ázsiában egyszerre támad a víz és a szárazság. Az időjárási jelenségek lakmuszpapírjának is tekintett India keleti részén, valamint Bangladesben és Nepálban közel hétszáz ember veszítette életét, több millióan veszítették el otthonukat az áradások miatt. Kínában az elmúlt két-három napban hetven ember halt meg az esőzések okozta földcsuszamlásokban - az év folyamán eddig kilencszázan veszítették életüket árvizekben az országban. Koreában egy hét alatt lehullott az évi csapadékmennyiség közel kétötöde, az áradásokban tizennégyen vesztették életüket.
Kétmillió hektárnyi erdő égett le
Vietnamban ezzel szemben minden idők legsúlyosabb aszálya pusztít. A normális rizstermésnek csak az egynegyedét tudják betakarítani a szárazság miatt - jelentős gondokat okozva ezzel az ellátásban. Az ország északi részén viszont árvizek okoznak gondokat. Az utóbbi ötven év legsúlyosabb szárazsága sújtja az Egyesült Államokat, ahol a nyár folyamán mindennapossá váltak a nagyobbnál nagyobb erdőtüzekről szóló beszámolók. Június-július folyamán leégett Colorado és Arizona nagy része, valamint az a kaliforniai nemzeti park, ahol a világhírű óriásfenyők is élnek. Összességében közel kétmillió hektárnyi erdő pusztult el. Ezzel párhuzamosan az utóbbi harminc év legrosszabb aratási eredményeit produkálták az országban.
Csak a metánevőben bízhatunk?
Afrika déli részén az elmúlt tíz év legpusztítóbb éhínségét okozza a szárazság. A szárazság és a gyújtogatók együttműködése az év elején komolyan fenyegette Sydneyt is A tudósok véleménye szerint amennyiben folytatódik a globális felmelegedés, az El Nino hatásai sokkal inkább, és sokkal gyakrabban lesznek érezhetőek. Már csak a metánevő mikroorganizmusokban bízhatunk.
|