Az Ecostat 2007. novemberi nagyvállalati top 100 konjunktúraindexe 100,5 százalék, kedvezőbb az előző havi értéknél. A cégcsoport üzleti bizalma javult, mértéke majdnem eléri a tíz százalékpontot. A bizalmi indexek 2006. évi értéke és tendenciája a kiigazító intézkedések hatására viszonylag magas szintről fokozatosan csökkent, a múlt évi mélypontot követően a nagyvállalatok bizalma javult. A havi hullámzások a nemzetközi konjunktúra és a hazai változékony makrogazdasági adatok következményei. A társadalmi-politikai események, az egymásnak nemegyszer ellentmondó szakértői előrejelzések a hazai nagyvállalatok üzleti várakozásait érezhető mértékben befolyásolják.
A magyarországi nagyvállalatok 2008 első felére mind a nemzetgazdaságban, mind saját gazdálkodásukban kedvezőbb feltételekkel és fokozatos javulással számolnak. A vélemények mindkét területen kedvezőbbek az előző havinál. A nemzetgazdaság rövid távú fejlődési esélyeit latolgató novemberi prognózis a pénzügyi egyensúly kedvező alakulásán, a kiigazító intézkedések eredményein alapul. A nemzetgazdaság idei gyengébb teljesítménye részben a konszolidáció természetes velejárója, ám több, előre nem várt körülmény, az aszályos időjárás, a rekordszintű olaj- és nyersanyagár-emelkedés, a számítottnál magasabb infláció következménye.
A nagyokkal szemben a kis- és középvállalati szektor pesszimistábbá vált. A kkv-k konjunktúraindexe novemberben 87,6 százalék volt, ami elmarad a július óta mért viszonylag magas értékektől. A szektor tagjai saját vállalkozásuk helyzetét jóval negatívabban értékelik, mint a nemzetgazdaság esélyeit. 2008 májusáig nemzetgazdasági szinten kismértékű javulással számol a hazai vállalatok negyede, stabilitásban bízik 27 százalékuk. Ezzel szemben saját vállalkozásuk kilátásait borúlátóan értékelik a cégek, 45 százalékuk rövid távon romlónak ítéli gazdasági lehetőségeit. Az optimista vállalatok aránya 21 százalék.
A kkv szektor tevékenységét meghatározó tényezők között legnagyobb súllyal szerepel a hazai piac felvevőképességének változása. A vállalatok többsége úgy véli, teljesítménye bővítésének elsődleges akadálya jövőre is az elégtelen belföldi kereslet lesz. A "listavezető" tényezőt a gazdasági környezet bizonytalansága, az éleződő piaci verseny és a tőkehiány követi.