Ausztriába mennek a balatoni pincérek
- Most ötezer forinttal drágább lemenni Balatonvilágosra
- Az északi part a legdrágább
- A kormány is nagy Balaton-rajongó lesz
- Felmentést kérnek a balatoniak a vasárnapi zárva tartás alól
- A Balatonnak nem elég másfél hónap nyár
- Lehúzzák a rolót a balatoni kajáldák
- A horgászoké lett a balatoni hal
- A Balatont már nem ciki szeretni
Ha téliesítem a helyet, hét pincérből akkor is csak hármat tudok megtartani, ezért annyit tudok tenni, hogy drukkolok, hogy a volt alkalmazottaim visszajöjjenek
– mondta az Indexnek a balatonfüredi Baricska csárda csárdagazdája, Martonosi Zsolt, még amikor tavaly nyáron a balatoni vendéglátásról írtunk cikket. Már akkor is többen emlegették, hogy a Balaton körüli helyekre egyre nehezebb munkaerőt találni, a Sonline.hu cikke pedig ezt újra megerősíti: a portál arról ír, hogy az általuk megkérdezett éttermesek és szállodások többsége is egyetért abban, hogy még egyetlen szezonban sem jelentett ekkora gondot a megfelelő munkaerő biztosítása.
Az egyik vendéglátós sztorija szerint a helyzet annyira rossz, hogy őt például a napokban a teljes személyzete hagyta faképnél: este még bepácoltak ötven kiló húst, reggel viszont már csak egy sms fogadta:
Ausztriába mentünk.
Mások pedig arról beszéltek a lapnak, hogy miközben sok az álláskereső most is akár a siófoki, akár a boglári régióban, nettó százezer forintért takarítót sem lehet találni régóta, ahogy a szakképzett konyhai dolgozót is vadászni kell. Bizonyos helyeken – jobb híján – gyorstalpalón tanítják meg diákoknak a pincérkedés alapjait.
A helyzet ráadásul azért sem túl szívderítő a Balaton melletti helyeknek, mert két remek júniusi hétvége után még az idő is ellenük fordult: a napokban a tó vize legfeljebb húsz fokos volt, de a levegő hőmérséklete bőven húsz fok alatt maradt.