További Magyar cikkek
A pénzügyminiszter az utóbbi idõben erõteljesen emelkedõ nyersanyag-, illetve élelmiszerárak miatt vitatja a jegybank inflációs célkitûzésének létjogosultságát. Veres János a Gazdasági Rádió Nap vendége címû mûsorában hangsúlyozta: a 3 százalékos célt akkor határozták meg, amikor az euróövezet országaiban az árnövekedés üteme nem érte el a 2 százalékot, most azonban a 3 százalék feletti dinamika miatt irreális elvárás, hogy Magyarország ragaszkodjon a korábbi célkitûzéshez. Veres János hozzátette: mára 4 százalék közelében van az eurózónához való csatlakozás egyik feltételét jelentõ inflációs küszöb, ez sem indokolja tehát a 3 százalékos mérték fenntartását.
Simor: El a kezekkel
Simor András szerint a jelenlegi 3 százalékos inflációs cél módosítása lerombolná a monetáris politika hitelességét – adta hírül a Reuters. Ez tulajdonképpen reagálásnak tekinthetõ Veres János csütörtöki nyilatkozatára.
A pénzügyminiszter azonban túlzott. A portfolio.hu kiszámolta a referenciaértéket, mely a három legalacsonyabb inflációt felmutató tagország átlaga +1,5 százalék. A legfrissebb adatok szerint a három legalcsonyabb inflációt felmutató ország Málta (1,5%), Hollandia (1,7%) és Svédország (Dániával együtt 2%). Az ebbõl kalkulált referenciaérték 3,2 százalék.
De a pénzügyminiszter nem csak túlzott. Veres János alig egy héten belül másodszor fordul szembe saját korábbi álláspontjával. Miközben a kormánynak már a jegybank legutóbbi kamatemelése sem tetszett, a pénzügyminiszter május végén úgy nyilatkozott: nem lesz dogmatikus az inflációs cél újbóli meghatározásának kérdésében, azaz utalt rá, hogy magasabb inflációs célt – és ennek révén kisebb kamatszintet – is el tudna képzelni. Ezt követõen került sor a jegybank és a kormány képviselõinek találkozására, a megbeszélés után a PM és az MNB közös közleményt adott ki. Eszerint "a középtávú inflációs cél kijelölésekor az elõre nem látható, átmeneti inflációnövelõ hatások miatt a jegybank és a kormány egyetértett abban, hogy az inflációs cél teljesülésének utólagos értékelésekor a 3 százalékos céltól legfeljebb ą1 százalékponttal eltérõ fogyasztóiár-index elfogadható az árstabilitás szempontjából. Ez az utólagos értékeléskor értelmezhetõ toleranciasáv azonban nem engedi meg, hogy a jegybank ne a 3 százalékos cél elérése érdekében folytassa monetáris politikáját illetve, hogy ne reagáljon a már megismert inflációs hatásokra."
Azaz megerõsítették, hogy a jegybanknak folyamatosan azt (és lényegében csak azt) kell figyelembe vennie, hogy adott pillanatban milyen kamatszint segíti leginkább az inflációs cél elérését. Tény: a közlemény nem tér ki arra, hogy az inflációs célt ne lehetne módosítani, vagy, hogy a módosítás szükségtelenségében a felek egyetértenének, ugyanakkor a kamatdöntést követõ vita adta kontextusban a közös közlemény legalábbis hordozott ilyen üzenetet.
A portfolio.hu véleménye
Az inflációs cél módosítása amúgy is kényes eszköz. A cél esetleges elvétése, illetve a cél módosítása közül egyáltalán nem biztos, hogy az utóbbi szerencsésebb a jegybanki hitelesség szempontjából. Nem csoda, hogy ilyen döntést - meglehetõsen furcsán - csak a törökök hoztak, kaptak is érte hideget-meleget a szakértõktõl.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy az Európai Központi Bank, illetve az inflációs célkövetést folytató más régiós jegybankok elõrejelzései a monetáris politika idõhorintontján (1,5-2 év) az inflációs cél elérését ígérik. Egy ilyen döntéssel mindenképpen meg kell várni más országokat (fõképp, ha ezt ilyen megalapozatlan érvelés kísérné), de még valószínûbb, hogy az ötletet érdemes elvetni. Amíg viszont errõl nem születik döntés, leginkább csendben kell maradni.
Simor András MNB-elnök március elején - amikor terjedt az a feltételezés, hogy a jegybank felfelé módosítaná a 3%-os középtávú inflációs célját, határozottan cáfolta az erre irányuló találgatásokat.
Megjegyezzük azt is, hogy a kormány és a jegybank legutóbb már tárgyalt az inflációs cél értelmezésérõl, ha errõl viták vannak, érdemes lett volna ott tisztázni. Nem jó, ha a kormánynak naponta van - a monetáris politika lazításának irányába mutató - észrevétele az inflációs céllal kapcsolatban.