Jó ideje változatlan az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) honlapján tavaly nyáron indított feketelista, amelyre az ételhigiéniai kérdésekben vétkesnek talált vendéglőket viszik fel. Az egységes élelmiszer-biztonsági szervezet létrehozásáról rendelkező tavaly decemberi kormányhatározat egyik pontja az ÁNTSZ-től a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz telepítené át az élelmiszerek biztonságosságának ellenőrzésével kapcsolatos feladatok ellátását.
A szabály végrehajthatóságával kapcsolatban azonban kétségek merültek fel, ami a kormányhatározat módosításához vezethet. A bizonytalan jogi helyzet miatt felfüggesztették a lista frissítését – tudta meg a Napi Gazdaság Ócsai Lajostól, az ÁNTSZ járványügyi főosztályvezetőjétől.
Perrel fenyegettek
Nem vállalják ugyanis azt a kockázatot, hogy az arra felkerülő vendéglők tulajdonosai illetéktelenséggel vádolják az intézményt. A novemberben felkerült cégek egyike perrel fenyegette meg az ÁNTSZ-t vétkének nyilvánosságra hozatala miatt, ám erre eddig nem került sor.
Ha – várhatóan július 1-jétől – tisztázódik a helyzet, és a tisztiorvosi szolgálatnál marad az élelmiszer-eredetű megbetegedések felügyelete, akkor háromnegyed évre visszamenőleg felvezetik azoknak az éttermeknek a nevét, amelyeknél az elmúlt hónapokban végzett vizsgálataik alapján megállapították az ételek fertőzöttségét, és egyértelmű ok-okozati összefüggést találnak az elfogyasztott étel és a fertőzés között.
A lista célja egyébként nem az elrettentés – hangsúlyozta Ócsai Lajos, hanem a nevelés, és remélik, hogy az alkalmazottakat is élelmiszer-biztonsági felkészültségük javítására készteti a nyilvánosság.
A feketelistára került vendéglők megítélését nem feltétlenül befolyásolta ez a tény. Egy kiskunhalasi vendéglő tulajdonosának elmondása szerint például az ottani lakosság kitart a tíz éve működő étterem mellett. Ócsai Lajos ugyanakkor úgy látja, hogy a lista megjelenése, a jelentős sajtónyilvánosság hasznos volt, érezhető a visszatartó ereje.