További Magyar cikkek
Tíz százalék feletti infláció közeledtét érzi Járai Zsigmond. A jegybank elnöke erről az MNB által szervezett, az inflációs célkövetés című nemzetközi konferencián beszélt. Ugyanakkor hangsúlyozta: a jegybank azért is van nehéz helyzetben az előrejelzések és az infláció leszorítása kapcsán, mert nehéz felmérni, mennyiben járulnak hozzá a pénzromlás üteméhez a negatív várakozások.
Mit érez Járai?
A jegybankelnök előrejelzése – ahogy erre utalt is – nem egyezik az MNB hivatalos előrejelzésével. Az utoljára novemberben kiadott, így az adó- és áremelések hatását jelentős részben figyelembe venni képes - hivatalos inflációs jelentésben a jegybank éves szinten 6,9 százalékos pénzromlási ütemet vár, a görbe az első hónapokban kilenc százalék közelében, de az alatt tetőzik az utolsó hivatalos prognózis szerint.
![](http://index.hu/cikkepek/0701/gazdasag/mnb.jpg)
Az elemzők többsége is hasonló görbét vár. Még novemberben, az inflációs jelentés publikálását követően Heim Péter, az Aegon Alapkezelő elnök-vezérigazgatója úgyvélte, arra való tekintettel, hogy az MNB még 66 dolláros olajárral számolt, de már a jelentés publikálásakor is 58 dollára csökkent az ár, az infláció akár kedvezőbb is lehet a vártnál.
A portfolio.hu saját elemzői felmérése szerint az inflációemelkedési hullám tetőpontját februárban és márciusban 8,7 százalék körül érheti el, majd év végére 5 százalék körülre lassulhat az éves alapú pénzromlás üteme. Az Ecostat elemzője, Erdős Szabolcs az Indexnek elmondta, az idei első hónapokban 7 százalék körül alakul az egyes hónapokban mért 12 hónapos összehasonlító adat. Ez decemberben 5-6 százalék közé süllyedhet, így éves átlagban végül 6,5-7 százalék közötti adatra számít az elemző.
Vészforgatókönyvként elképzelhető
Novemberben sem a gyógyszeráremelésekkel, sem a gázárkompenzáció folyósítása felvetette kérdésekkel nem lehetett még számolni, e két tényező miatt nem zárható ki, hogy valóban eléri a tíz százalék feletti szintet átmenetileg az infláció - mondta az Indexnek Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő vezetője. Hozzátette ugyanakkor, pontos számítások neki sem állnak még rendelkezésére, de inkább vész-, mintsem valószínű forgatókönyv lenne az emblematikus kétszámjegyű szint elérése.
Az átmeneti megugrást leginkább befolyásoló kérdés a gázárkompenzáció: a KSH a számításoknál azt veszi alapul, adott hónapban ténylegesen mennyivel kellett többet fizetni az energiáért, mint egy évvel azelőtt. Azaz, ha előbb érkezik meg a magas számla, mint a kompenzáció, nagyobb lehet a megugrás, még akkor is, ha elképzelhető, hogy a KSH utóbb korrigálja az adatot.
A fogyasztói kosárban kisebb súllyal bírnak ugyan a gyógyszerkiadások, de a bejelentett intézkedések nyomán itt egyes termékek esetében 50-100 százalékos áremelkedés is elképzelhető, azaz termékcsoport kiemelkedő drágulása az infláció egészét is felfelé húzhatja néhány tizedszázalékkal.
Minél rosszabb most, annál jobb lesz később
Duronelly Péter ugyanakkor kiemelte azt is: a megugrásban két pozitív fejleményt is figyelembe kell venni. Az egyik, hogy az érintett termékek fogyasztása nem önkéntes, a gázt, a gyógyszert, vagy éppen az inflációt ugyancsak jelentősen befolyásoló tömegközlekedési bérleteket meg kell venni, azaz ár nem befolyásolja közvetlenül a fogyasztás alakulását, így voltaképpen a hatás az adóemelések egyszeri hatásához hasonlítható. Másfelelől pedig ezek az árak nem befolyásolják a termelői árakat, illetve a fogyasztói árakban nem a gazdasági szereplők által kényszerített emelésként jelennek meg.
E két tényező eredményeképpen akár azt is mondhatjuk, minél rosszabb most, annál jobb lesz a későbbi időszakban, azaz az egyszeri megugrások kiheverése az inflációs görbében is gyorsabban érezteti hatását – mondta Duronelly Péter.
Sikeresek voltak
Járai – akinek alighanem az utolsó, nemzetközi jegybankárokat felvonultató budapesti konferenciája volt a pénteki, miután márciusban lejár a mandátuma – közvetve értékelte és bemutatta az MNB elmúlt hat évét is. Legnagyobb hibájának azt mondta, hogy 2001-ben, amikor 2007-es eurócsatlakozás volt a cél, nem látta, nem tudta elképzelni, hogy a következő években olyan gazdaságpolitika folyhat, amilyen, hés ogy az 1990-es években elért eredmények ilyen hamar lerombolhatóak.
A jegybankelnök szerint az inflációs célkövetés politikája azzal együtt is sikeres volt, hogy a laza fiskális és a szigorú monetáris politika nem jelent szerencsés kombinációt. Hangsúlyozta: az inflációs célkövetés célja az árstabilitás, amelyet Magyarországon 3 százalékos pénzromlási ütemben határoztak meg. Járai elismerte, ez magasabb, mint néhány fejlett ország 2 százalékos, illetve a mozgó, legutóbb 2,7 százalékos maastrichti kritérium, de mint mondta, ezzel ráérünk akkor foglalkozni, ha újra erre a szintre értünk.
Járai az inflációs célkövetés politikájának sikeréhez szükséges elemek közül kiemelte a a jegybank függetlenségét és hitelességet. Előbbivel kapcsolatban úgy vélekedett: miközben 2001-ben a korábbi időszakhoz képest jelentősen nőtt a jegybank függetlensége, az azóta eltelt időszakban csorbát szenvedett. Igen a válasz arra a kérdésre, hogy Magyarországon ténylegesen alacsonyabb-e a jegybank függetlensége a kormánytól, mint más európai országokban – jelentette ki az elnök.
Amíg nem megbízhatóak
Járai Zsigmond szerint ennek ellenére is megőrizték hitelességüket, amiben az MNB-ben működő jó elemző és előrejelző apparátusnak is jelentős szerepe van. A 2002-es száznapos program kapcsán még nem adtak ki fiskális jelentést, és a kormány megtévesztette a piacokat a várható következményeket illetően. Azóta rendszeresen publikálják jelentéseiket, amelyekre az elnök szerint mindaddig szükség lesz, amíg a kormány előrejelzései nem lesznek száz százalékig megbízhatóak.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)