További Gazdaság cikkek
- Ilyet se sűrűn látunk, Surányi György elismerte a kormány egyik lépését
- Szakértők figyelmeztetnek: olyan mértékű romlás jön, amire ritkán van példa
- Ezek a számok értek több mint kétmilliárd forintot
- Csőtörés a diplomáciában: két szomszédunk egymásnak feszül
- Több mint négymilliárd forint bírságot szabott ki idén a Gazdasági Versenyhivatal
Szerdai, zárt ülésén dönt a Fővárosi Közgyűlés a hányatott sorsú Rác fürdőről. Az Index birtokába jutott előterjesztés azt javasolja a polgármestereknek, a szóba jöhető három opció közül válasszák azt, hogy a Magyar Fejlesztési Bank visszaveszi a beruházókkal szemben fennálló eredeti követelését, és talál befektetőt a projektre. Ezzel alighanem kiesik a lehetőségek közül a korábban valószínűnek tartott forgatókönyv, amely szerint kínai befektetők vették volna meg az évek óta rohadó komplexumot, és egy egyelőre titkos kilétű új szereplő jöhet be a képbe az MFB-n keresztül.
Tragikomikus beruházás
A Rác Fürdő felújítása 2002-ben kezdődött és 2010-ig tartott, a teljes bekerülési költség mintegy 11 milliárd forint volt, ami óriási bukó a jelenlegi becsült értékéhez képest. A megnyitásra azonban nem kerülhetett sor, mivel az időközben fizetésképtelenné vált beruházók (Rác Nosztalgia illetve Rác Beruházó Kft.) sehogyan sem jutottak dűlőre a Fővárosi Önkormányzattal.
Az immár hét éve húzódó történetben számtalan kísérlet történt a helyzet rendezésére, de mind sikertelenül zárult, így 2015-ben megkezdődött az előbb stratégiailag kiemelt jelentőségűvé minősített cégek felszámolása. Mindeközben az ügyben PSZÁF-vizsgálat, illetve feljelentések nyomán több nyomozás is zajlott illetve részben még zajlik éppen az MFB ellen, amely a gyanú szerint igencsak felelőtlenül hitelezte a beruházást.
Gyorsan szabadulna az egésztől a főváros
A felszámolás megindulásával mindenesetre több lehetőség állt fenn a folytatásra, a Főváros mostanra jutott odáig, hogy döntenie kell az ügyben. A szerdán tárgyalásra kerülő, Bagdy Gábor által benyújtott előterjesztés három lehetőséget vázol fel, amelyek közül az elsőt ajánlja a közgyűlésnek:
- a Magyar Fejlesztési Bank ajánlatának elfogadása, amelynek lényege a korábban a Főváros által átvett követelések visszavétele, és hogy a bank új, a dokumentumban meg nem nevezett befektetőt hoz be a projektbe;
- a követelések értékesítése nyilvános pályázaton;
- a két beruházócég felszámolásának végig vitele és az épületek tulajdonjogának megszerzése, majd ennek eladása, vagy pedig a tulajdon megtartása és a fürdő üzemeltetése fővárosi hatáskörben.
A megszavazásra javasolt első opciónál az előterjesztés szerint előny, hogy belátható időn belül, legkésőbb 8 hónap múlva megnyithatna a fürdő és a hotel. Ezen felül a főváros gyorsan visszakapná a pénzt, amiért korábban a követeléseket megvásárolta az MFB-től (ez kamatokkal együtt 3,1 milliárd forint), és mentesülne a további jelentős ráfordításoktól – szakértői becslések szerint fővárosi üzemeltetés esetén a felszámolás költségeivel együtt még közel 2 milliárd forintot kellene rászánni a projektre, hogy megnyitható állapotba kerüljön a komplexum.
Nem tudni, ki fog ezzel nagyon jól járni
Ugyanakkor kockázatokat is azonosít a dokumentum, például hogy a Főváros és az MFB közt korábban létrejött egyezség felbontása nem nyújtana teljes körű garanciát, a fővárosnak az új befektető bejövetele után már nem lenne ráhatása a követelések esetleges továbbértékesítésére, az ezzel való tulajdonszerzésre, a fürdő megnyitására. A 3,1 milliárdos azonnali juttatás pedig bár szépen hangzik, ennek elfogadásával az önkormányzat elesik attól az opciótól, hogy a felszámolás után esetlegesen nagyobb összegért tudjon túladni a fürdőn és a hotelen.
Amennyiben az MFB 3,1 milliárdos, vagy ahhoz közeli áron passzolja tovább a titokzatos befektetőnek a turisztika komplexumot, úgy a vevő több milliárd forintot spórolhat, ugyanis az előterjesztésben közölt értékbecslés szerint még a nyitási költségeket leszámítva is 5,2 milliárd forint jelen állapotában.
A fürdőbiznisz megtérülésében országosan hatalmas a szórás, a budapesti gyógyfürdőket üzemeltető Budapest Gyógyfürdői Zrt. viszont nyereségesen működött az elmúlt években. A prémium kategóriásra belőtt Ráccal kapcsolatos üzleti előrejelzésben a Colliers úgy kalkulált, a hotel és a fürdő együtt tíz év alatt több mint 5 milliárd forint profitot fog hozni a konyhára. Ez szintén nem rossz pénz, bár mivel az értékelés eladói megrendelésre készült, valószínűleg ez egy optimistább forgatókönyvvel számol. (Ráadásul a dokumentum szerint "az értékeléssel kapcsolatos bizonytalanság átlagosat meghaladónak tekinthető".)
Mindenesetre a várható bevétel és az olcsó bekerülési költség tükrében különösen érdekes, a javaslat megszavazása esetén ki lesz majd a szerencsés nyertes, akinek kilétét a bank már tudja, de egyelőre nem árulja el. Kerestük az MFB-t a befektető kilétével kapcsolatos kérdéseinkkel, amint megtudunk valamit, hírül adjuk.