További Magyar cikkek
A Gazdasági Versenyhivatal eljárást indított a Vegyépszer Építõ és Szerelõ Zrt., a Strabag Zrt., a Szentesi Vasútépítõ Kft., a Swietelsky-Mávépcell Vasútépítõ Kft., a Hídépítõ Zrt., a Hídépítõ Speciál Vízi és Robbantási Munkák Kft., a Wiebe Hungaria Vasútépítõ Kft., a Hochtief Construction AG, a Középszolg Ipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a Gránit Hungária Építõipari és Szolgáltató Kft., a Resonator Vállalkozási és Kereskedelmi Kft. és a Kelet-Út Építõipari, Beruházó és Szállítmányozó Kft. ellen – közölte a GVH kedden.
A cégek közül többet korábban már elmeszeltek az autópálya-építésekhez, vidéki fõutak építéséhez és a fõvárosi útfelújításokhoz kapcsolódó kartellezések miatt. Így kapott már GVH-bírságot a Strabag – többször is –, a Hídépítõ, a Vegyépszer, valamint a Swietelsky.
Gyõztes és támogatók
A versenyhatóság munkatársai november 20-án tartottak elõzetes értesítés nélküli helyszíni szemlét több társaságnál. A GVH szerint a rendelkezésre álló adatok alapján alaposan feltehetõ, hogy a felsorolt vállalkozások 2006-2007-ben a MÁV és a Nemzeti Autópálya Zrt., valamint jogutódja, a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztõ Zrt. által a magyarországi vasútvonalszakaszok felújítására, átépítésére, rehabilitációjára kiírt közbeszerzési eljárások során elõzetesen megállapodtak a várható gyõztes személyérõl, valamint a támogatók alvállalkozói és pénzügyi kompenzálásáról.
A feltételezett megállapodások a szerepek elosztásán túl valószínûleg azt eredményezték, hogy a vállalkozások tendernyertes pályázataikban a korábbi hasonló munkák átlagárait jelentõsen meghaladó egységárakat tudtak alkalmazni, ami adott esetekben jelentõs felárat eredményezett számukra. Mihálovits András, a GVH szóvivõje az Index kérdésére azt mondta: a vizsgálat jelenlegi fázisában még nem publikus, hány tenderrõl és pontosan hány milliárd forintnyi beruházásról van szó.
Nem tény, csak gyanú
Az elõzetes bejelentés nélküli helyszíni szemle lehetõségét a GVH számára a versenytörvény biztosítja. A versenytörvény rendelkezései értelmében a helyszíni szemléhez elõzetes bírósági jóváhagyás szükséges. A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a nevezett vállalkozások a jogsértést elkövették, hívja fel a figyelmet a GVH.
A versenyhivatal rögzíti: az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul. A törvény szerint az eljárásokra biztosított idõtartam 180 nap, amely – az ügy bonyolultságától függõen – két alkalommal ugyanekkora idõtartammal meghosszabbítható. Összesen tehát akár másfél évig is vizsgálhatják az ügyet.