A prágai tőzsde egyike a legnagyobb Közép- és Kelet-Európai börzéknek, és a legfőbb értékpapírszolgáltató a Cseh Köztársaságban. 1992. novemberében alapították és 1993. áprilisában meg is kezdődött rajta a kereskedés. Ez év szeptemberének végén 29 céget jegyeztek rajta, amikor is a cégek piaci kapitalizációja 40 milliárd euróra rúgott. Az átlagos havi forgalma, idei adatok alapján kalkulálva, 2,77 milliárd euró.
A bécsi tőzsde 92,4 százalékos részesedéssel a prágai tőzsde többségi részvénytulajdonosa lett, jelenttet be közleményben pénteken a börze. A két tőzsde tulajdonosainak a megállapodását még az illetékes hatóságoknak is jóvá kell hagyniuk. „Hosszú távú befektetésnek szánjuk az új üzletet, amelyben maximálisan együttműködünk a prágai tőzsde menedzsmentjével. A társulás további részleteiről és specifikumairól az elkövetkező néhány hétben, illetve hónapban állapodunk meg, mondta el Michael Buhl, a bécsi tőzsde ügyvezető igazgatója.
Tovább erősödő pozíciók
Ezzel az akvizícióval a bécsi tőzsde immár három közép- és kelet-Európai börze többségi tulajdonosává vált. Szeptemberben a Budapesti Értéktőzsde Zrt.-ben 50,4525 százalékos mértékű közvetlen befolyásoló részesedést szereztek, az osztrák Kontrollbankkal együtt pedig 68,8 százalékkal rendelkezik a budapesti részvénytársaságból. Ez év júniusában 81,01 százalékos részesedésre tett szert a ljubjanai értéktőzsdében, amely felvásárlás szintén a közép- és kelet-európai tőkepiacok megerősítésére irányuló törekvésbe illeszkedik. Ezen kívül szoros együttműködést tart fenn – kereszttulajdonlás nélkül – a bukaresti, szarajevói és a Banja Luka-i tőzsdékkel.
Az 1771-ben, Mári Terézia által alapított bécsi tőzsde a világ egyik legrégebben alapított tőzsdéje. 2007-ben 58 cég volt bevezetve a bécsi börzére, amikor is a cégek piaci kapitalizációja 130 milliárd eurót tett ki.