Újra ugrottak a régiós államcsődkockázatok
Új másfél havi csúcsra, közel 400 bázispontra emelkedett tegnap a magyar állam következő 5 évi csődje elleni "biztosítás", azaz az erre szolgáló derivatív termék (Credit Default Swap, CDS) ára - számol be a Portfolio.hu. A CDS-felár lényegében az államcsőd valószínűségét fejezi ki. Utoljára május első napjaiban volt 400 bázispont körüli CDS-felárunk.
A 19 bázispontos tegnapi magyar felárugrás azonban elmarad a 48 bázispontos lett, a 44 bázispontos bolgár és a 38 bázispontos román CDS-felár ugrástól. A román és a bolgár felár újra 400 bázispont felett jár.
Tegnap a Világbank azon aggodalmának adott hangot, hogy Lettország, Fehéroroszország és Bulgária elégtelen devizatartalékokkal rendelkezik. A washingtoni székhelyű intézet szerint a három ország egyike sem rendelkezik megfelelő devizatartalékkal az idén lejáró államadósság fedezése céljából, ezért elképzelhető, hogy nemzetközi segítségre szorulnak majd.
Tegnap a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Litvánia kapcsán is meglehetősen borús GDP-kilátásokról (idén 16 százalékos, jövőre 3,4 százalékos recesszió várható), illetve közép távon további jelentős költségvetési egyensúlyjavító lépések szükségességéről beszélt. A Moody's hitelminősítő intézet tegnap leminősítést valószínűsítő negatív figyelőlistára vett néhány román bankot.
Mindeközben továbbra sem szabad megfeledkezni Lettországról. Az IMF vezető közgazdásza, Oliver Blanchard tegnap egy párizsi szemináriumon azt mondta, hogy a lett gazdaság rosszabb helyzetben van, mint azt korábban feltételezték, és a költségvetési hiány is nagyobb lehet a korábban vártnál. Ez növeli annak esélyét, hogy a további hitelcsomagokat nem kapja meg Lettország az IMF-től és az EU-tól, ami további államháztartási hiánycsökkentő lépések nélkül jelentősen növeli a csődkockázat valószínűségét.
Tegnap Fehéroroszország 5 százalékról 10 százalékra szélesítette ki az árfolyam kereskedési sávját. A Nemzetközi Valutaalap kedvezően értékelte a döntést, amely Chris Jarvis az IMF illetékese szerint könnyebbé teszi az ország számára a külső sokkokhoz való alkalmazkodást. A lettországi leértékelődési félelmek régióra gyakorolt negatív hatásának fényében a fehérorosz fejlemény nem nevezhető pozitívnak.