További Magyar cikkek
Csökkenteni a munkáltatók terheit
Fontos, hogy a munkáltatók által fizetendő járulékok csökkenjenek. Az MSZP ezért örül annak, hogy a koalíciós partner egyetért az egészségügyi hozzájárulás mérséklésével - tette hozzá Katona Béla. Közölte: ezt azonban differenciáltan tennék, úgy, hogy a kedvezmények egy része minden vállalkozásra, más része viszont csak bizonyos korcsoportokra vonatkozzon, például a pályakezdők vagy az 50 év feletti tartósan munkanélküliek munkába állását segítse. Mindkét koalíciós párt elfogadta, hogy az iparűzési adó további 25 százaléka legyen levonható a társasági adóból - mondta Katona Béla.
Hol a koalíció vége?
Horn Gábor pénteken Nyíregyházán kijelentette: amennyiben az MSZP a Fidesz parlamenti támogató szavazatával emel adót, "az a koalíció végét jelenti". A Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, SZDSZ-ügyvivő erről kérdésre válaszolva beszélt sajtótájékoztatóján. A kormánypárti politikus elképzelhetőnek nevezte az MSZP-Fidesz "együttszavazást", mondván, az adóemelési kérdésekben a szocialista párt és a legnagyobb ellenzéki erő azonos véleményen van.
"Az SZDSZ kompromisszumkész a kialakult adóvita rendezésében, bízik is a koalíciós partnerével történő megállapodásban, de semmilyen adóemelést nem tud támogatni" - hangsúlyozta Horn Gábor. Megerősítette: az SZDSZ elzárkózik az új, 48 százalékos szja-kulcs bevezetésétől és elutasítja az árfolyamnyereség-adót is.
"Ezzel szemben adót szeretnénk csökkenteni, így javasoljuk a jelenlegi, középső adósáv határának felemelését 1,5 millió forintról, 2,5 millió forintra, s az adókulcs 26 százalékról 24 százalékra mérséklését, illetve választási lehetőséget teremtenénk" az egyszerűsített személyi jövedelemadó alkalmazására - mondta Horn Gábor.
Megjegyezte, hogy az SZDSZ által javasolt változtatás, a középső adósáv szélesítése és kulcsának csökkentése az adózók többségét érintené, mivel a legtöbb ember ilyen jövedelemhatárral rendelkezik. Az egyszerűsített személyi jövedelemadó lehetővé tenné az egy kulcs alapján történő egyszerűbb, különösebb adminisztráció nélküli adózást, cserében az adókedvezményekről való lemondásért.
A politikai államtitkár az adócsökkentés forrását a következő évek 3,5-4 százalékos gazdasági növekedésében, a takarékosabb állami költségvetésben és a túlméretezett államigazgatás megszüntetésében jelölte meg.
Az MSZP egyetért Hornnal
Az MSZP képviselőcsoportja egyetért Horn Gáborral abban, ha bármelyik koalíciós párt adóügyekben vagy a költségvetésben az ellenzékkel való együttszavazással akarja érvényesíteni az álláspontját, az a koalíció végét jelenti. Ez arra az esetre is vonatkozik, ha az SZDSZ a Fidesszel együtt fogadtatná el a gazdagokat előnyben részesítő adómódosító javaslatait. Az MSZP képviselőcsoportja úgy gondolja, hogy elsősorban az átlagjövedelem körül keresők adóterheit kell csökkenteni és nem a havi több millió forintot keresőkét. Ezt a pénzt inkább a szociális támogatások növelésére kell fordítani.
Fidesz: "Hatalmas a káosz"
A Fidesz szóvivője "hatalmas káosznak" nevezte pénteken az MTI-nek az MSZP és az SZDSZ között zajló adóvitát. "A naponta megrendezett sajtótájékoztatóik helyett a kormánypártok inkább leülnének tisztázni gazdaságpolitikájuk alapvető kérdéseit" - jelentette ki Révész Máriusz. Horn Gábor SZDSZ-ügyvivő kijelentésére reagálva, miszerint "a koalíció végét jelentené", ha az MSZP a Fidesz parlamenti támogató szavazatával emelne adót, az ellenzéki politikus azt mondta: "a Fidesz nem készül adóemelések megszavazására, a tavalyi radikális adóemeléseket is az MSZP, illetve az SZDSZ szabadította az országra". Révész Máriusz az árfolyamnyereség-adóról szólva hangsúlyozta ugyanakkor, hogy fenntartják véleményüket: ha a munkajövedelmeket adó terheli, nem jelenthetnek kivételt a tőkejövedelmek sem. "Ez majdnem minden európai országban így van" - mondta.
A fideszes képviselő Katona Béla szocialista frakcióvezető-helyettest bírálta, mondván, a kormánypárti politikus olyan árfolyam-politikát akar, amelyik a forint gyengüléséhez és az infláció emelkedéséhez vezet.