Ebből nem lesz nagy bürokráciacsökkentés
További Adó és költségvetés cikkek
- Egy tollvonással 300 milliárdot vett ki a kormány a Gazdaságvédelmi Alapból
- Augusztusban a kormány állja a cechet a brit éttermekben
- Minden idők második legnagyobb magyar költségvetési hiánya jött össze júniusban
- Még egy napja van arra, hogy ne az állam rendelkezzen az adója 1+1 százalékáról
- Május 1-től a fizetés nélküli szabadság ideje alatt is fizeti a cég a társadalombiztosítást
A héten benyújtott költségvetés számaiból az derül ki, hogy a költségvetés szinte mindenre többet költene egy kicsit 2017-ben, de ezek közül is kiemelkedik
- az oktatás, amire 1618 milliárd jut, 261 milliárddal több, mint idén;
- az egészségügy, amire 1447 milliárdot, 164,4 milliárddal többet tervezett be a kormány;
- rendvédelemre és közbiztonságra pedig 196 milliárddal többet.
- de a közlekedés és a távközlés is 471 milliárd forinttal több pénzt kap majd, mint idén.
Ez így első ránézésre azt jelenti, hogy a kormány valamit lépne az egészségügyi dolgozók és a tanárok tüntetéseire reagálva. Önmagában a források növelése még nem elég semmire, hiszen attól még működhet valami pocsékul, hogy több pénzt költenek rá. Politikai szempontból viszont még utóbbi esetben is fel lehet hozni a tüntetők ellen, hogy annak ellenére pattognak, hogy a kormány aztán tényleg mindent megtesz, hiszen ad pénzt. Pont ezért próbáltuk meg kibogarászni a költségvetésből, hogy mire lesz elég a források növelése ezeken a területeken, de más nagyobb kiadásoknak is utánamentünk.
Nem tiszta, hogy mi lesz a közoktatással
Az oktatási kiadásokat a költségvetés az elmúlt évekbe rendre alábecsülte. Ehhez még az is hozzájön, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) eléggé el van adósodva, szóval az oktatásra félretett milliárdokból az adósságtörlesztés már alapból sok pénzt fog elvinni. A korábban bejelentett tervek alapján a Klik adósságára 100 milliárdot költenének. Mindez egyébként azt is jelenti, hogy bármennyire is azt ígérte Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára márciusban, hogy a Klik megszűnik, a 2017-es költségvetés számol vele, tehát a szervezet nem szűnik meg.
Egyébként az se egyértelmű, hogy hogy jön ki a 100 milliárd. A költségvetésben annyi látszik, hogy a közoktatásra félretett pénzt 28 milliárddal emelnék, az alapfokú oktatás pedig 9 milliárdnyi pluszpénzt kapna. Elképzelhető, hogy a 100 milliárd úgy jönne ki, hogy az egyéb oktatási kiadások tételből kapna a Klik. Ennek a keretét ugyanis egészen sok pénzzel, 149 milliárd forinttal emelték a 2017-es költségvetési tervezetben. Ebbe a kategóriába az oktatási rendszert kiegészítő szolgáltatások, például az étkeztetés, a kréta, a kollégium költségei és hasonlók tartoznak.
A felsőoktatáson belül a bérek emelésére, a Testnevelési Egyetem új kampuszának építésére, és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kampuszának fejlesztésére megy majd el a pénz.
A közoktatásban és a felsőoktatásban is lesz béremelés, mégpedig a 2013-ban indult életpályamodell alapján: a közoktatásban 2017 szeptemberétől attól függően, hogy egy pedagógus milyen végzettséggel és hány éve dolgozik, 3-15 ezer forintos fizetésemelés lesz, a felsőoktatásban pedig 5 százalékkal nőnek a bérek.
Kapnak pénzt a nővérek
Az egészségügyi dolgozók tiltakozását meghallva, vagy épp a dolgozók száját befogni szándékozva a kormány az egészségügyben is tervez valamennyi béremelést, de egyelőre a költségvetésből nem derülnek ki ezzel kapcsolatos pontos számok. A tervezet csak annyit említ, hogy a költségvetésben betervezték az emelést. Nemrég arról is szó volt, hogy a mentősök számára is életpályamodellt dolgoznak ki, azonban 2017-re a költségvetés még nem tervezett be nekik béremelést.
És hogy mennyi pénz lesz béremelésre az egészségügyben? Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár nemrég 85 milliárd forintról beszélt, de korábban még 100 milliárd forintnyi béremelésre félretett pénzről is volt szó, de a tárgyalások még folynak az ügyben, úgyhogy a végleges számokat egyelőre nem lehet tudni.
Az biztos, hogy összességében 164,4 milliárd forinttal többet terveztek be ennek a területnek, ez a pénz pedig a kórházi ellátásra megy majd el. Az egészségügy más területeire, például a fogorvosokra vagy a háziorvosokra viszont ugyanannyi pénz jut majd, mint tavaly.
Sokba kerül a rend és a bürokrácia is
Rendvédelemre és közbiztonságra a kormány csaknem 200 milliárd forinttal tervez többet költeni 2017-ben 2016-hoz képest. Hogy ez mire megy el? A rendvédelmi és honvédelmi dolgozók 2017-ben is kapnak öt százaléknyi fizetésemelést, és a rendőrségnél is emelik a fizetéseket. Szintén nagyobb rendvédelmi kiadás a terrorelhárítás és a titkosszolgálatok költségvetésének növelése, illetve börtönépítésekre is 22,7 milliárd forint van félretéve.
A már említett területeken egyébként még van pár terület, ahol növelik az állami dolgozók fizetését:
- ilyen például a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ahol 2017 január elsején 5 százalékos emelés várható,
- illetve a járási és megyei hivatalokban is emelik a munkavállalók fizetését (akár 30-50 százalékkal is).
Közben a költségvetés tervezetéből az is kiderül, hogy a Lázár János által beharangozott bürokráciacsökkentből 2017-ben nem lesz semmi: ahogy azt a Portfolio kiszúrta,
Sportra és közmunkára is jut
Szintén elég sok pénz, csaknem 100 milliárd forinttal több pénz marad 2017-re társadalombiztosítási és jóléti szolgáltatásokra. Ezek közül a legnagyobb tétel a nyugdíjemelés, ami az inflációt követi, és amelyre nagyjából 60 milliárddal többet terveztek be, mint 2016-ra. Érdekes, hogy a munkanélküli ellátásokra annak ellenére költenek csaknem ötödével többet, hogy a foglalkoztatás közben nő. Az a magyarázat erre, hogy 2017-től a közmunka is beszámít majd a munkanélküli státusz megkapásához szükséges időbe, ami miatt nőnek a kiadások.
Annak ellenére, hogy kormány már arról beszél, hogy csökkenteni akarják a közmunkások számát, a költségvetési keretszámokon ez nem igazán látszik, hogy az idei 340 milliárd után jövőre 325 milliárd forintot terveztek be erre a célra.
Attól sem kell tartani, hogy a kormány másik kedvenc kiadási tételére kevesebb pénz jutna 2017-ben:
És akkor a végére még néhány kiadási tétel, aminek sokan nem szoktak annyira örülni:
- Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. tőkeemelése: 99,695 milliárd.
- Közmédia: 70,14 milliárd forint.
- 17 milliárd megy a Nemzeti Hauszmann tervre, amiből a várat újítják fel, de szintén a várban költenek el 5,75 milliárdot a Karmelita Kolostorra, illetve 26 milliárd lesz a régi pénzügyminisztérium épületének felújítása. Összesen tehát csaknem 50 milliárd megy el arra, hogy a kormány a várba költözzön.
- Rogán Antal minisztériuma kap 15, 59 milliárd forintot kommunikációra.
- És Fekete György MMA-ja is sokkal több pénz fog kapni, mint eddig.
A cikkhez felhasználtuk a Portfolio és a Napi cikkét is.