Aljas, gonosz lépés volt a 13. havi nyugdíj bevezetése
Hamecz István közgazdász szerint irreálisan magasak Magyarországon az állami kiadások. Az OTP Alapkezelõ Zrt. elnöke a Levegõ Munkacsoport Mire költsön az állam címû rendezvényén elmondta: míg a legtöbb országot be lehet sorolni egy-egy államháztartási modellbe, Magyarországot nem.
Skizofrén magyar állam
"A magyar fejlettséghez képest a dán, svéd, tehát a skandináv modellben vagyunk abban az értelemben, hogy mennyit költünk a GDP arányában. A GDP-nk pedig a balkáni modellben van, tehát a másik végén. Sokféleképp lehet interpretálni, de a legegyszerûbb, ha kimondjuk: a fejlettségünkhöz képest túl sokat költünk" - fogalmazott a szakember.
A bevételeket tekintve Hamecz István elégedett, azt mondta, az uniós országokkal összehasonlítva közepesen soknak számít, amennyi pénzt beszed az állam, a kiadásokat viszont azonnal vissza kell fogni. Példaként említette a szociális jellegû költéseket. A közgazdász szerint 2000-2001 óta folyamatosan és drasztikus mértékben emelkedik az az összeg, amit a kabinet például nyugdíjakra költ.
A gonosz születése
"A következõk történtek: a Bokros-csomag elinflálja a nyugdíjakat, utána jönnek az egyszeri nyugdíjemelések, a minimálnyugdíj bevezetése, majd a 13. havi nyugdíj bevezetése, amirõl azt gondolom, hogy annál gonoszabb, aljasabb szociálpolitikai lépést kitalálni nem lehet. Nem sajnálom a nyugdíjasoktól, de a nyugdíjasok egy meglehetõsen diverz társadalom. Hárommillió ember nem egy csoport. Közöttük van, akik valóban rászorulnak, tehát egy nyugdíjkorrekciós programnak lett volna értelme, de hogy mindenkinek 13. havi nyugdíj, ez vicc." - fakadt ki az OTP Alapkezelõ Zrt. elnöke.
Hamecz István szerint míg az elmúlt 6 évben Magyarország csökkentette az adókat és emelte a kiadásokat, addig Szlovákia visszafogta a kiadásait és növelte a bevételeit, ezért lehet mostanra stabil a szlovák gazdaság. Hozzátette, hogy van ugyanakkor olyan terület is, amire az állam túl keveset költ, az egészségügyre. A 2011-ig szóló tervek szerint pedig még ennél is kevesebbet fog.