Szertefoszlani látszanak azon eladók reményei, akik a kormányzati negyedre hivatkozva próbálták felárazva eladni a tervezett beruházás közelében lévõ ingatlanaikat. Az áremelkedési lufi egyszer már kipukkadt: tavaly, amikor bejelentették a helyszínt, a várakozások ellenére nem indult meg a befektetõk rohama, a mostani döntés következtében pedig valószínûleg ez egyelõre el is marad – áll a Duna House gyorselemzésében.
A XIII. és a VI. kerület érintett részein tavaly a helyszín bejelentésének hírére – spekulálva az erõsõdõ vásárlási és befektetési kedvre – egyesek akár 20-30 százalékos ártöbblettel, vagy akár még magasabbal próbálták értékesíteni eladó lakásaikat. Ugyanakkor szinte azonnal kiderült, hogy nem indult meg a sorbanállás az ingatlanokért, így az eladók nagyobb része próbált reális árszinten maradni – akik azonban emeltek, most minden valószínûség szerint kénytelenek lesznek visszatérni a piaci árszintre. Voltak olyanok is, akik kifejezetten csak a negyed építése miatt "most vagy soha" jeligével léptek ki a piacra ingatlanukkal – ez a réteg azonban minden bizonnyal hamar eltûnik majd.
A környéken található lakásokat holnaptól már nehéz lesz "kormányzati negyed közelében" szlogennel hirdetni, azonban az eladóknak nem kell feltétlenül aggódniuk: ez a városrész hosszú évek óta kedvelt mind a használt, mind pedig az új építésû lakásokat vásárolni kívánók körében, felmérések szerint a vásárolni kívánók több, mint 30 százaléka költözne szívesen ezekbe az utcákba. A használt lakások ára ezen a területen jellemzõen 280-330 ezer forint/négyzetméter környékén mozog (természetesen eltérések elképzelhetõek lakásmérettõl és elhelyezkedéstõl függõen ez lehet alacsonyabb, vagy akár jóval magasabb is), míg az új építésû lakások átlagos négyzetméterára általában 360-370 ezer forint környékén alakul.
A kormányzati negyed hírére már tavaly év elején megindultak felfelé a lakásárak, a nyáron pedig olyan elemzések is napvilágot láttak, melyek akár 50 százalékos áremelkedés is elképzelhetõnek tartottak.