További Magyar cikkek
A kormány által elfogadott "Felzárkózás gazdaságpolitikai programja 2005-2008" című középtávú stratégia szerint a magyar gazdaságnak 2008 végére kell teljesíteni az eurózónához csatlakozás valamennyi feltételét. A kormány az idei 6,5 százalékos infláció után, jövőre 4,5, 2006-ban 4, 2007-ben 3,5, 2008-ra pedig 3 százalékos pénzromlással számol. Az államháztartás adósságállományát négy év alatt a jelenlegi 59,4-ről a a GDP 53,7 százalékára kivánják leszorítani A gazdaság növekedése a prognózis szerint 4-5 százalék között lesz az elkövetkezendő években, az optimistább forgatókönyv szerint 2008-ban akár 5,5 százalékot is elérheti.
Kedvező makromutatók
A program szerint 2008-ig 4 százalékkal csökkentenék az újraelosztás arányát, ez összességében 2000 milliárd forint megtakarítást jelent. Az összegből hiánycsökkentésre 800-1000 milliárd forintot, az adók csökkentésére 1000-1200 milliárd forintot fordítanának (az adójelegű bevételek a GDP százalékában mért 39 százalékos aránya négy év alatt két százalékkal csökkene). A stratégia szerint a hiány megtakarítások négy év alatt egyúttal lehetővé teszik az államháztartás GDP-hez mért adósságállományának a jelenlegi 59,4-ről a a GDP 53,7 százalékra történő leszorítását.
Erős az ország
Magyarország gazdasága erős és versenyképes, a középtávú program elfogadásával a kormány megteremtette a további gyors és tartós növekedés feltételeit - hangsúlyozta Draskovitcs Tibo r. A pénzügyminiszter szerint 2008-ra 200 ezerrel bővül a foglalkoztatottak száma. A reálbérekek a kisebb növekedési ütemmel számolva is 1,5-2 százalékkal emelkednek jövőre, 2008-ban pedig 3 százalékkal, jobb esetben a három százalék már jövőre is elérhető.
Konzultált
Mint az Index korábban megírta, a döntés előtt a pénzügyminiszter széleskörű konzultációt folytatott a gazdasági élet szereplőivel, szakszervezetekkel és munkaadókkal. Draskovics Tibor az elmúlt hetekben többször is a 2010-es időpont mellett érvelt. Azt azonban mindig hozzátette, hogy amennyiben a gazdasági növekedés gyorsabb lesz a vártnál, a korábbi csatlakozás sem elképzelhetetlen. Draskovics most ejelenette, az ősszel megállapodás aláírására készül a munkavállalói és a gazdasági oldalal, a program végrehajtása érdekében.
A kormány és a jegybank tavalyi közös döntésében 2008-at jelölte meg, mint az euró bevezetésének legideálisabb dátumát. A vártnál magasabb költségvetési hiány és a forint árfolyamának esése azonban a tavalyi év végére, idei év elejére világossá vált, hogy csúszni fog a közös európai valuta bevezetése.
Kritika és időpontok
A kormány, illetve a pénzügyminiszter 2004 elején ismerte be, hogy az ország a tervezett időpontban nem tud csatlakozni az euróövezethez. Akkor még áprilisra ígérték az újabb időpont bejelentését, de ezzel is csúsztak.
A gazdasági élet szereplői, elemzők és közgazdászok az elmúlt hónapokban több lehetséges időpontot is megjelöltek a legideálisabb csatlakozásra. A vitázók szinte csak abban értettek egyet, hogy a 2008-as időpont elhamarkodott volt.
Az is világos, hogy az euróövezethez csak szigorú fiskális politika mellett csatlakozhatunk. Az euró tényleges bevezetése előtt az országnak még két évet el kell töltenie az euró előszobájának tartott ERM-2-es övezetben. Ekkor a költségvetési hiánynak már nem szabad túllépnie a stabilitási paktumban meghatározott három százalékot. Arra is figyelmeztetnek szakértők, hogy nem lenne szerencsés, ha az ERM-2-ben túl sok időt töltene Magyarország.