További Magyar cikkek
Az Index által megkérdezett bankok többségében több számlacsomag közül is választhatnak az ügyfelek, mi elsősorban azokra az ajánlatokra koncentráltunk, amelyeknél interneten intézhetők a banki ügyletek. Ugyanis egyre többen intéznék pénzügyeiket a hosszas sorban állást megkerülve, otthonról, kényelmesen.
A bankok többségénél léteznek elektronikus számlacsomagok, ezeknél az interneten kezdeményezett utalások olcsóbbak, sőt előfordul, hogy ingyenesek. Mivel a vállalkozások utalással fizetik az adókat és az illetékeket, az ingyenesség jelentősen csökkentheti a havi költségeket. Az átutalás ugyanis nagyon sokba kerül. Papíralapon, bankfiókokban több száz, akár ezer forintot is elkérhetnek alkalmanként. Ennél jóval olcsóbb az interneten feladott utalási megbízás, de még így is levonhatnak néhány száz forintot. Aki többször utal havonta, annak érdemes összehasonlítania az ajánlatokat. Arra is érdemes figyelni, hogy néhány pénzintézetnél az internetes bankolás lehetőségéért külön díjat számolnak fel.
Együtt jár
Az Inter-Európa Banknál a P@rtner és a P@rtner Plusz csomagok közül lehet választani, 25 millió forintos nettó árbevétel alatt az előbbi csomagot ajánlják. A számlacsomagokba beletartoznak az elektronikus szolgáltatások is: a BankoLINE (telefonos), a Bankoweb (internetbanki szolgáltatás és a BankoNET (telepítendő elektronikus banki rendszer) - az ügyfél akár mindhármat választhatja.
|
Az Erste Bank a mikrovállalkozásoknak (évi 200 milliós árbevételig) az Elektronikus számlacsomagot ajánlja, a kis- és középvállalkozásoknak az E-urópa Netbank számlacsomagot. Mindkettőhöz kapcsolódik ingyenes elektronikus szolgáltatás.
A HVB Bank tavaly vezette be a Mini-Max nevű csomagját, ezt elsősorban mikro- és kisvállalkozásoknak ajánlják, és ingyen igényelhető Telefonbank, Internet Banking vagy Home Banking. A banknál jelenleg érvényben lévő akció szerint minden újonnan számlát nyitó vállalkozásnak három hónapig díjmentes minden számlavezetéssel kapcsolatos szolgáltatás.
|
A K&H Banknál ig a Start számlacsomagot ajánlják, a csomag magában foglalja az internetes szolgáltatást és havi díját is. Itt meghatározott havi díj fejében minden hónapban az első öt elektronikusan indított átutalás ingyenes.
Külön felszámolják
A Budapest Banknál három konstrukcióból lehet választani. A jellemzően kevés és kis összegű tranzakciókat lebonyolító ügyfeleknek az 1 Ft-os (havi csomagdíj 1 Ft), illetve az Origo csomagot ajánlják. Az online bankingot gyakran használó, havi néhány millió forintos számlaforgalmat lebonyolító vállalkozásoknak az Evolúció I. csomagot ajánlja a bank, ebben a csomagban havi 8 ingyenes internetbankos átutalási lehetőség, valamint havi 2 ingyenes pénztári tranzakció mellett az Internetbank szolgáltatás is benne van. Az 1 Ft-os és az Origo csomagnál külön kell megrendelni az Internetbank szolgáltatást, ez évente 6 ezer illetve 12 ezer forintba kerül. A tranzakciós díjak ezen felül vannak.
A CIB Bank a Mikro Üzleti Számlát ajánlja azoknak, akik havonta kevesebb mint 20-25 utalást kezdeményeznek, alkalmanként átlagosan 140-150 ezer forintos értékben. Az elektronikus szolgáltatás (Üzleti Terminál) igénylésekor 2500 forintos egyszeri regisztrációs díjat számolnak fel.
Az ELLA Bank csak egyfajta vállalkozói csomaggal rendelkezik, a számlához külön kell kérni az iBanq szolgáltatást 5 ezer forintért. Érdekesség, hogy az utalás díját nem százalékosan határozzák meg, összegtől függetlenül 199 forintot kell fizetni tételenként. A Raiffeisen Banknál is több számla közül lehet választani, a kezdő és kisebb árbevételű vállalkozásoknak a Minimum, a havonta kevés átutalást tervezőknek a Start, az elektronikus banki ügyintézést kedvelőknek az Alap csomagot ajánlják.
Egyéb költségek
Az utaláson kívül természetesen egyéb költségek is felmerülhetnek a vállalkozásoknál. Az egyik legfontosabb a bankkártya éves díja lehet. A bankok az előbb felsorolt csomagokhoz jellemzően ingyen adnak bizonyos típusú kártyákat.
Mindegyik pénzintézetnél vannak sms-szolgáltatások, egyesek ingyen adják a csomagokhoz, mások pénzt kérnek. A Budapest Mobilbankban az sms-érteítés tranzakciónként 35 forintba kerül, reggeli számlaegyenleget pedig havi 600 forintért kaphat az ügyfél. A HVB Banknál 400 forintba kerül a napi értesítő az egyenlegről, és 20 forintba a tranzakcióról való értesítés. A CIB Banknál ingyenes a számlaforgalomról küldött sms-értesítő. Az OTP Banknál 99 forint az OTPdirekt, ha az ügyfelek sms-értesítést is kérnek, üzenetenkénti díjat számolnak fel. Az ELLA 25 forintot kér sms-enként. A banknál kétféle szolgáltatást nyújtanak: számlaegyenleg lekérdezése, illetve bármilyen banki szolgáltatással kapcsolatos kérdést feltehetnek az ügyfelek.