Visszatámad a Szerencsejáték Zrt.

2007.04.20. 12:44
Jogorvoslati lehetőség, függőségmegelőzés, adózás – egyebek mellett ezek a Szerencsejáték Zrt. érvei monopolhelyzetének fenntartása mellett, egyben az online játékokat szervező külföldi cégek ellen. Az Sz Zrt. legkorábban másfél év múlva indít új, netes képességi játékokat. Pókert nem csinálhatnak.

A Szerencsejáték Zrt. nincs lemaradva a külföldi online sportfogadást – a Magyarországon a hatályos törvények szerint illegálisan – kínáló cégek mögött, a Tippmix 2006 nyara óta az interneten is elérhető, jelentette ki Székely Gábor vezérigazgató a cég által szervezett sajtóbeszélgetésen. Érvelése szerint nem állja meg a helyét a Tippmixnek felrótt kritika, amely szerint kevesebb eseményt kínálnak. A kétszer száz sportesemény közül a fogadók nyolcvan százaléka eleve csak az első százas csomagból választ, így gyanítható, hogy a kínálat további bővítése kevesebb játékost vonzana.

Azzal kapcsolatban, hogy a Tippmix a fogadások jelentős részét csak kötésben kínálja, egyes eseményként nem, illetve ezáltal is kisebb nyereményeket biztosít, Székely Gábor hangsúlyozta: ennek oka, hogy a Szerencsejáték Zrt. a hazai jogszabályoknak megfelelően adózik bevételeiből, és a kifizetett nyereményeket is adózott nyereményként folyósítja. Így a fogadási összegekből lényegesen kisebb százalékot tud visszaforgatni a kifizetett nyereményekbe. A játékadó játéktípusonként változik, a legnépszerűbb lottó esetében 24 százalék.

Másképp fogalmazva, ahogy "Az Sz Zrt. álláspontja az internetes fogadás ügyeiben" című írásos anyagban áll, "mindezeket a bevételeket az offshore szervezők ellopják Magyarországtól".

Ki hol fizet, úgy fizet

Az adózási problematika lényege: az online fogadóirodák valóban megtehetik, hogy valamely kedvező adózási feltételeket biztosító országban regisztrálják magukat. Ilyen Málta, ahol az Sz Zrt. szerint az adó a forgalom 0,5 százaléka. Csakhogy Málta uniós ország, márpedig a szolgáltatások szabad áramlásának alapelvére hivatkozva az egyes tagországokban bejegyzett cégek működése másik államban nem korlátozható. Ráadásul a cégek arra is hivatkoznak: ők tényleges tevékenységüket egy országban végzik, szolgáltatásukat vehetik igénybe más tagállamok lakói is az interneten keresztül.

A Sz Zrt. munkatársai egy tavaly decemberben elfogadott uniós direktíva alapján úgy vélik, a szolgáltatások szabad áramlása nem vonatkozik a szerencsejátékokra, noha a hivatkozott direktíva csak olyan értelemben említi – banki, pénzügyi szolgáltatásokkal együtt – a szerencsejátékszervezést, amely az irányelvben előírt könnyítéseket élvező körbe nem tartozik bele. Ugyanakkor az Európai Bizottság márciusban másodszor szólította fel Magyarországot, hogy a külföldi szolgáltatókat indokolatlanul illegálissá minősítő szabályozásán módosítson.

Nem is indokolatlan?

Az Sz Zrt. szerint a korlátozás távolról sem indokolatlan. A már említett adózási problémán túl azt emelik ki, hogy "Magyarországon a játékosok esetleges jogsérelme esetén biztosított az anyanyelven történő ügyintézés, a játékosok védelme". De nemcsak a jogorvoslatról van szó. Mint kiderült, az Sz Zrt. önmegtartóztató módon nem akarja elősegíteni a szerencsejáték-függőség terjedését. Szerintük éppen az az oka a legális hazai játékok adóztatásának, hogy "a piac korlátlan, társadalmilag elfogadhatatlan növekedését korlátozza". Másképpen: cigarettából is többet szívnánk, ha nem lenne drága az adó miatt.

Persze, hogy mennyivel többet, illetve hogy pontosan mennyit költünk ma szerencsejátékokra, nem tudni pontosan. Az online fogadóirodák által közzétett forgalmi adatok nem mérvadóak, mert például a kaszinók forgalmáról sincs összesítés . Azaz homályos, mekkora a torta: a magyar lakosság szerencsejátékra költött teljes pénzéből viszont kétségtelenül egyre jelentősebb részt szakítanak ki a külföldi online szervezők.

Kínálatbővítés

A Sz Zrt. most mindenesetre bővítené online kínálatát: egy már folyamatban levő pályázatban olyan céget keresnek, amely képes új, kizárólag internetes szerencsjátékok technikai és kreatív kivitelezésére. Egyelőre sok konkrét elképzelés nincs, az Index kérdésére példaként a képességi, ügyességi (skill) játékokat is megemlítették.

A felvetésre, hogy ez nem garantál sikert a bejáratott pókerrel vagy a sportfogadással szemben, a társaság vezetői elismerték, maguk sem bizonyosak ebben. A játékok számításaik szerint legkorábban másfél év múlva indulhatnak. Jelezték azt is, a hazai törvények számukra nem teszik lehetővé például a póker felvételét az online kínálatba, a kaszinós játékokat ugyanis kizárólag kaszinóban lehet legálisan játszani Magyarországon.