Veres János idén csúcsot dönt
Az államháztartásban ritka a szufficites hónap, a korábbi kormányzati ciklusban jó, ha a decemberben több bevétele származott a büdzsének a kiadásoknál. Ebben a ciklusban azonban évente két-három hónapban már többlettel zár az államháztartás. Az idei ennek fényében vélhetően csúcsot fog dönteni, hiszen az eddigi hétből három hónapban (januárban, májusban, és a múlt hónapban) volt több bevétele az államnak, mint kiadása, december pedig szinte borítékolhatóan jókora többletet fog felmutatni.
A mostani nagy szufficit mögött a negyedéves áfa- és evafizetési határidő állhat. Július egyébként 2005 óta jó hónap, három éve folyamatosan a bevételek meghaladják a kiadásokat.
Az önkormányzatok nélküli államháztartás mindhárom alrendszere a pozitív tartományban zárt a Pénzügyminisztérium közleménye szerint: a központi költségvetés 106, a tb-alapok 14, az elkülönített állami pénzalapok 21 milliárdos többletet produkáltak. A várttól némiképp elmaradó egyenleg az első, legnagyobb alrendszer számlájára írható, a központi költségvetésben a kiadások is túllépték a prognosztizáltat és a bevételek is kicsit elmaradtak a tervezettől. A pontos okokat a jövő héten esedékes rendes havi sajtótájékoztatón ismerhetjük meg.
A mostani többlet egyben azt is jelenti, hogy az egész évre várt, nemrég leszállított 1051 milliárdos hiánytervnek hét hónap alatt 55 százaléka halmozódott fel. Tavaly ilyenkor még 70 százalék felett álltunk, vagyis könnyen lehet, hogy az egész éves tényleges deficit érdemben kisebb lesz a most előrejelzettnél - már amennyiben nem kezdődik el a durva osztogatás. Így pedig a három hete 4-ről 3,8 százalékra levitt idei GDP-arányos hiánycél nagyon óvatos vállalásnak tűnik.