Szerdán csak a benzines autók tulajdonosai örülhetnek
![GettyImages-1245383213](https://kep.index.hu/1/0/4670/46706/467067/46706744_1394810976d106befae05756820968b9_wm.jpg)
További Gazdaság cikkek
-
Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra
- Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés
- Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos
- Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar
- Energiaügyi Minisztérium: Február közepén is ötven százalékig töltve vannak a hazai gáztárolók
Szerdától eltérő irányú árváltozásokkal szembesülhetnek az autósok a hazai töltőállomásokon. A benzin nagykereskedelmi ára literenként bruttó 4 forinttal csökken, míg a gázolaj literenként bruttó 7 forinttal lesz drágább.
Mindez természetesen azt jelenti, hogy az átlagárakban is lesznek változások a hét közepétől, de a holtankoljak.net oldalon megjelent adatok szerint az üzemanyagok december 21-étől várhatóan az alábbi árszinten mozognak majd:
- 95-ös benzin: 634 forint/liter
- Gázolaj: 718 forint/liter
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója december 6-án jelentették be, hogy a kormány kivezeti a 480 forintos benzinársapkát, ami után a 95-ös benzin átlagára 641 forintra módosult, míg a dízelért literenként 699 forintot kértek el az autósoktól azon a héten. Az állam célja a pánikvásárlás megszüntetése és a folyamatos üzemanyag-ellátás biztosítása volt, a Mol javaslatára ezért törölték el a benzinárstopot a magyar benzinkutakon.
Az üzemanyagárakban az európai középmezőnyben vagyunk
Bujdos Eszter, a holtankoljak.net vezetője múlt héten azt nyilatkozta az Indexnek, hogy kevés esély van az üzemanyagárak csökkenésére Magyarországon. Hozzátette: európai szinten a hazai kutak árai a középmezőnyben vannak, míg Közép-Kelet-Európában a legtöbbet nálunk kell fizetni.
Nem sok reményt látok arra, hogy Magyarországon csökkenni fognak az árak, mert ha összehasonlítjuk a tavaly ilyenkori forint-dollár árfolyamot, akkor az látható, hogy nagyjából 100 forint a különbség, az olajár pedig ugyanazon a szinten van. Az árakért lehet egy kicsit okolni most a forintárfolyamot
– közölte Bujdos Eszter, aki kiemelte: valószínűleg az OPEC-országok még tovább csökkentik az olajkibocsátásuk mennyiségét, ezzel az a céljuk, hogy az árakat tartósan magasan tartsák. „Már elhangzottak a 100 dolláros hordónkénti olajárak is, ez pedig további emelésekkel járhat Magyarországon” – jegyezte meg.
Kiszámolták, mennyivel drágább az autó a tömegközlekedésnél
Ebben a cikkünkben arról olvashatnak, hogy az üzemanyagárak megváltozása miatt most még inkább érdemes a közösségi közlekedést választani. A vonatokra és autóbuszokra érvényes, adott viszonylaton, meghatározott időszakon belül korlátlan utazást biztosító bérletek ugyanis továbbra is jóval olcsóbbak, mint az autóval történő ingázáshoz szükséges üzemanyag.
Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség Főtitkára már a múlt héten azt nyilatkozta, hogy hamarosan csökken a benzin ára, a független kutasok szerint pedig enyhül a nyomás a piacon.
Ami jó hír, hogy a Mol is elkezdte szállítani az üzemanyagot a kis benzinkutaknak, 25 százalékban visszahelyezték az ellátást, ez is hozzájárul ahhoz, hogy enyhül a nyomás a piacon, tehát valószínűleg a százhalombattai finomító is visszaállt a rendes operációba
– mondta Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke.
Kiderült az is, hogyan kell elszámolnunk az üzemanyagot a NAV-nak
A Magyar Közlönyben december 16-án megjelent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) üzemanyagról szóló közleménye a 2023. január 1-je és január 31-e között alkalmazható üzemanyagárakról, melyből kiderül, hogyan kell elszámolnunk az üzemanyagot a NAV-nak a következő év első hónapjában.
(Borítókép: Stiller Ákos / Bloomberg / Getty Images)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)